Google+

Arama formu

HUZUR DOLU BİR ŞİLE GÜNÜ

Bu yazı Gezimanya üyesi Özlem Mete tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Şile, İstanbul’a yakın mesafede yer almasından dolayı hafta sonları için oldukça güzel bir tercih. Özellikle havasının serin olması yaz aylarında önem kazanıyor : ) Hatta birkaç yıl önce yaz tatilimin bir kısmını burada geçirmiştim. Havasının güzelliği, mavi ve yeşilin iç içe oluşu ve şirin minicik merkeziyle aklımda oldukça güzel anılar bırakmıştı. Merkezinde akşamları kurulan tezgâhlarda Şile bezi birçok ürün bulunabilir.

Şile

Bu seferki Şile gezim, günübirlik oldu. Şile’ye vardığımda; geçen seferki gezimde unuttuğum fotoğraf makinemin olmamasının acısını çıkarmak istiyordum. Aslında benim için iyi bir fotoğraf gezisi oldu diyebilirim.

Şile-1
Şile Yolları

Şile bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Şile’de gezilecek birçok yer var, bunda tarihinin çok eskilere dayanmasının da etkisi büyük. Şile Ocaklı Ada Kalesi, Şile’nin sembollerinden biri. 12 metre yüksekliğinde olan kalenin, denizden gelebilecek saldırılara karşı koyabilmek amacıyla inşa edildiği düşünülüyor. Düşünülüyor diyorum çünkü bazı araştırmacılara göre kale Bizans İmparatoru Andronikas tarafından yaptırılmış ve daha sonra Osmanlılar tarafından da kullanılmış. Fakat son bulgulara göre ise kalenin yaklaşık 2000 yıl önce Cenevizliler tarafından inşa edildiği belirtiliyor. Muhteşem bir görüntüsü var gerçekten…  

Şile şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavise edilenleri Dikçatı Pansiyon Şile, Doğa Club, Kumsal Butik Otel Şile. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Tilbe Otel, Şeref Hotel Şile, Dikçatı Pansiyon Şile. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları mereak ediyorsanız Hotel Grand Şile, Doğa Club, The Sıgn Şile Hotel Spa ( Ex Şile Gardens Hotel Spa) tesislerini incelebilirsiniz. Bir de Tatilsepeti.com'un Şile aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Şile-2

Şile-3

Şile’de toplam 77 adet köy bulunmaktaymış. Köylerin tepelerinden manzaralar bir harika!

Şile-4

Şile-5

Gelelim bir diğer Şile sembolü olan yapıya; Şile Feneri’ne… Şile Feneri, Kırım Harbi’nde Karadeniz’den İstanbul Boğazı’na girecek gemilerin yollarını bulabilmeleri için yapılmış ve deniz seviyesinden 60 metre yükseklikte yer alan bir fener. 19 metre yüksekliğinde bir kulesi olan Şile Feneri, aktif olarak görev yapan dünyanın en büyük ikinci feneridir. O taraftan gece vakti geçtiğim için kapalıydı, içine çıkamadım ne yazık ki… Meşhur Ağlayan Kayalar da Şile Feneri’nin 500-600 metre kadar gerisinde yer alıyor.

Şile-6

Dönüş yolunda bir sonraki gezimi planlamaya başlamıştım bile : )

Etiketler


Özlem Mete kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Özlem Mete

Gezimanya’nın en çok soru soranı, her şeyi madde madde not alır sonra sorular silsilesi başlar. Gezimanya’da yaptığı içerik düzenlemeleri, duyurular, etkinlikler, söyleşiler arasında kendini kaybediyor. Uluslararası İlişkiler eğitimi aldı ama editörlük, hayallerinin mesleği oldu. Çok yazar, çok konuşur; sustuğunda da size soracak yeni sorular...