Amman’da Gece Hayatı

20140118_King-Abdulla-Mosque_4779-1024x682.jpg

Ürdün’ün eğlence ve gece hayatına dair çeşitli önyargılar olsa da Amman bu ön yargıları yalanlayan şehirlerin başında geliyor. Amman’da oldukça renkli ve hareketli bir gece hayatı mevcuttur. Şehrin çeşitli bölgelerinde lüks gece kulüpleri, barlar, canlı müzik yapan kafeler, leziz Amman kahvesi ve nargilesi içebileceğiniz yerler mevcuttur. Şehirdeki canlı gece hayatının öncüsü otellerdir. Otellerde bulunan diskolar ve barlar şehirdeki eğlence hayatını canlandırmıştır. Otellerin barlarına ve gece kulüplerine girişlerde öncelik otelde konaklayan müşterilere verilir. Eğer otelde kalmayıp dışarıdan bu eğlence mekânlarına girmek isterseniz önceden adınızı listeye aldırmalı ve girişte ücret ödemelisiniz.

Otellerin dışında da her bütçeye ve eğlence anlayışına hitap eden mekânlar bulmak oldukça kolaydır. Şehrin büyük caddelerinde lüks gece kulüpleri, genç nüfusun yoğun olduğu yerlerde barlar, publar diskolar bulmak mümkün. Bunların haricinde Ürdün genelinde olduğu gibi Amman’da da yaygın bir nargile kültürü vardır. Dolayısıyla şehirdeki hemen hemen her kafede ve çay evi tarzı yerlerde mutlaka nargile servisi yapılmaktadır. Özellikle bulutsuz havalarda ay ışığının altında közde pişirilen kahveler ve nargile içmek Amman halkının sıklıkla tercih ettiği eğlence biçimlerindendir. Bu çay, kahve ile birlikte nargile içme aktivitesini dilerseniz çölün ortasında da yapabilirsiniz. Amman’ın çeşitli yerlerinde çöle düzenlenen turlara katılarak çöl akşamında yakılan ateşin etrafında leziz kahvelerinizi yudumlayabilirsiniz.

Eğer eğlence anlayışınız daha hareketli bir geceden oluşuyorsa ilk adresiniz Rainbow Caddesi olacaktır. Amman’ın en büyük caddelerinden birisi olan Rainbow Caddesi’nin etrafında onlarca eğlence mekânı bulunur. Bu cadde üzerinde bulunan lüks gece kulüplerinin çoğunda giriş ücreti ödemenize gerek yoktur. Fakat bu mekânlar özellikle hafta sonları çok kalabalık olmaktadır. Komşu ülkelere kıyasla daha canlı ve hareketli bir gecehayatına sahip olan Amman bu bölgelerden çok sayıda ziyaretçi çekmektedir. Dolayısıyla büyük eğlence mekânlarına önceden rezervasyon yaptıran büyük gruplar olmaktadır. Bu gece kulüplerinden birine gitmek istiyorsanız önceden yer ayırtmanız, kapıdan dönmenizi önleyecektir. Rainbow Caddesi üzerinde orta bütçeye hitap eden eğlence mekânları da bulunur. Bu eğlence mekânları ise genellikle gençler ve öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Orta bütçeli barlarda ve diskolarda genellikle dünya müzikleri çalmaktadır. Yerel müziklerle birlikte dünyada en çok dinlenen müziklerin arka arkaya çalındığı bu mekânlarda doyasıya eğlenebilirsiniz.

Her ne kadar Ürdün’de alkol satışı resmi olarak yasak olsa da Amman’da başta oteller olmak üzere eğlence mekânlarında bu yasağa uyulmamaktadır. Şehirdeki eğlence mekânlarında çok çeşitli alkoller bulmanız mümkün. Fakat Amman’da alkolün pahalı olduğunu da unutmamalısınız. Eğer Amman seyahatiniz sırasında mutlaka gece hayatını deneyimlemek istiyorsanız eğlence için ayırdığınız bütçeyi yüksek tutmalısınız. Alkolden yüklü miktarda vergi alındığından şehirdeki alkol fiyatları pahalıdır. Amman’da eğlenirken alkol harcamalarınızın yüksek miktarlarda olacağını unutmamalısınız. Şehirdeki alkol yasağına ve pahalı alkol fiyatlarına rağmen Amman geceleri oldukça canlı ve renkli geçmektedir.