Google+

Arama formu

Amerika Birleşik Devletleri'nin En Güzel Milli Parkları

Denali Milli Parkı – Alaska
Denali Milli Parkı – Alaska

6000 metreden yüksekte yer alan (eskiden McKinley Dağı olarak bilinen) Denali o kadar devasa ki zirve için yola çıkan dağcıların sadece yarısı başarılı olabiliyor. Kuzey Amerika’nın en yüksek dağı olan ve dünyanın her yerinden köpek kızakçılarının, kayakçıların, kampçıların ve dağcıların ilgisini çeken buzullara, tundralara ve ormanlara sahip Denali; Alaska Sıradağları'nın bir parçası.

Fotoğraf: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9e/Mount_McKinley_Alask...

Hawaii Yanardağlar Ulusal Parkı – Hawaii
Hawaii Yanardağlar Ulusal Parkı – Hawaii

Hawaii Yanardağlar Ulusal Parkı dünyanın en aktif volkanları olan Kilauea ve Mauna Loa volkanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Parkın manzarası adeta başka bir dünyadan gibi siyah lav tabakası, kızgın ateşten akıntılar, Hawaii hayvan ve bitkileri, vahşi Pasifik… Yaklaşık 18 kilometrelik Crater Rim Parkuru tamamlanmaya değer; bu parkur Kilauea’nın zirvesindeki kalderayı çevreliyor ve yürüyüşçüleri aktif olmayan buhar delikleri ve dik yamaçların arasında dolaştırıyor.

Fotoğraf: http://3.bp.blogspot.com/-Vf4PArCSSQs/UlwaJp_7hMI/AAAAAAAAJEs/crLvA-pYDO...

Glacier Milli Parkı – Montana
Glacier Milli Parkı – Montana

Glacier Milli Parkı aslında 150 buzula sahipken artık 25 aktif buzula sahip ancak eğer şu anki iklim düzeni devam ederse bunların da 2030’a kadar eriyeceği öngörülüyor. Yani bir an önce gidin. Çoğu kişiye göre bu parkın en güzel şeyi Logan Geçidi ve St. Mary arasındaki Jackson Glacier Overlook’un manzarası. Ancak parktaki en harika şeylerden biri de herhangi bir sarp sırta birkaç dakika boyunca bakarsanız, mutlaka 1-2 dağ keçisi göreceksiniz. Ayrıca burası mus ve bozayı görmek için de ideal bir yer.

Fotoğraf: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7e/St_Mary_Lake.jpg