Wellington Gezilecek Yerler

Dünyanın en yaşanılabilir şehirlerinden biri olarak gösterilen Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington; muhteşem güzellikteki doğası, yüksek yaşam standartları, sayısız kültür ve sanat aktiviteleri ile Okyanusya kıtasının en güzel ve büyüleyici kentlerindendir. Şehirde İngiliz sömürge mimarisini ve modern mimariyi bir arada görebilirsiniz. Pek çok turistik yeri bulunan şehirde, şehrin ulaşım ağı son derece gelişmiş olduğundan, kolayca ulaşabilirsiniz. En uzak noktalara bile giden bir ulaşım aracı bulmak mümkündür. Ayrıca Wellington’ın doğası, çoğu yerde rastlanılamayacak kadar güzel ve korunmuştur.

Wellington Gezilecek Yerler

Wellington, pek çok turistik noktaya ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin en prestijli müzesi olan Te Papa Tongarewa Müzesi, dünyanın ilk tamamen korunmuş kentsel ekosistemi olan Zealandia; Yüzüklerin Efendisi, Hobbit, King Kong, Bölge 9 ve Thor: Ragnorak filmlerine hayat veren Weta Workshop’un ziyaret edebileceğiniz The Weta Cave bunlardan birkaçıdır. Meşhur Matiu/Somes Adası size farklı bir dünyadaymışsınız hissi verirken Wellington Zoo hayvanlar âlemini yerinde görmenize ve tanımanıza olanak verir. Space Place’de Thomas Cooke Teleskobu’ndan gökyüzünü izlemek enfes bir deneyim olacağı gibi, Füniküler Müzesi’nde tarihe dalıp şehri daha iyi izlemek de bir diğer alternatif olacaktır. Wellington gezip görme konusunda her farklı isteği karşılayabilecek güzellik ve çeşitliktedir.

Adını andığımız yerlerle ilgili detaylı bilgi aşağıda mevcuttur.

Museum of New Zealand Te Papa Tongarewa (Yeni Zelanda Te Papa Tongarewa Müzesi)

Te-Papa-External-1600x682.jpg

Ülkenin en prestijli ve önemli müzesi olan Te Papa Tongarewa Müzesi, kısaca Te Papa olarak bilinir. Adının anlamı dilimizde “Hazineler Kutusu” anlamına gelmektedir. 1992 yılında kurulan müze, 1998 yılından beri hizmet vermektedir. Her yıl 1,5 milyondan fazla insan tarafından ziyaret edilir. Müzenin 5 ana koleksiyon alanı; Sanat, Tarih, Doğal Yaşam, Maoriler ve Pasifik Okyanusu’dur. Her biri interaktif ekranlara sahip 6 kata sahiptir. Müzede, deprem evinde sarsılmak gibi 3D deneyimlere katılma imkânı vardır. Konferans merkezi ve yayın evine sahip olan müzede aynı zamanda hediyelik eşya dükkânı ve kafeler de bulunur. Konumu şehir merkezinde yer alır ve havaalanına yalnızca15 dakikalık bir mesafededir.

Adres: 55 Cable St, Te Aro, Wellington 6011, Yeni Zelanda

Ziyaret Saatleri: Her gün 10.00-18.00

Telefon: +64 4-381 7000

Zealandia

Zealandia-promotion-only-Valve-tower-lower-lake-at-Zealandia-Juliane-Golledge-1600x633.jpg

Dünyanın tamamen korunmuş ilk kentsel ekosistemi olan Zealandia, Karori Vahşi Yaşamı Koruma Alanı olarak da bilinmektedir. 225 hektarlık bir arazi üzerine kurulmuştur. Yeni Zelanda’nın nadir görülen ve vahşi hayvanlarına ev sahipliği yapar. 24’ü endemik olmak üzere, 40 farklı kuş türünü ağırlar. Görülecek çoğu hayvan ve bitki tehlikeli olmasının yanı sıra çok nadir görülür. Gece ve gündüz yapılabilecek iki farklı tur seçeneği vardır. Her bir tur 2-2 buçuk saat sürer. Bu turlarda bir rehber eşliğinde Yeni Zelanda’nın doğal yaşamı deneyimlenir, hayvan ve bitki türleri hakkında bilgiler verilir. Özel yapılmış doğal yaşam alanları ziyaret edilebileceği gibi, botla tekne gezisi de yapılabilir. Wellington şehir merkezine yaklaşık 10 dakikalık uzaklıktadır.

Adres: 53 Waiapu Road, Karori, Wellington 6012, Yeni Zelanda

Ziyaret saatleri: her gün 09.00-17.00

Telefon: +64 4-920 9213

The Weta Cave

SUP0848-220115-1.jpg

Şehir merkezinin 8 kilometre doğusunda bulunan The Weta Cave, şehirde gezilebilecek en ünlü ve güzel yerlerden biridir. Yüzüklerin Efendisi, Hobbit, King Kong, Bölge 9 ve Thor: Ragnorak filmlerine hayat veren Weta Workshop’a katılarak film sahnelerinin nasıl yapıldığı görülebilir. İçerde yayınlanan belgeseller sahnelerin nasıl çekildiğini konu eder. Filmlerdeki karakterlerin ve bazı sahnelerin mini-müzesine sahip olan Weta Cave, aynı zamanda bu ünlü filmlerdeki karakterlerin minyatür heykelleri ve kıyafetlerinin alınabileceği bir mağazaya da sahiptir. 2,5 saatlik bir tura katılma şansı olan yerde kapıdan girer girmez film karakterleri görülür ve o atmosfer yaşatılır. Aynı zamanda genel olarak ve karakter figürleriyle fotoğraf çekilmek de serbesttir.

Adres: 1 Weka St, Miramar, Wellington 6022, Yeni Zelanda

Ziyaret saatleri: Her gün 09.00-17.30

Telefon: +64 4-909 4100

Ücret: 48,98 $

Wellington Parliament Buildings

174123-6516-34.jpg

Wellington’da popüler turistik yerlerden biri de Parlamento binalarıdır. Thomas Turnbull tarafından tasarlanıp 1899 yılında inşaatı tamamlanmıştır. Yapı, Neoklasik tarzda taşlardan inşa edilmiştir. Bu ünlü ve önemli yapı kompleksi; Parlamento Binası, Beehive Binası, Parlamento Kütüphanesi ve Bowen Evi’ni bünyesinde barındırır. İçlerinde arı kovanı şekli sayesinde en tanınmışı ve popüleri olan Beehive Binası, yani Hükümet Kanadı Binası, birçok hükümet bakanının ofisine ev sahipliği eder. Aynı zamanda toplantı alanları, yemek odaları ve radyo röportaj odalarını da barındırır. Binaların önemli bölümleri rehberli tur ile gezilebilir. Saat başı başlayan bu turlar yaklaşık 1 saat sürer ve önemli kısımları gezmenin yanı sıra parlamento süreçleri de anlatılır.

Adres: Molesworth St, Pipitea, Wellington 6011, Yeni Zelanda

Ziyaret saatleri: Her gün 09.00-17.00

Telefon:+64 4-817 9999

Wellington Museum

wellington-museum-listing.jpg

The Times UK tarafından dünyanın en iyi 50 müzesi arasına giren Wellington Müzesi, 1. derecede tarihî eser olarak kabul edilen Bond Store Binası’nda yer alıyor. Müze, Wellington’ın kültürel tarihini, gelişimini ve sosyal yapısını anlatan eserlerin yanı sıra Wahine Tiyatrosu ile denizcilik tarihini de etkileyici bir yolla anlatıyor. Von Kohorn Odası, Yeni Zelanda’nın ilk nükleer serbest limanı ilan edilmesi dâhil oradaki önemli kararların tarihini anlatırken Ngeke Heke, Maori sanatçı ve şairlerinin çalışmalarını gözler önüne seriyor. Binanın tasarım planlaması ve orijinal planların görülebileceği Frederick de Jersey Clere Odası ve tarihî hikâyelerin gün yüzüne çıktığı Çatı Katı da müzenin belli başlı bölümlerinden bazılarıdır.

Adres: 3 Jervois Quay, Wellington, 6011, Yeni Zelanda

Telefon: +64 4-472 8904

Space Place at Carter Observatory

Carter-Observatory-MilkyWay-Credit-Mark-Gee.jpg

Space Place, Yeni Zelanda’nın en uzun süredir hizmet veren ulusal gözlemevi olan Carter Gözlemevi’nde yer almaktadır. Gözlemevi, ismini bir İngiliz göçmeni olan Charles Rooking Carter’dan almaktadır. Space Place, tam kubbeli bir planetaryum ekranına sahiptir. Bu planetaryumda her yaş grubu için çarpıcı gösterilerle uzak yolculuğu yaptırılır. İnteraktif galerilere de sahip olan merkezde asteroitler keşfedilebilir ve 1960’ların sonlarındaki tarihî Apollo misyonları hakkında bilgi edinilebilir. Bilgi vermenin yanı sıra deneyim yaşatmayı da önemseyen merkezde ziyaretçiler kendileri bir kara delik yapabiliyor, roket patlaması yaşayabiliyor ve Tuhura Uzay Modülü’nde bir uzay gemisinde olmanın hissini deneyimleyebiliyorlar. En ilgi çekici deneyimlerden biri ise, Thomas Cooke Teleskobu’ndan açık bir gecede gökyüzüne bakmak. Tüm bunların dışında, ziyaretçiler uzay teknolojisinin dünyadaki yaşamı nasıl etkilediğini kavramak için merkezdeki sergiyi keşfedebiliyorlar.

Adres: 40 Salamanca Rd, Kelburn, Wellington 6012, Yeni Zelanda

Çalışma saatleri: Salı-cuma: 16.00-23.00

Cumartesi: 10.00-23.00

Pazar: 10.00-17.30

Telefon: +64 4-910 3140

Wellington Zoo

Tiger.jpg

Şehir merkezine 10 dakikalık uzaklıkta bulunan Wellington Hayvanat Bahçesi, Yeni Zelanda’nın ilk hayvanat bahçesi olma özelliğini gösterir. Şehrin yeşil kuşağında yer alır ve 500’den fazla yerli ve egzotik hayvana ev sahipliği yapar. Kırmızı pandalar, mirketler, lemurlar ve çitalar ağırlanan hayvan türlerinden yalnızca birkaçıdır. Nest Te Kōhanga Hayvan Hastanesi’nde veterinerlerle sohbet edilebilir ve hayvanlar hakkında detaylı bilgi alınabilir. Doğum günü, düğün ve davetler gibi özel zamanlar için safari turları ayarlanabildiği gibi bahçenin bazı kısımlarında piknik de yapılabilir. Wellington Hayvanat Bahçesi bünyesinde Mojo Cafe ve The Grazing Post adında iki kafe ve Zoo Shop adında bir hediyelik eşya dükkânını da barındırıyor. Aynı zamanda gündüz ve gece için ayrı safari turları ayarlanabiliyor.

Adres: 200 Daniell St, Newtown, Wellington 6021, Yeni Zelanda

Ziyaret saatleri: Her gün 09.30-17.00

Telefon: +64 4-381 6755

Matiu/Somes Island

Matiu-resized.jpg

İsmini Polinezyalı kâşif Kupe’nin kızı Matiu’nun adından alan Matiu Adası, 1840 yıllarında sömürge Yeni Zelanda Şirketi tarafından satın alınıp “Somes Adası” olarak yeniden adlandırılmıştır. Ada, 100 yıldan uzun bir süre önce insanlar için, daha sonra ise hayvanlar için karantina istasyonu olarak da faaliyet gösterdi. Her iki dünya savaşı sırasında da, güvenlik tehdidi olarak kabul edilen yabancı uyruklu insanlar için gözaltı merkezi işlevi gördü. Günümüzde, kuruluşlar ve gönüllüler adayı yerli bitkiler ile yeniden orman haline getiriyor. 25 hektarlık bir alanda olan bu arazi, Wellington’ın doğal hazinelerinden bir kısmına da ev sahipliği yapar. Mavi penguenler ve bazı vahşi hayvanlara da burada rastlanılabilir.

Cable Car Museum

cablecarmuseum3-500x332.jpg

Füniküler, Wellington’ın en önemli simgesi olarak kabul edilir. Şehrin en önemli ve ikonik ulaşım aracı olan Füniküler’in sisteminin nasıl geliştiği görülebilen merkez,1902 yılında Wellington'un ilk teleferiklerini Kelburn'a kadar şehir merkezinden çektiği sargı donanımını barındırmak için inşa edilmiştir. Orijinal sarım evinde yer alan ve iki kata yayılan Füniküler Müzesi, 1902'den 1978'e kadar faaliyete geçen sarım mekanizmasına ev sahipliği yapmasının yanında aynı hat üzerinde çalışan orijinal kavrama arabalarının ikisini de içinde barındırıyor. Müzenin bir de sineması bulunuyor. Bu sinemada Yeni Zelanda’daki tramvayları konu eden üç kısa film gösteriliyor. Aynı zamanda müzenin alt katında hareket halindeki orijinal makinelerden bazıları da görülebiliyor.

Adres: 1A Upland Rd, Kelburn, Wellington 6012, Yeni Zelanda

Ziyaret saatleri: Her gün 09.30-17.00

Telefon: +64 4-475 3578