Google+

Arama formu

KUCHİNG GEZİSİ VE BORNEO’DA LONGHOUSE DENEYİMİ

Şubat 2013’te gerçekleştirdiğim seyahatimi bu defa çocukluk arkadaşım Rüçhan Söhmen ile yaptım, ilkin millerimle Singapur’a gittik, daha önce orasını görmeme rağmen arkadaşım görmediği için iki gece konakladık. Önceden internet üzerinden anlaştığım Malezyalı bir tur firması aracılığıyla Singapur üzerinden gezimizin ilk durağı olan Borneo Adası’nın Sarawak Eyaleti’nin başkenti olan yaklaşık 500.000 nüfuslu Kuching şehrine ulaştık.

İnişimizde bizi yağmurlu bir hava karşıladı, ancak tropik ada yağmuru bir saat sonra kesildi ve hemen kısa bir şehir turu yaptık. İşyerlerinin çok büyük bir kısmı kapalıydı, nedeni de gezimizin ilk gününün Çin’in yılbaşına rastlamasıydı. Bu sebeple de resmi tatildi, şehir nüfusunun yaklaşık % 20 civarı Çin kökenli insanlardan oluşuyor. Ancak ticari hayatın çok büyük bir kısmı Çinliler tarafından yürütüldüğü için Çinliler yılbaşlarını kutlamak için tatildeydiler ve şehirde ticari hayat tamamen durmuştu. 

Borneo

Çinlilerin Borneo ekonomisi üzerindeki etkilerini gezimizin diğer yerlerinde de görecektik. Ama kabul etmek gerekir ki Çinliler çok çalışkan insanlar ve Borneo ekonomisini tamamen sırtlamış durumdalar, tabii haliyle refah seviyeleri de Malaylara göre çok iyi bir durumda.

Borneo-1

Kuching, Sarawak Nehri’nin denizden 32 km. kadar uzağına kurulmuş bir şehir, sömürge döneminden kalma yapılar özenle korunmuş. Waterfront denilen nehir kenarında kafeler ve restoranlar var, güzel bir yürüme yolu yapılmış, hem gündüz hem de gece oldukça canlı.

Borneo-2

Kentin adının kediden geldiği söyleniyor, bu nedenle şehrin birkaç yerinde kedi heykelleri var, ayrıca Cat Museum denilen Kedi Müzesi de oldukça enteresandı.

Borneo-3

Sarawak Müzesi’nde daha kırk yıl öncesinde yaşayan timsah, yılan vs. birçok hayvanın iskeletini veya fotoğrafını görebilirsiniz, maalesef ki insanoğlu bu türlerin birçoğunu artık yok etmiş.

Borneo-4

Borneo-5

Şehir merkezi derli toplu olduğu için neredeyse yarım günde birçok yer gezilebilir; Tua Pek Temple, State Mosque (büyük cami) ve bir zamanlar Borneo’yu yöneten Beyaz Racaların malikânesi Astana görülmesi gereken yerlerden.

Longhouse’lar (Uzunevler)

Kuching seyahatinin önemli bir bölümü Longhouse gezileridir. Gezimizin bir sonraki durağı olan İban’ ların yaşadığı Longhouse’lara gitmek üzere sabahın erken saatlerinde yola çıktık. Yaklaşık 3,5 saatlik bir kara yolculuğundan sonra Lemanak Nehri boyunca yaklaşık yarım saat sürecek bir İban botu ile yolculuk yaptıktan sonra da bir gece konaklayacağımız ve halen içerisinde doğal bir yaşam olan bir Longhouse’a vardık. Yerleşke tipik bir ahşap uzun ev, birbirine bağlı ve aileye yeni bir aile eklendikçe büyüyen bir yerleşim sistemi oluşuyor. Bizim ziyaret ettiğimiz uzun evde de yaklaşık 300 kişinin yaşadığını öğrendik.

Borneo-6

Borneo-7

Tur firması isteğimiz doğrultusunda gerçek bir İban Longhouse’unda bizi konuk etti, çünkü otel şeklindeki konforlu longhouse’larda konaklamanın bir anlamı olmayacağını düşündük. Vardığımız zaman bizi Longhouse’un şefi karşıladı. İlkin çay ikramı yapıldı, bizimle beraber yaklaşık 20 kadar Batılı turist de longhouse’un misafirleri arasındaydı.

Borneo-8

Longhouse nehir kenarında ve yağmur ormanlarının içerisindeydi, akşama kadar ev içerisinde ve hemen yanı başında gezindik. Akşam bizlere yer sofralarında yemek hazırlanmıştı, yemekten hemen sonra uzun ev sakinleri konuklara yerel danslarını sundular, hep beraber oynadık ve eğlendik.

Borneo-9

Gece yarısından sonra yerlere yataklar serildi ve üzerlerine cibinlik gerildi, tüm ışıklar da kapatıldı. Yoğun bir karanlık ve sessizlik altında herkes uykuya daldı. İçerisi ve dışarısı o kadar karanlıktı ki… Ayrıca gece yarısından sonra ağır bir de yağmur başlayınca, longhouse’un 50 metre kadar dışarısında bulunan tuvaletlere bile korkudan gidemedik, çünkü her yer karanlık ve yağmur ormanıyla içi içeydi.

Sabahleyin kahvaltıdan sonra mahrumiyet koşulları olan longhouse’dan yine ince uzun botlara binerek ayrıldık.

Gerçek bir uzun evde kalmak hayat boyu unutamayacağım çok farklı bir deneyim oldu.Ibrahim Karadağ kullanıcısının resmi
Ibrahim Karadağ
Per, 01/08/2015 - 17:45
Bati kalimantanda yani sarawak adasinda ibanlarin ve bidayuhlarin 'gawai' denilen resmi bayrami var. Gawai bayraminda local irklardan olan herkez koylerine gidip long houselarda kalip yerel ickileri olan tuak be langkau yapip icip cok guzel egleniyorlar. Ben yaklasik 4 senedir kuchingde yasiyorum zafer bey. Keske daha once tanisma firsatimiz olsaydi sizi burda misafir etmek isterdim. Yada buraya gelmek isteyenler olursa misafir edebilirim, musait oldukcada etrafi gezdiririm.
zeyka2004 kullanıcısının resmi
zeyka2004
Sa, 03/08/2016 - 16:53
İYİ GÜNLER ,BİZ KUCHİNG ŞEHRİNE GELECEĞİZ.EĞER BİZE GİTMEMİZ GEREKEN YERLER İLE İLGİLİ BİLGİ VERİRSENİZ MEMNUN OLURUM  
Ibrahim Karadağ kullanıcısının resmi
Ibrahim Karadağ
Sa, 03/08/2016 - 21:43
Merhaba, iyi gunler Oncelikle kalacaginiz zamana gore bi araba kiralamanizi tavsiye ederim eger bir tur ile gelmiyorsaniz. Cunku toplu tasima yok denecek kadar az. Genelde gidilip gorulmesi gereken bir kac yerde sehir disinda. Gunung ganing national park, john crocodile farm, Sarawak cultural vilage, Cat museum, gibi yerler baslica gezilebilecek yerler. Isterseniz beni facebookdan ekleyin, geldinizde elimden geldigince yardimci olmaya calisirim.. https://www.facebook.com/timsah2543
Zafer Çakırtaş kullanıcısının resmi
Zafer Çakırtaş
Cum, 03/11/2016 - 20:27
Merhabalar Mumbai den yeni döndüm bu nedenle hemen cevaplama imkanım olmadı ama sorunuza neredeyse Borneo'nun yerlisi olan İbrahim Bey cevap vermiş, ben Borneo'nun birçok yerini gezdim ve izlenimlerimi Gezimanya da paylaştım, ilave olarak diyebilirim ki Kuching de yerel seyahat firmaları var, sahipleri büyük ölçüde Çin kökenli Malezyalıydı ve çok disiplinli ve başarılılar, onlardan destek almanızı tavsiye ederim, çok farklı bir coğrafya ya gidiyorsunuz, çok beğeneceğinizi düşünüyorum, iyi tatiller diliyorum,  
Icgoren Mert Efe kullanıcısının resmi
Icgoren Mert Efe
Çar, 07/11/2018 - 13:41
Merhaba Ibrahim bey nasilsiniz oncelikle haftasonu oraya ucuyoruz guzel bir tatil ve gezi icin australiada yasiyan Bir gurbetciyim umarim tanisiriz tesekkur eder ve tavsiye beklerim telefon numaram +61 449 691 151 sevgiler efeee
Zafer Çakırtaş kullanıcısının resmi
Zafer Çakırtaş
Per, 01/08/2015 - 22:38
tanıştığımıza memnun oldum, borneo gerçekten gezdiğim, gördüğüm yerlerin belki de en farklısı ve güzeliydi, umarım yine görebilmek kısmet olur.