Google+

Arama formu

5 GÜNLÜK SAKIZ ADASI GEZİ NOTLARI

Bu yazı Gezimanya üyesi Dilek Yavuz tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Bizim 5 günlük uzun bir Sakız turumuz oldu. Benim için Sakız'ı gezmek de yazıp çizmek de çok keyifliydi. Sakız Adası'nda gezip gördüğüm her küçük köyü derledim. Umarım sizin için de yardımcı bir yazı olur. Haydi başlayalım!

 • Öncelikle kaldığımız ilk otel Monolias'da idi. Diğer otelimiz Sakız merkezde idi. İki otel de gayet iyiydi. Zaten otel anlamında cok gelişmiş bir yer değil Sakız. 
 • Katarraktis çok güzel bir yer, denize sıfır balık yiyorsun. Deniz ayaklarının altında, masalar kumsalda... Daha ne olsun!? Hep bu tarz küçük restoranlar var, fiyatlar da iyiydi. Ama benim favorim Katarraktis oldu.
 • Biz Komi Beach'e gittik, çok önerilmişti.Sakız merkeze uzak, araç ile gidilmeli. Denizi kumlu, suyu tertemiz. Tesisleri de güzel. Günü denize girerek geçireceksen tercih edebilecegin güzel bir plaj.
 • Lithi'de de denize girdik. Deniz tamamen kum ve sığ ama çok tesis yok, sevmedik. Uzaktı da... Zaman kaybıydı diye düşündük ve Mesta'ya geçtik
 • Mesta görülmeye değer.  Kale içine inşa edilen bir yer. Ara sokaklarında kaybolup bol fotograf çekmelik!
 • Pirgi, Sakız Adası'na gidince uğranılması gereken, meşhur bir yer. Geometrik şekilli binaları, büyük meydanı ve kiliseleri vardı. 
 • Sakız'san Lagada'ya giderken yol üzerinde Daskalopetra Plaji'na denk geldik; denize girmek için çok güzel bir tesisti.
 • Lagada bizim İzmir'in Foça'sına benziyor; Balıkçıların olduğu güzel bir köy. Burada Passas adında bir restoran var, akşam yemeği için tercih edebilirsiniz. Deniz ürünleri güzeldi, zaten burada başka ne yenir!? 
 • Sakız merkezde dört değirmen var. Merkezden Lagada'ya giderken kıyıda görebiliyorsunuz. Denize sıfır bir restoranda yemek yedik, manzara nefis. Sakız merkezde geçirilecek bir akşam icin güzel bir uğrak noktası. Mastello peyniri çok güzeldi. Bizim hellime benziyor, uzonun yanında nefis bir meze. E gitmişken bi uzo mutlaka içmelisiniz.
 • Portakal bahçelerinin icinden geçerek Kambos'a Citrus Cafe'ye gittik. Çok güzel! Koskocaman eski bir evin bahçesine işletme açılmış, mola noktası. Oturup frappe içebilirsiniz. 
 • Ve geldik Karfas'a... Tam bir fiyasko! Denize girmek için gittik ama kötüydü. Küçücük plajı var, geldiğimiz gibi geri döndük. Merkez desen, orası da kötü. Lithi'den sonra değmez denecek bir baska yer daha.
 • Sakız merkezde akşam yemeği için Paranga Restaurant'ı tercih edebilirsiniz. Sirtaki yapılan, nefis ambiyansı olan bir mekan. Sakız'a gelmişken Sirtaki yapıp iki tabak kırın derim. 

Sakız Adası
 

<<<<<<<

Sakız Adası şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Luxury appartment in Chios centre, Panoramic Loft, Homeric Poems. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Katerina's Place, Traditional Tower in the center of kalamoti, Chios Spitakia Cottages gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Chios City Inn, HOME SWEET HOME, Mastic Point Studios tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Sakız Adası aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Etiketler


Dilek Yavuz kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Dilek Yavuz

solak, kedi annesi, vicdan sahibi, insan, evlat, abla,dost, aşık