Gangtok'tan Tsombo Gölü'ne: Yak Safarisi

Gangtok ile Tsombo gölü arası sadece 39 kilometre. Ancak yol o kadar virajlı ve bozuk ki... Bir de depremin etkisi ile oluşan heyelan bir çok noktayı kapatmış. Hal böyle olunca Tsombo gölüne ulaşmamız 2,5 saat sürdü.

Tehlike ve adrenalin dolu bu yolculuk sonrası 3.780 metre yükseklikte bulunan Tsombo gölüne ulaştık.

Rakım yüksek olduğu için, oksijen azlığı söz konusu. Oksijen azlığı nedeni ile yüksek irtifa problemleri yaşanabiliyor. Biz bunun için oksijen maskelerimizi yanımıza aldık, ama şükür ki, ihtiyaç duymadık. Burada yaşayan insanlar kısa boylu, geniş göğüs kafesli ve kırmızı yanaklı idi.

Oval biçimli olan Tsombo gölü, yaklaşık 1 km uzunlukta ve 15 metre derinlikte. Bu göl, herhangi bir nehirden kaynak almamasına rağmen, kendisi kaynak olan bir gölmüş. Rehberimiz krater gölü olmadığını söyledi. Göl, kaynağı kendi olduğu için halk tarafından kutsal kabul ediliyor. İçerisinde balıklar da var, ancak kutsal kabul edildiğinden bu göldeki balıkları avlamak yasak.

Himalayalar’a özgü bir hayvan olan kırmızı panda, Tsomba gölü çevresinde de görülebilmekte imiş. Ancak nesli tükenmekte olduğundan görme ihtimalimiz zayıf da olsa, çevreye bakmaktan kendimizi alamadık.

Gölün çevresindeki bazı noktalarda “yerel kültürümüze saygı gösterin. Lütfen kutsal göle işemeyin” levhaları konmuştu. Haklılar zira bölge halkı, özellikle erkekleri tuvaleti geldiği an her yere yapıyor.

Bu göl halkın dilek dilemek için geldiği en önemli noktalardan biri. Örneğin erkek çocuğu olmasını dileyen biri göle geliyor, dileğini diliyor. Dileğinin olması koşulunda tekrar göle geleceğinin sözünü veriyor. Dileği gerçekleşip göle geri gelmezse, çocuğunun başına kötü bir şey geleceğine inanıyor. Bu inanış daha çok Hindular arasında yaygın.

Gölün sınır kapısı tarafında küçük bir Hindu tapınağı var. Tapınağın adı ise "Chhangu baba kı jar”. Tanrı Şiva’nın evinin Himayalar olduğu inanışı nedeni ile Himalayalar’daki Hindu tapınakları Tanrı Şiva’ya adanmış.

Gölün çevresinde Tibet öküzü yani yaklarla gezi turları düzenlenmiş. Süslenmiş ve eğerlenmiş yaklara binerek 1.000 Rupi (25$) karşılığında yak safarimize başladık.

Gölün etrafındaki bir kilometrelik taşlı ve karlı yollardan, muhteşem göl manzarası eşliğinde ağır ağır ilerleyerek turumuzu bitirdik. Ancak safarinin son etabında adrenalin tavan yaptı. Zira önümüzdeki yol bitti, yaklaşık 40 – 50 metre uzunluğunda dik basamaklar başladı. Tibet öküzünün sahibi merdivenleri inerken öne düşmemek için sırtımızı geriye almamızı söyledi. Bu çok heyecanlı bir deneyim oldu. Göl kenarında muhteşem manzaralı fotoğraflarımızı çektik. Çok ilginçtir ki, fotoğraflarımızı çekerken 5-10 saniye içinde tamamen sis tüm manzarayı kapattı.

Gölün bittiği noktadan Çin sınır kapısına 20 km mesafe kaldı. Buradan devam edilse 7-8 saat sonra Tibet’in başkenti Lhasa’ya gitmek mümkünmüş. Buradaki Nathu-la bölgesi sınır kapısında çok sıkı kontroller yapılıyormuş. Bu nedenle gölün olduğu noktadan öteye hiç bir turist geçemiyor.

Nathu-la dünyanın en yüksek sınır kapılarından biri. Yüksekliği 4.310 metre. Bu sınır kapısı sadece Hindistan vatandaşlarına çarşamba, perşembe, cumartesi ve pazar günleri açıkmış, diğer günler ise kapalı ve kesinlikle geçiş yok.

Tsombo Gölü ziyaretimiz sonrasında, aynı yoldan aynı heyecanla geri dönüyoruz. Zira yollar oldukça tehlikeli. Şehre varışımızla birlikte ilk olarak Sıkkım’daki ilk politik yönetici olan Claude White için 1932 senesinde yapılmış olan White Hall yönetim binasını görüyoruz.

Hemen ardından bu binanın karşısındaki Flower Exhibition Center’a giriyoruz. Bu kapalı çiçek bahçesi oldukça etkileyici. Sıkkım genelinde yer alan 4 bin üzerindeki çiçek çeşitlerinden bir kısmı sergileniyor. Sıkkım bölgesinde 60 çeşit orkide bulunuyor. En önemlisi ise kahküllü orkide. Sıkkım’a özgü olan bu orkide oldukça ilginç bir çeşit.

Güzel bir parkın içinden yürüyerek kraliyet sarayına geliyoruz. Kraliyet sarayının bahçesinden içeri girmek yasak. Sadece sabah saat 8:30-9:30 arası bahçe gezilebiliyor. Saray ise çok gösterişli değil. Kral, sade bir saray isteyince, büyük bir İngiliz evi inşa edilmiş. Ancak sarayın içi gezilemiyor.

Kraliyet şapeli ise Tsuklachang olarak adlandırılıyor ve ziyarete açık. Burada büyük ulusal törenlere de ev sahipliği yapan bir mekan. Kraliyet şapelinin çevresinde çok sayıda saçları kazınmış kadın budist rahibeleri yani Nunları görüyoruz.

Buradan sonra yürüyerek otelimize geri dönüyor ve ertesi gün için hazırlanmaya başlıyoruz. Bölgede konaklayabileceğiniz özel kahvaltı seçenekleri ve konumuyla cazip olan The Coral Inn ve Hotel Mount Siniolchu gibi oteller mevcut. 

NURHAN YILMAZ

Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım.Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım.