Google+

Amman

Amman - : - / -
--℃
1 JOD=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon7℃
 • Şubweather-icon8℃
 • Marweather-icon11℃
 • Nisweather-icon16℃
 • Mayweather-icon20℃
 • Hazweather-icon23℃
 • Temweather-icon25℃
 • Ağuweather-icon25℃
 • Eylweather-icon23℃
 • Ekiweather-icon20℃
 • Kasweather-icon14℃
 • Araweather-icon9℃
Nüfus:4.008.000 / Dil: Arapça / Para Birimi: Ürdün dinarı/ İklim: Karasal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün

Amman Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amman, Ürdün’ün başkenti ve en büyük şehridir. Tarihin ilk dönemlerinden itibaren yerleşim yeri olarak tercih edilen Amman dünyanın en eski şehirlerindendir. Dünyanın en eski şehirlerinden olmasının yanı sıra hala aktif yerleşimin olduğu sayılı eski şehirlerdendir. Başkent Amman’ın nüfusu beş milyona yaklaşmaktadır. Ürdün’ün en büyük şehri olan Amman sahip olduğu gelişmiş imkânlar dolayısıyla ülke içinden sürekli göç almaktadır. Ürdün nüfusunun çok büyük bir kısmı başkent Amman’da yaşamaktadır.

Amman’ın MÖ 7000 yılında kurulduğu tahmin ediliyor. Bölgede yapılan kazılar sonucu elde edilen bilgilere göre ilk yerleşim Kalkolitik Çağ’da yapılmıştır. Bölgeden çıkartılan kalıntıların tarihleri MÖ 4000’li 3000’li yılları işaret etmektedir. Tarihin en eski şehirlerinden olan Amman çok sayıda kültüre ev sahipliği yapmıştır.

Amman’da Gezilecek Yerler

Ürdün’ün başkenti Amman, dünyanın en eski şehirlerindendir. Köklü bir tarihe sahip olan Amman’da gezilecek çok fazla mekân, yapılacak çeşitli aktiviteler bulmak mümkün. Şehir bulunduğu coğrafya ve sahip olduğu tarihi yapıları ile gezginlerin ilgisini çekmektedir. Amman seyahatiniz sırasında şehrin tarihi yapılarını gezebilir, müze ve sanat galerilerinde vakit geçirebilirsiniz.

Ürdün’ün başkenti olan Amman Lut Gölü’nün kuzeydoğu, Akdeniz’in ise doğusunda bulunmaktadır. Deniz seviyesinden 773 metre yükseklikte bulunan Amman Kudüs’ün doğusunda yer alır.

Geolocation

landscape-2422881_960_720.jpg

Amman yüzölçümü olarak oldukça büyük bir şehirdir. Bu büyüklük de şehirde farklı iklim koşullarının aynı anda yaşanmasına neden olmaktadır. Amman’ın farklı bölgelerinde farklı iklim özellikleri görüldüğünden şehir aslında yılın her dönemi ziyaret edilebilir. Şehirde ağırlıklı olarak hâkim olan iklim Akdeniz ve çöl ikliminin birleşimi ile oluşan bir iklim tipidir. Şehrin kuzey ve güney bölgelerinde Akdeniz ikliminin ağırlıklı etkileri görülmektedir. Bu bölgelerde hava genellikle sıcak olmaktadır. Şehrin diğer bölgelerinde ise çöl ikliminin hâkimiyeti görülür. Geceleri şiddetli rüzgârların çıktığı bu bölgelerde kurak bir hava hissedilir. Şehrin batı bölgelerine baktığımızda ise yağışlı geçen dönemin kasım ve nisan ayları arasında kalan dönem olduğunu görürüz. Bu dönemde şehirde uzun yağışlar görülse de hava oldukça yumuşaktır. Amman yaz mevsiminde yüksek sıcaklıklar görür ve oldukça kurak bir yaz geçirir. Buna karşılık kış mevsimi ılımandır ve şehirdeki nem oranı yükselmektedir. Amman seyahatinizi planlarken şehrin en çok hangi bölgesinde vakit geçireceğinizi belirlemelisiniz. Buna göre de en uygun seyahat zamanınıza karar vermelisiniz. Bölgeden bölgeye değişen iklim şehri yılın her döneminde ziyaret edebilme imkânı sağlamaktadır.

bc1d788b99c8cb32d922330ffe545eb7.jpg

Amman’a gitmek için İstanbul’dan hava yolunu kullanmanız gerekmektedir. Amman’a çoğu uçuş firmasının direkt uçuşları bulunmaktadır. İstanbul- Amman arası aktarmasız uçuş ile yaklaşık olarak 1 saat 40 dakika sürmektedir. Eğer aktarmalı uçuşları tercih ederseniz bu süre elbette değişecektir. Amman Queen Alia Uluslararası Havaalanı Ürdün’ün en büyük havalimanı olup şehirdeki bütün uluslararası uçuşlar buradan yapılmaktadır.

Queen Alia Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşmak içinse otobüs ve ya taksi kullanabilirsiniz. 05.00-22.00 saatleri arasında hizmet veren havaalanı otobüsleri yolcuları havaalanından alarak şehir merkezine götürmektedir. Otobüslerin bir kişi için bilet ücreti ise 3 dinardır.

Dilerseniz şehir merkezine taksi ile de ulaşabilirsiniz. Havaalanından yolcu alan taksiler genellikle taksimetre açmama eğilimdedirler. Taksiye binmeden önce pazarlık yapmanız en iyisi olacaktır. Havaalanından şehir merkezine taksi ücreti yaklaşık 20-25 Dinar tutmaktadır.

Amman’da Nerede Kalınır?

Amman’da her bütçeye ve her zevke hitap eden oteller bulmak mümkündür. Şehirde bulunan otellerin sayısı çok fazla olmasa da şehri ziyarete gelenleri ağırlayacak kapasitededir. Amman’ı ziyaret etmek isteyen gezginler genellikle turları tercih ettiği için tur şirketlerinin anlaşmalı oldukları oteller hızla dolmaktadır. Diğer oteller de turizmin hızlandığı dönemde kapasitelerini doldurmaktadır. Amman’a gittiğinizde talihsiz bir durumla karşılaşmamak adına önceden rezervasyon yaptırmalısınız. Amman’da kalacağınız otele karar verirken araştırmanızı iyi yapmanızı öneririz. Şehirden beklentilerinizi, yaşamak istediğiniz deneyimleri, gezeceğiniz noktaları ve bütçenizi önceden belirlemeli ve bütün bunlara uygun bir otel tercih etmelisiniz.

Ürdün pek çok açıdan pahalı bir ülke. Komşu ülkelerine göre oldukça pahalı olan Ürdün’ün başkenti Amman’da da hayat pahalıdır. Bu durum konaklama fiyatlarında da kendini göstermektedir. Şehirde bulunan otellerin fiyatları standartların üzerinde olup beş yıldızlı lüks otellerde bu fiyatlar iyice artmaktadır. Amman hayat standardı olarak ikiye ayrılmış şehirlerden bir tanesidir. Şehrin batı kesimi batılı bir görünüme sahip olup lüks restoranlar, pahalı mağazalar, beş yıldızı otellerle çevrilidir. Buna karşılık doğu bölgesi daha geleneksel olup orta ve düşük bütçeli mekânlara, tarihi yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Amman’ın batı bölgesinde yer alan konaklama mekânlarından birini tercih edecekseniz yüksek fiyatlara kendinizi hazırlamalısınız. Bu bölgede bulunan oteller genellikle dört yıldızlıdır. Şehirde beş yıldızlı dünya çapında hizmet veren oteller yeni yeni hizmet vermeye başlamıştır. Dilerseniz bu lüks otellerde kalabilirsiniz. Batı bölgesinde yer alan bu lüks otellerde açık büfe kahvaltı, masaj ve spa salonları, açık ve kapalı havuzlar, tam donanımlı spor salonları, bar ve diskolar bulunuyor. Ayrıca bu bölgede yer alan lüks otellerin bir kısmı çöl turları da düzenlemektedir. Çöle düzenlenen bu turlarda develere binebilir, kum kaykayı yapabilir, gece çölün eşsiz manzarası ve gökyüzünün sakinliği altında közde kahve içebilirsiniz. Amman’da beş yıldızlı lüks otellerin birinde tek gecelik kişi başı ücret yaklaşık 60 dolar civarındadır.

Amman onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Amman Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Amman Otelleri

En Uygun Fiyatlı Amman Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Amman Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Amman Otelleri

Amman İçi Ulaşım

Amman seyahatiniz sırasında şehir içi ulaşım konusunda biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Şehirde gelişmiş bir toplu taşıma ağı olmadığından Amman halkı şehir içi ulaşımlarını kendi özel araçları ile ya da taksilerle sağlıyorlar. Şehirde kısıtlı bir güzergâhta çalışan bir otobüs hattı mevcut fakat bu otobüsü kullanmak çok da konforlu değil. Ayrıca şehrin her noktasına gitmeyip sınırlı bir güzergâh üstünde çalışmasına rağmen bilet fiyatları da makul ücretlerde değil. Metro, metrobüs, tramvay gibi toplu taşıma araçları ise zaten hiç yok. Otobüsün gitmediği bazı noktalara ulaşım sağlayan dolmuşlar var fakat onların da sefer sıklığı az. Bu yüzden gezmek istediğiniz her saat dolmuşları tercih edemiyorsunuz.

Amman Mutfağı

Ürdün mutfağı ağırlıklı olarak et ürünleri merkezli bir mutfaktır. Geleneksel yemeklerin neredeyse hepsinde et ve et ürünleri kullanılmaktadır. Ürdün kültüründe önemli bir yeri olan et yemekleri genellikle koyun ve tavuk eti ile yapılmaktadır. Çeşitli baharatlarla terbiye edilen etler genellikle ızgara ya da kebap şeklinde servis edilmektedir. Amman’da geleneksel yemeklerle hazırlanmış bir sofrada et yemekleri ana yemek olmakla beraber yanında çeşitli lezzetler bulunur. Bunların başında ise pilav ve lavaş şeklinde hazırlanmış ekmekler gelmektedir. Farklı baharatlarla hazırlanmış et yemekleri genellikle pilavların üzerine konularak servis edilir. Oldukça doyurucu besin değerlerine sahip olan bu yemekler turistler tarafından iştahla yenmektedir. Amman sokaklarındaki pek çok restoranın vitrininde şiş kebaplar görmeniz mümkün. Türk mutfağından aşina olduğumuz bu lezzetler Amman mutfağında da sıklıkla pişirilmektedir.

Amman’da Gece Hayatı

Ürdün’ün eğlence ve gece hayatına dair çeşitli önyargılar olsa da Amman bu ön yargıları yalanlayan şehirlerin başında geliyor. Amman’da oldukça renkli ve hareketli bir gece hayatı mevcuttur. Şehrin çeşitli bölgelerinde lüks gece kulüpleri, barlar, canlı müzik yapan kafeler, leziz Amman kahvesi ve nargilesi içebileceğiniz yerler mevcuttur. Şehirdeki canlı gece hayatının öncüsü otellerdir. Otellerde bulunan diskolar ve barlar şehirdeki eğlence hayatını canlandırmıştır. Otellerin barlarına ve gece kulüplerine girişlerde öncelik otelde konaklayan müşterilere verilir. Eğer otelde kalmayıp dışarıdan bu eğlence mekânlarına girmek isterseniz önceden adınızı listeye aldırmalı ve girişte ücret ödemelisiniz.

20151105-jordan-0284.jpg

Özellikle son günlerde oldukça hareketli ve renkli etkinliklere ev sahipliği yapan Amman’da her yıl çeşitli festivaller gerçekleştirilmektedir. Özellikle bahar ve yaz aylarında artan etkinliklerle Amman sokakları canlanmaktadır.

Görsel Festivali: 2011 yılından beri her yılın mart ayında düzenlenen festival kapsamında birbirinden yetenekli fotoğrafçıların çektiği fotoğraflar ve çeşitli etkinlikler sergilenmektedir.

Amman Caz Festivali: Uluslararası çapta düzenlenen Amman Caz festivali her yıl onlarca sanatçıyı ağırlıyor. Nisan ayında gerçekleştirilen festival şehirdeki en kalabalık etkinliklerden bir tanesidir.

Amman Opera Festivali: Arap dünyasında bir ilk olan Amman Opera Festivali her yılın temmuz ayında gerçekleştirilmektedir. Festival kapsamında yerli ve yabancı çeşitli opera sanatçıları sahne almakta, klasikleşmiş opera oyunları sahnelenmektedir.

Amman’da Alışveriş

Amman’da alışveriş yapmak oldukça renkli ve keyiflidir. Şehirde hâkim olan alışveriş anlayışı semt pazarlarından alışveriş yapmaktır. Neredeyse her gün Amman’ın bir köşesinde rengârenk tezgâhlarıyla kurulmuş pazarlara denk gelebilirsiniz. Amman’da kurulan pazarların bir kısmı diğerlerinden daha büyük ve geniş olup şehir merkezinde bulunmaktadır. Bu pazarlar özellikle turistler tarafından yoğun ilgiyle karşılanmaktadır.

Souk Jara isimli pazar şehrin en büyük ve en kapsamlı pazarı olup her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Bu pazarda Amman’a özgü kıyafetler, birbirinden güzel kokularıyla ev yapımı sabunlar alabilirsiniz.

Amman ve Türkiye aynı saat diliminde bulunduğundan aralarında saat farkı yoktur.

Amman’da kullanılan para birimi Ürdün dinarıdır. (JOD). 1 Ürdün dinarı 4,9 Türk lirasıdır.

*Döviz bilgisi 2017 yılının ekim ayında güncellenmiştir.

Amman’da konuşulan resmi dil Arapçadır. Şehirde bulunan genç nüfusun büyük kısmı İngilizce konuşabilmektedir.

Amman, T.C. Amman Büyükelçiliği’nin görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. AMMAN BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Abbas Mahmoud Al- Aqqad St.31 P.O.BOX 2062 Jabal Amman 11181 Amman- Jordan

Telefon: +962 6 5002 339

+962 6 5002 325

e- Posta: consulate.amman@mfa.gov.tr

Çalışma Saatleri: Pazartesi- Perşembe: 09.00-16.00

01 Ocak: Yeni Yıl

01 Mayıs: Emek ve Dayanışma Günü

25 Mayıs: 25 Mayıs Tatili

25 Aralık: Noel

Kurban Bayramı

Ramazan Bayramı

Not: Amman’da cuma günleri İslam inancına göre kutsal olduğundan resmi tatildir. Şehirde bulunan pek çok resmi daire ve mağazaların bir kısmı cuma günleri kapalıdır.

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 193

Yangın: 199

Polis: 191

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri, Ürdün'e yapacakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde, Ürdün'de toplam ikamet süresi, ilk geçiş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, altı ay içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu  hamilleri, Ürdün'e yapacakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde, Ürdün'de toplam ikamet süresi, ilk geçiş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, altı ay içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizeden muaftır.