Slovenya'nın Kuzeyindeki Puslu Güzellik: Bled Gölü

Slovenya denilince akla Ljubljana’dan sonra diğer doğa harikası Bled gölü geliyor. Bir iki gün huzuru, sakinliği yakalamak temiz havayı doyasıya içinize çekmek istiyorsanız işte en doğru yer burası. Sadece ‘bir göreyim nasılmış bir bakalım’ derseniz bir iki saat bile yeterli her yerini gezmek için.

Göle varınca harika bir doğa manzarası ile karşılaşıyorsunuz.

Gözünüze ilk gölün ortasındaki kilise çarpıyor. Biraz tepede de kaleyi görüyorsunuz. Bu iki tarihi yapı Bled’in görülmesi geren en güzel mekanları.

Gölün etrafını çeviren uzun bir yürüyüş yolunda etrafını turlayarak başlayabilirsiniz gezinize. Asıl görülmesi gereken yeri Bled Gölü’nün ortasındaki küçük ada.

Bence Bled’de yapılabilecek en zevkli aktivite bu adaya kiraladığınız kayıkla ulaşmak. Ben ilk gittiğimde karlı, her zamanki halinden daha sisli bir havası vardı ve ortadaki ada gözükmüyordu bile. Buna rağmen birkaç arkadaşımla kiraladığımız kayıklarla döne dolaşa bulabildik adayı. Dilerseniz motorlu teknelerle de ulaşabilirsiniz.

Adaya vardığınızda ilk uğrak yeriniz küçük kilisesi olacak. Kilisenin ilk özelliği 99 basamak olan merdivenlerinden eşini kucağında çıkaran damadın ona olan bağlılığını ispatladığına ve çiftlerin mutlu bir evlilik sürdüreceklerine inanılıyor. Bence balayı için burayı düşünebilirsiniz hanımlar :)

Başka bir özelliği kilisenin zilini çalmanın şans getireceğine inanılıyor. Bayağı da güç gerektiriyor bir asılayım hele yeterli değil.

Kiliseyi gezdikten sonra burada bulunan kafede dinlenip lezzetli kurabiye çeşitlerini deneyebilirsiniz.

Kaleye gelirsek ulaşmak için dik bir yolda basamakları tırmanmak gerekiyor. Kale oldukça yukarıda, çıkış yolunda çok yorulacaksanız ama değeceğine emin olabilirsiniz. Harika bir manzarası var. Yalnız gitmeden önce giriş ücreti olduğunu da unutmayın.

Kalenin içinde gezebileceğiniz bir müze, fotoğraf çekip Bled’i seyredebileceğiniz açık alanları bir de şarap evi var. Burada Slovenya’nın meşhur şaraplarının tadına bakabilir, dilerseniz satın alabilirsiniz.

Buradan Bled’in geleneksel kremalı keki Kremsnita’yı tatmadan ayrılamayın. Slovenya’nın her şehrinde bulabilirsiniz ancak Krem kek aslında Bled’e özgü bir tatlı ve orijinali burada yapılıyor. Geziniz bittiğinde adayı tam karşıdan gören kafelerde tadabilirsiniz.

Her fırsat bulduğumda gitmiştim ben Bled’e. Kışını da gördüm yazını da ve genelde sisli bir havası var. Tavsiyem güneşli havada gitmeniz.

Ljubljana’ya 1 saat uzaklıkta olan bu yere şehir istasyonundan kalkan otobüsler ile rahatça ulaşabilirsiniz.