Google+

GİZLİ CENNET, BLED GÖLÜ

753127 Kas 2011Gezi Notu
NURHAN YILMAZNURHAN YILMAZGold Yazar27 Kas 201175310 Yorum

Ljubljana’ya 50-60 km uzaklıkta yer alan bir cennet…

Bled Gölü, Alp dağları üzerinde Triglav milli parkı içinde bulunuyor. Eğlence yerleri, kongre salonları, golf sahaları, yamaç paraşütü alanları, (kışın) kayak pistleri, (yazın) çim kayağı ile tamamen turistik bir bölge.

Bled

Bled Gölü içinde motorla gezilebilir, adaya gidilebilir, kilise ziyaret edilebilir. Ancak biz maalesef vaktimiz yeterli olmadığından gölün ortasında yer alan adaya gidemedik. Gölün ortasındaki küçük bir adada kilise bulunuyor. Bled adasındaki kiliseye 99 basamakla çıkılıyor. Yeni evlenen çiftlerde damat gelini kucağına alarak bu 99 basamağı çıkıyormuş.

Biz de adaya gidemeyince Bled kalesine çıktık. Kaleden gölün ve küçük adanın manzarası muhteşem.
Gölün etrafı yürüyerek yaklaşık 40-45 dakikada dolaşılabiliyor. Bu güzergâhta yürüyüş ve bisiklet yolları bulunuyor. Göle ördek ve kuğular ayrı bir güzellik katıyor. Kuğuları burada ellerimizle besledik.

Bled şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Apartma Zo-Vi Bled, Apartment Bled 59, Apartment Natur. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartments Harmony Of Experience, Friendly Bled Apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Rooms Ambrožič, Apartments DreamLand, Apartments Mira tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Bled aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bled-1

Bled gölü ve Bled adası manzaralı, kaleye karşı çok güzel bir restoranda akşam yemeğimizi yiyoruz. Karlı dağların, küçük ada ve kilisenin, masmavi bulutların yemyeşil ağaçların göldeki aksi muhteşem. Fotoğraf için burası çok ideal. Güneş batarkenki manzara belleklerimize kazındı. Ayrıca restorandaki ambians, lezzetli yemekler, nefis manzara çok güzel bir üçlü oluşturdu. İçtiğimiz nefis sarımsak çorbası, sarımsak soslu kalamar tava çok nefisti. Bled gölüne defalarca gelinebilir. Slovenya’ya gelirseniz burayı mutlaka görmelisiniz. Bled geziniz sırasında konaklayabileceğiniz Apartments Rozalija ve Apartment Valant gibi çok tercih edilen oteller mevcut. 

Bled-2

Bled şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Kış Bled Fairytale: Ljubljana 5-Saat Yolculuk (39 €), Ljubljana Bled Day Trip (39 €), Ljubljana'dan Postojna Mağarası ve Predjama Kalesi (64 €), Ljubljana: Yerel Tur ile Özel Tur (30 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar