Kherson Mutfağı


 

Geleneksel Ukrayna mutfağı, tavuk, domuz, sığır eti ve mantardan oluşmaktadır. Patates, tahıllar, pişirilmiş veya çiğ sebze çeşitleri çoğunlukla tüketilen diğer yiyeceklerdir. Ülke genelinde ne meşhur yemekler arasında Varenyky isimli mantar, patates, peynir gibi farklı malzemeler ile yapılan iri taneli mantı çeşidi bulunur. Havyar veya et ile yapılan Nalysnky krepleri de oldukça meşhur ve lezzetlidir. Holubtsy bir dolma çeşitidir. Lahanalar pirinç, havuç, soğan ve kıyılmış et ile doldurulup pişirilir. Pieroi, haşlanmış patates ve peynir ya da kıyma ile yapılan köftedir. Çorba olarak pancar, lahana, mantar ve etten oluşan Borsch ya da patates, havuç, soğan, lahana gibi birçok sebzenin domates salçası ile tatlandırılmasından oluşan Kapusniak denenmelidir. Kiev Tavuğu ve Kiev Keki de geneleksel lezzetler arasındadır.

Kherson’da geleneksel Ukrayna mutfağına ait lezzetlerin yanında İtalyan mutfağından Japon mutfağına kadar birçok yemek çeşitine rastlamak mümkündür. Şehrin mutfağı, nehirler, denizler ve göllerle olan yakın coğrafi ilişkiden dolayı su ürünleri ağırlıklı şekillenmiştir. Dinyeper Nehri’nden avlanan tatlısu balık çeşitleri en çok tercih edilen su ürünlerindendir. Bunu karides, kerevit gibi farklı lezzetler takip eder. Dünyanın en lezzetli karpuzlarının ana vatanı olarak bilinen şehirde mutlaka karpuz da denemelisiniz.

Şehirde mutlaka denemeniz gereken içecekler arasında ise Ukrayna mutfağına ait çaylar, yerel bira çeşitleri, bölgeye özgü şaraplar ve el yapımı vodkalar bulunur. Kherson’da çay içmek için günün belirli bir dönemi olmadığı gibi alkol tüketmenin de belirli bir dönemi yoktur. Neredeyse her saat çay veya alkol tüketen Ukraynalıları görebilirsiniz. Ekmekten yapılan alkolsüz bira Kvas’ı ve oldukça sert olan el yapımı biberli vodkayı denemeden şehri terk etmemelisiniz. Alexander-Shants, Zateryanyi Mir, Ninel, Grand Cafe Sandro ve Terrasa şehirde güzel bir yemek için uygun mekanlardır.

Bahşiş, Kherson genelinde yaygın bir uygulama değildir. Servis ücreti adı altında bahşiş alınmaktadır. Eğer yine de bahşiş bırakmak isterseniz hesabın %10’u ideal olacaktır.