Kherson’da Festivaller

40781_800x600_4.jpg
 

Yılın büyük çoğunluğu huzurlu ve sakin bir şehir olan Kherson festival dönemlerinde oldukça hareketli ve eğlenceli bir şehre dönüşmektedir. Şehirde müzik, dans, sanat, sinema, tiyatro gibi farklı alanlarla ilgili festivaller düzenlenmektedir.

Tiyatro Festivali ya da bilinen diğer adıyla Melpomene of Tavria, Mayıs ayında gerçekleşmektedir. İlk defa 1999 yılında Kherson ve Mykolaiv şehirleri arasında gerçekleştirilmiştir. 2003 yılından itibaren ise uluslararası başlık sahibi olmuş ve kapsamı genişlemiştir. Festivale Ukrayna’nın farklı bölgelerinden ve dünyanın farklı şehirlerinden toplam 15 ülkenin 100’den fazla tiyatro grubu katılmaktadır. Şehrin meydanlarında etkileyici tiyatro sahneleri sergilenmektedir. Görsel sanatlar alanındaki bir diğer önemli festival Kinokimmeriya adıyla da bilinen Uluslararası Amatör Film Festivali’dir. Ukrayna’daki amatör yapımcılara cesaret amaçlı düzenlenmektedir.

Tisho Tisho Festival, Mayıs ayında düzenlenen diğer festivaldir. Festivalde Güney Ukrayna’nın özellikle Kherson’un güzelliği ve turistik potensiyali ön plana çıkarılmaya çalışılır. Odessa, Lviv ve Kiev’in sevilen yönleri örnek alınarak modellenmiş bir festivaldir. Şehrin sokaklarında dans ve müzik performansları, gastronomi turları ve sokak satıcıları, çocuk eğlence aktiviteleri ile birçok artist bulunmaktadır.

KRock U Maybutne (Step Into the Future), Park of Glory’de düzenlenmektedir. Rock müzik tarzını yansıtan bir festivaldir. Almanya, Macaristan, Fransa, Norveç gibi farklı ülkelerin temsilcileri performanslarını sergilemektedir. Festival, yaz dönemi gerçekleşmektedir ancak belli bir tarih yoktur. Festivale giriş ücretsizdir. Bu festival harici yine rock müzik festivali olan Premiere, şarkı yarışmalarının düzenlendiği Black Sea Games, dans festivali Stars of Arabat, şehrin caz müzik etkisi altına girdiği Jazz on the Sea de keyifli müzik festivaller arasındadır.

Şehirde bu festivaller dışında Uluslararası Şiir Festivali ‘AnTR-Act’, yeni başlayan sanatçılar için serbest sanat festivali olan ‘FREEART’, modern sanat festivali ‘Terra Futura’ ve Ukrayna Bisiklet Festivali de oldukça keyifli geçen festivallerdir. Ayrıca şehirde çocuklar için düzenenlenen etkinliklerden oluşan Çocuk Sanat Festivali gerçekleştirilmektedir.