Google+

Arama formu

BORACAY ADALAR TURU

Bu yazı Gezimanya üyesi TUĞÇE YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Filipinler’in en ünlü ve turistik adası Boracay’da mutlaka yapılması gereken bir aktivite de adalar turu. Bu turda sırasıyla Magic Island, Crystal Cove Island ve Crocodile Island ziyaret ediliyor.

Bu tura katılmak için öncelikle Balabag tarafına gitmeniz gerek. Çünkü ada turu yapan tekneler buradan yola çıkıyor.

Boracay Adası

Önerim; tura en geç saat 10.00 ya da 11.00 gibi başlamanız. Çünkü tur toplamda 3 saat sürüyor ve Boracay’da deniz öğleden sonra biraz dalgalanabiliyor. Akşam üstü saatlerinde deniz iyice çekildiği için döndüğünüzde bot ile karaya kadar yanaşamadığınızdan zaman zaman belinize kadar olan suda uzunca bir yürüyüş yapmak durumunda kalabilirsiniz.

Bu bölgeye trisikletler ile adanın en uzak ucundan bile yaklaşık 200-250 pezo ödeyerek ulaşabilirsiniz ya da transfer, şnorkel, ada girişleri dahil bir paket alabilirsiniz. Bu da yaklaşık kişi başı 1800-2000 pezo civarında tutar.

Boracay Adası-1

Evet tekneye bindik. Buradaki tekneler örümcek gibi. Dalgalardan fazla etkilenmesin, daha sağlam bir dengesi olsun diye iki yanlarında kanat gibi bambudan yapılmış denge çubukları var.

Boracay Adası şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Happy's Homestay güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Coast Boracay, Sundown Beach Studios, 357 Boracay Resort. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz MR Holidays Hotel, AJ Travellers Inn - Main, Pinjalo Resort gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz W Hostel Boracay, Chill Out Hostel, Island Hostel Boracay tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Boracay Adası aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Boracay Adası-2

Ziyaret edeceğimiz 3 ada da birbirine yakın ve Boracay Adası’nın güneydoğusunda yer alıyor.

Yolda giderken yüzen restoranlar ve yüzen dalış okulları dikkatimizi çekiyor.

Boracay Adası-3

Boracay Adası-4

İlk durağımız; Magic Island. Karaya yaklaştığımızda yüzleri tamamen örtülü iki genç dikkatimizi çekiyor. Önce bu kişileri adada şov yapan korsanlar olabileceğini düşünüyorum. Ama işin aslı öyle değil. Filipinler yıl boyu güneşli olduğundan bu iki genç de güneşten yanmak istemediklerinden yüzleri dahil her yerlerini korunmak için örtmüşler.

Boracay Adası-5

Bu adanın doğası çok güzel. Yemyeşil doğaya küçücük barakalar eşlik ediyor. Yürüme yolları ise kırılmış mercan parçaları ile kaplı.

Boracay Adası-6

Adaya girişte kişi başı 150 pezo ödüyorsunuz. Adanın en büyük özelliği farklı kademelerde bambudan yapılmış olan tramplenler. Burada istediğiniz yüksekliği seçip oradan pırıl pırıl denize atlıyorsunuz.

Boracay Adası-7

Burası özellikle Koreli genç öğrenci grupları arasında çok popüler.

Boracay Adası-8

Biraz deniz sonrası adalar turumuzun ikinci durağı olan Crystal Cove Island’a doğru yola çıktık. İki ada karşılıklı olduğundan ulaşmamız 10 dakika bile sürmedi.

Boracay Adası-9

Adaya giriş, kişi başı 200 pezo.

Boracay Adası-10

Bu adanın en önemli özelliği ise 2 tane kristal mağaraya ev sahipliği yapması. Diğer özelliği ise tamamen dış cephesi taşlardan yapılan dekorların yeni evlenecek çiftlere fotoğraf fonu oluşturması.

Boracay Adası-11

Bir diğer özelliği de Filipin’e özel bir kuş cinsi olan Filipin kartalını burada görebilmeniz...

Boracay Adası-12

Önce ilk mağaraya iniyoruz. İnişi dik ve dar bir merdiven ile... Dileyenler mağaranın içinde denize de girebiliyorlar.

Boracay Adası-13

İkinci mağara ise bu ufak adanın diğer ucunda. Yine dik bir merdiven ile aşağıya iniyorsunuz. Ardından dar bir tünelden yürüyorsunuz. Kapalı alan fobisi olanlar burayı es geçebilir. Tünel çok uzun olmasa da oldukça dar ve alçak. Tünelin sonu denize açılıyor.

Boracay Adası-14

Buradan sonra adalar turundaki son durağımız olan Crocodile Island’a gidiyoruz. Daha doğrusu bu adaya yakın bir yerde demirliyoruz. Bu adaya crocodile denmesinin nedeni adanın biçim olarak timsaha benzemesi.

Boracay Adası-15

Ancak adanın kendinden çok bu adaya yakın konumdaki mercenlar ve su altı dünyası etkileyici. Bu nedenle tüm diğer ziyaretçiler gibi biz de şnorkelleri takıp dalıyoruz denize.

Boracay Adası-16

Biz daldığımızda tekneden hemen balıklar toplansın diye ekmek kırıntıları atıyorlar ve ortaya bu muazzam manzara çıkıyor.

Boracay Adası-17

Boracay su üstü kadar su altı dünyası ile de büyüleyici bir gezi rotası. Şimdiden planlarınıza dahil edin : )


TUĞÇE YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur. 1997 - 1999 İstanbul Üniversitesi Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık, 1999 - 2000 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakultesi Antropoloji ve 2000 – 2004 Marmara...