Google+

Arama formu

Walvis Bay

Namibya’nın en kalabalık üçüncü şehri olan Walvis Bay’de 2013 yılındaki...
Devamı oku
Balinalar Koyu olarak da bilinen Walvis Bay, Namibya’nın Atlas Okyanusu...
Devamı oku
Namibya’nın en önemli liman kentlerinden biri olan Walvis Bay, öncelikle...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 NAD = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 17℃
Şub 18℃
Mar 17℃
Nis 16℃
May 16℃
Haz 15℃
Tem 14℃
Ağu 13℃
Eyl 13℃
Eki 13℃
Kas 15℃
Ara 16℃

Walvis Bay Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Namibya’nın en kalabalık üçüncü şehri olan Walvis Bay’de 2013 yılındaki nüfus sayımına göre yaklaşık 78 bin kişi yaşamaktadır. Atlas Okyanusu kıyısında yer alan şehir, ülkenin en önemli limanını bünyesinde barındırmaktadır. Deniz yaşamı açısından zengin bir bölge olan Walvis Bay kıyıları, günümüzde 10.000 tane bulunduğu tahmin edilen, devasa boyuttaki Güney gerçek balinasını kendisine çekmektedir. Bu durum balina avcılarının da bölgeye gelmesine sebep olmuştur. Namibya’nın önemli bir turizm merkezi olan şehir, büyük körfezi ve kumul tepeleri ile dikkat çekmektedir.

Arkeolojik çalışmalar sonucunda, bölgede küçük topluluklara ait binlerce yıllık yaşam kalıntıları ortaya konmuştur. Batı dünyasının bölgeyi keşfetmesi ise 1487 yılına dayanmaktadır. Portekizli denizci Bartholomeu Dias, Doğu’ya doğru bir deniz yolu ararken buraya demir atmış ve Golfo da Conceição adını koymuştur. Dias’tan üç yüzyıl sonra ise diğer batılılar da buraya gelmiş ve bölgeyi sömürmüşlerdir. 1670 yılına gelindiğinde bölgeye ilk Avrupalı yerleşimi başlamıştır. 1780’li yıllarda Amerika ve Avrupalı avcılar, burayı balina avı için kullanmışlardır. Bu durum 1900’lü yılların başına kadar devam etmiştir. 1793’te başlayan Alman yönetimi kısa sürmüş, İngilizler bölgedeki hâkimiyeti ele geçirmiştir. 1910 yılında ise şehir, Güney Afrika Birliği’ne dâhil edilmiştir. Namibya 1990 yılında bağımsız hale gelse de Güney Afrika Cumhuriyeti kontrolü bırakmayı reddetmiştir. 28 Şubat 1994 tarihinde ise Walvis Bay gene Namibya’ya dâhil edilmiştir.

Walvis Bay, doğal varlıklarının çeşitliliği ile birçok aktivite yapılmasına imkân sağlamaktadır. Kumul tepelerinin zirvesinden izlenebilecek manzaralar, göçmen kuşların evi olan lagünler, lagünlerin eşsiz manzarası, deniz kuşları, pelikanlar ve flamingolar Walvis Bay ziyaretini ilginç ve merak uyandırıcı kılmaktadır. 

Walvis Bay Nerededir?

Walvis Bay, Afrika kıtasının güneyinde yer alan Namibya Cumhuriyeti’nin batısında, Erongo bölgesinde, Atlantik Okyanusu kıyısı boyunca uzanan bir yerleşimdir. Swakopmund şehrinin 30 kilometre güneyinde yer almaktadır. 

Walvis Bay’e Nasıl Gidilir? 

Ülkenin başkenti Windhoek'ten Walvis Bay’e kara yolu ile ulaşmak mümkündür. Yolculuk 5 saat sürmektedir. Bu rota üzerinde Swakopmund şehri de yer almaktadır. Swakopmund’dan Walvis Bay arası ise yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Şehirde havalimanı da bulunmaktadır. Walvis Bay Havalimanı, şehir merkezinin yaklaşık 15 kilometre doğusunda bulunmaktadır. Havalimanının diğer Afrika şehirleri ile bağlantısı mevcuttur.

Windhoek ve Swakopmund şehirlerinden ulaşım şekillerinden biri ise minibüstür. Minibüsler gün boyunca hizmet vermektedir. Windhoek’tan bir diğer ulaşım vasıtası ise trendir. Bu yolculuk ortalama 13 saat sürmektedir.

Otobüs seçeneği ise pek rahat değildir. Otobüslere fazla kişi yüklendiği için konforlu bir yolculuk deneyimi yaşanamamaktadır. 

Walvis Bay’de Görülecek Yerler 


Güney Afrika tuzunun %90’ının karşılandığı, lagünün güneybatısında yer alan Tuz İşleri, Walvis Bay’in kuş cennetidir. 3.500 hektarlık bir alan üzerinde karides ve larvalar için zengin bir beslenme alanıdır.
 
Kuş Cenneti ise sazlıklarla çevrili, bir dizi sığ yapay havuzdan oluşan bir doğa koruma alanıdır. Kısa bir doğa yürüyüşü yapılabilecek bölgede, bir gözlem kulesi de bulunmaktadır. Burası, kış gözlemciliği için eşsiz noktalardan biridir.
 
45.000 hektarlık alanda, kentin güneybatısında, Kuiseb Nehri kıyısında yer alan lagün ise bir dizi kıyı su kuşuna ve büyük flamingo sürülerine yaşam alanı sunmaktadır. Lagün, göz alıcı renkleri ile muhteşem bir manzara sunmaktadır.  
 
Rhenish Misyon Kilisesi ise 1880 yılında limanın yanında inşa edilmiştir. Liman bölgesinde makinelerin çoğalmasıyla 20. yüzyılın ortalarında bugünkü yerine taşınan kilise, şehrin en eski binasıdır.
 
Umut Lokomotifi ise ulusal anıtlardan biridir. Lokomotif, 1899 yılında Walvis Limanı’na getirilmiştir.
 
Walvis Bay’in 10 kilometre kuzeyinde yer alan, Kuş Adası olarak bilinen ahşap platform ise deniz kuşları için bir tünek ve yuva işlevi görmektedir.

Walvis Bay’de Yapılacaklar 

Namib Çölü’nde dört tekerlekli bisiklet turu, eğlenceli ve heyecanlı bir aktivite olmasının yanı sıra, rehber eşliğinde bölgenin tarihini öğrenme imkânı da sunmaktadır.

Lagünde kano gezintisi; flamingo, pelikan, fok ve yunusları yakından görmek için çok özel bir deneyimdir. Lagün aynı zamanda çeşitli su sporları için de elverişli doğal şartlara sahiptir. Kuvvetli rüzgârlar rüzgâr sörfü ve uçurtma sörfü aktivitelerine imkân sağlamaktadır.

Walvis Bay’de Nerede Kalınır?

Balinalar Koyu olarak da bilinen Walvis Bay, Namibya’nın Atlas Okyanusu kıyısındaki en derin limanı olarak son derece temiz bir denize sahip. Bu sayede deniz ürünleri konusunda ciddi isim sahibi olan Walvis Bay, konuklarını çok zengin ve lezzetli deniz mahsulleri ile baştan çıkarıyor. Hem çeşitli deniz canlıları hem de kuş konusunda son derece büyük bir çeşitliliğe sahip olan bölgede, bu canlıların yaşam alanlarını görüp, hayatlarını izleme şansını da yakalayabilirsiniz. Bir tarafında çöl, diğer tarafında okyanus ile Walvis Bay son derece farklı deneyimleri yaşamanıza da imkân sağlıyor.

Walvis Bay’de Nerede Kalınır?

Walvis Bay'da her dönem farklı otellerde fırsat yakalamak mümkün. Booking.com bu fırsatları derleyip kolayca rezervasyon imkanı veriyor. Uygun fiyatlarla Walvis Bay'ın güzel otellerinde konaklamak isterseniz, Walvis Bay otel fırsatlarını görmek için tıklayın.

Booking.com

Walvis Bay Otelleri

Namibya’nın en önemli liman kentlerinden biri olan Walvis Bay, öncelikle muhteşem kumulları ve zengin denizaltı yaşamı ile tatil kentleri arasında yer edinmiş bulunuyor. Keyifli körfezi, Bedevi hayatını deneyimleyebileceğiniz etkinlikleri, balina ve foklarla dopdolu turları ile de bölgenin turizm cennetlerinin en çok ilgi görenleri arasında yer alıyor.

Walvis Bay Otelleri

Şehirde yapacağınız tatil sırasında hem pelikanları beslemek hem de çölde safariye katılmak gibi değişik etkinlikler ile vakit geçirebilme imkânı bulunuyor. Atlas Okyanusu kıyısında yer alan Walvis Bay Körfezi, pek çok kuş türüne ev sahipliği yapan doğal bir üreme ve konaklama merkezi aynı zamanda. Bu çeşitlilik dünyanın pek çok ülkesinden gelen turistlerin tatil için Walvis Bay’i seçmesine neden oluyor. Walvis Bay Uluslararası Havalimanı’na yakın konumda bulunan Dune7 Macera Sporları Merkezi, çöl etkinlikleri konusunda deneyimleyebileceğiniz pek çok aktivite için size seçenek sunabiliyor. Seyahat planınızı yaparken burayı incelemeyi unutmamanızı öneriyoruz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Walvis Bay otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Namibya Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.