Boracay Adalar Turu

Tur Teknelerine Ulaşım

Filipinler’in en ünlü ve turistik adası Boracay’da mutlaka yapılması gereken bir aktivite de adalar turu. Bu turda sırasıyla Magic Island, Crystal Cove Island ve Crocodile Island ziyaret ediliyor.

Bu tura katılmak için öncelikle Balabag tarafına gitmeniz gerek. Çünkü ada turu yapan tekneler buradan yola çıkıyor.

Önerim; tura en geç saat 10.00 ya da 11.00 gibi başlamanız. Çünkü tur toplamda 3 saat sürüyor ve Boracay’da deniz öğleden sonra biraz dalgalanabiliyor. Akşam üstü saatlerinde deniz iyice çekildiği için döndüğünüzde bot ile karaya kadar yanaşamadığınızdan zaman zaman belinize kadar olan suda uzunca bir yürüyüş yapmak durumunda kalabilirsiniz.

Bu bölgeye trisikletler ile adanın en uzak ucundan bile yaklaşık 200-250 pezo ödeyerek ulaşabilirsiniz ya da transfer, şnorkel, ada girişleri dahil bir paket alabilirsiniz. Bu da yaklaşık kişi başı 1800-2000 pezo civarında tutar.

Evet tekneye bindik. Buradaki tekneler örümcek gibi. Dalgalardan fazla etkilenmesin, daha sağlam bir dengesi olsun diye iki yanlarında kanat gibi bambudan yapılmış denge çubukları var.

Ziyaret edeceğimiz 3 ada da birbirine yakın ve Boracay Adası’nın güneydoğusunda yer alıyor.

Yolda giderken yüzen restoranlar ve yüzen dalış okulları dikkatimizi çekiyor.

İlk Mola Magic Island'da

İlk durağımız; Magic Island. Karaya yaklaştığımızda yüzleri tamamen örtülü iki genç dikkatimizi çekiyor. Önce bu kişileri adada şov yapan korsanlar olabileceğini düşünüyorum. Ama işin aslı öyle değil. Filipinler yıl boyu güneşli olduğundan bu iki genç de güneşten yanmak istemediklerinden yüzleri dahil her yerlerini korunmak için örtmüşler.

Bu adanın doğası çok güzel. Yemyeşil doğaya küçücük barakalar eşlik ediyor. Yürüme yolları ise kırılmış mercan parçaları ile kaplı.

Adaya girişte kişi başı 150 pezo ödüyorsunuz. Adanın en büyük özelliği farklı kademelerde bambudan yapılmış olan tramplenler. Burada istediğiniz yüksekliği seçip oradan pırıl pırıl denize atlıyorsunuz.

Burası özellikle Koreli genç öğrenci grupları arasında çok popüler.

Adı Üstünde: Crystal Cove Island

Biraz deniz sonrası adalar turumuzun ikinci durağı olan Crystal Cove Island’a doğru yola çıktık. İki ada karşılıklı olduğundan ulaşmamız 10 dakika bile sürmedi.

Adaya giriş, kişi başı 200 pezo.

Bu adanın en önemli özelliği ise 2 tane kristal mağaraya ev sahipliği yapması. Diğer özelliği ise tamamen dış cephesi taşlardan yapılan dekorların yeni evlenecek çiftlere fotoğraf fonu oluşturması.

Bir diğer özelliği de Filipin’e özel bir kuş cinsi olan Filipin kartalını burada görebilmeniz...

Önce ilk mağaraya iniyoruz. İnişi dik ve dar bir merdiven ile... Dileyenler mağaranın içinde denize de girebiliyorlar.

İkinci mağara ise bu ufak adanın diğer ucunda. Yine dik bir merdiven ile aşağıya iniyorsunuz. Ardından dar bir tünelden yürüyorsunuz. Kapalı alan fobisi olanlar burayı es geçebilir. Tünel çok uzun olmasa da oldukça dar ve alçak. Tünelin sonu denize açılıyor.

Büyüleyici Su Altı Dünyası: Crocodile Island

Buradan sonra adalar turundaki son durağımız olan Crocodile Island’a gidiyoruz. Daha doğrusu bu adaya yakın bir yerde demirliyoruz. Bu adaya crocodile denmesinin nedeni adanın biçim olarak timsaha benzemesi.

Ancak adanın kendinden çok bu adaya yakın konumdaki mercanlar ve su altı dünyası etkileyici. Bu nedenle tüm diğer ziyaretçiler gibi biz de şnorkelleri takıp dalıyoruz denize.

Biz daldığımızda tekneden hemen balıklar toplansın diye ekmek kırıntıları atıyorlar ve ortaya bu muazzam manzara çıkıyor.

Boracay su üstü kadar su altı dünyası ile de büyüleyici bir gezi rotası. Şimdiden planlarınıza dahil edin : )

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni