Google+

Arama formu

GİZLİ CENNET, BLED GÖLÜ

Bu yazı Gezimanya üyesi NURHAN YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Ljubljana’ya 50-60 km uzaklıkta yer alan bir cennet…

Bled Gölü, Alp dağları üzerinde Triglav milli parkı içinde bulunuyor. Eğlence yerleri, kongre salonları, golf sahaları, yamaç paraşütü alanları, (kışın) kayak pistleri, (yazın) çim kayağı ile tamamen turistik bir bölge.

Bled

Bled Gölü içinde motorla gezilebilir, adaya gidilebilir, kilise ziyaret edilebilir. Ancak biz maalesef vaktimiz yeterli olmadığından gölün ortasında yer alan adaya gidemedik. Gölün ortasındaki küçük bir adada kilise bulunuyor. Bled adasındaki kiliseye 99 basamakla çıkılıyor. Yeni evlenen çiftlerde damat gelini kucağına alarak bu 99 basamağı çıkıyormuş.

Biz de adaya gidemeyince Bled kalesine çıktık. Kaleden gölün ve küçük adanın manzarası muhteşem.
Gölün etrafı yürüyerek yaklaşık 40-45 dakikada dolaşılabiliyor. Bu güzergâhta yürüyüş ve bisiklet yolları bulunuyor. Göle ördek ve kuğular ayrı bir güzellik katıyor. Kuğuları burada ellerimizle besledik.

Bled şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Rooms Tereza, Vila Jago Bled, Homestay J&M güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Apartma Lokvanj, Apartma Natura, Apartments Erman. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Effie Perine Apartments, Lodge Diana, Apartmaji Pri Kokolu gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Central Hostel Bled, Travellers' Haven Hostel, Back Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Bled aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bled-1

Bled gölü ve Bled adası manzaralı, kaleye karşı çok güzel bir restoranda akşam yemeğimizi yiyoruz. Karlı dağların, küçük ada ve kilisenin, masmavi bulutların yemyeşil ağaçların göldeki aksi muhteşem. Fotoğraf için burası çok ideal. Güneş batarkenki manzara belleklerimize kazındı. Ayrıca restorandaki ambians, lezzetli yemekler, nefis manzara çok güzel bir üçlü oluşturdu. İçtiğimiz nefis sarımsak çorbası, sarımsak soslu kalamar tava çok nefisti. Bled gölüne defalarca gelinebilir. Slovenya’ya gelirseniz burayı mutlaka görmelisiniz. Bled geziniz sırasında konaklayabileceğiniz Apartments Rozalija ve Apartment Valant gibi çok tercih edilen oteller mevcut. 

Bled-2

Etiketler


NURHAN YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım. Her şehrin kendine has olan dokusu beni her zaman etkilemiştir. Eşimle birlikte kızlarımız daha çok küçükken Türkiye’nin neredeyse tamamını gezme fırsatımız...