Eski Foça'ya Kaçamak

Foça, Eski Foça ve Yeni Foça olarak iki ayrılır. Ben geçen haftasonu Eski Foça'ya gittim ve bu yazımda kısa olarak oradan bahsedeceğim.

9 aydır İzmir'de yaşıyor olmama rağmen neden bu zamana kadar gitmedim sorusunu binlerce kez kendime yöneltmiş olduğum yer ve de ayrılmak istemediğim yer... Biz öncelikle deniz sezonunu açma isteğiyle gittiğimiz için dolmuşla direkt Hanedan'a gittik.

Yerli halka da sorduğum ve gözlemlediğim kadarıyla Hanedan Beach Hotel denize girmek için Foça'nın en iyi plajı. Personeli güler yüzlü ve plaj temizdi. Cumartesi nedeniyle çok kalabalık olmasına rağmen yer bulabildik.

Foça'nın suyu Çeşme'ye göre daha az tuzlu geldi bana (Karadenizli biri olarak hala tuza alışamadım). Suyu berraktı ve mevsim başlangıcı nedeniyle biraz soğuktu. Yüzüp, güneşlenme faslını geçtiğimize göre şehir içine gelelim...

Şehir içini şans eseri gezdik ve iyi ki gezmişiz! Saat geç olduğu için dönecektik ve arkadaşımın kent karta para yüklemesi için çarşı içine geçtik. Sonra ora bura şura derken kendimizi alamadık güzel Foça'dan...

Kıyı kenarına dizilmiş balıkçı tekneleri mavi suyla bir ritim tutturmuş şekilde huzuru simgeliyordu. Kıyıdaki mekanlardan gelen kahkahalar, yürüyen kalabalığın mutluluğu ile insan her nefeste huzuru çekiyordu içine... Kalabalık en çok Foça'ya yakışıyor heralde çünkü hiç rahatsız etmiyor, insanlar gayet sakin ve kibar oldukları için olsa gerek.

Eski Foça Marina

Bir yere oturduk ve çıtır hamsi balık-ekmek yanına şalgam suyu aldık. Ben zaten bir Karadenizli olarak balığa bayılırım, balığı çok sevmeyen arkadaşım bile çok sevdi. Biz hamsi-ekmek yemeyi tercih ettik ama kalamar, midye vb. daha bir sürü lezzetli seçeneği de denemek için tekrar gideceğim.

Daha sonra biraz turladık fotoğrafta da görülen şemsiyeli sokağa bayıldım! Buradaki insanların ayrı bir havası var; hem çok tanıdık hem çok yeni ve kesinlikle çok sevecen. Buradan ayrılmak istemedik. Saat ilerledi ve kalacak yer aramaya başladık.

Eski Foça,İzmir

Bayağı soruşturduk ancak Cumartesi oluşu ve sezon nedeniyle uygun yer bulamadık ama araştırma ve duyumlarımıza göre İyon Pansiyon en iyisiymiş, yolunuz düşerse diye diyorum. Ben de ilk fırsatta gidip deneyeceğim. İyon Pansiyon eski yıllarda kalan orijinallliği koruyan ender pansiyonlardan. Kalacak yer ararken yerli halkla daha fazla muhabbet etme fırsatı bulduk, o kadar tatlılardı ki!

Son olarak Miço'ya geçtik. Tam deniz kıyısında manzara harikaydı, ışıklar içinde parlayan deniz eşliğinde biramızı içtik. Akşamları canlı müzik oluyor, solist kızın sesi harikaydı. Personel ilgili ve sevecen. Kısacası İzmir'e gelince kesinlikle uğramanız gereken bir yer Eski Foça! Burada Foça otellerinden isteklerinize uyan bir tanesini seçerek büyülü bir tatil yapabilirsiniz.