Google+

MASALLARDAN KALMA BİR ORTA ÇAĞ KASABASI: SAN GİMİGNANO

436608 Eki 2014Gezi Notu
Esra TürkalEsra TürkalSilver Yazar08 Eki 201443650 Yorum

Az gittik uz gittik Toskana bölgesini arşınladık. İtalya’da Rönesans’ı yaşamak istiyorsanız Toskana bölgesinde olmalısınız. 

San Gimignano

Pisa bölgesini, Floransa’yı kapsayan ve İtalya’nın tarihinden kültürüne bütün zenginliklerine doyduğu Toskana'da bugünkü rotamız; San Gimignano.

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

San Gimignano-1

Bir yer düşünün; evlerinin taş oyuklarına kuşların yuva yaptığı, balkonlarda daracık alanlara iplere çamaşırların asıldığı, ufacık ama bir minik köy…

San Gimignano şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Locanda dell' Artista, Podere San Galgano, Le Fonti Di Santa Lucia. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Agriturismo la Vigna, Leon Bianco gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Agriturismo Santa Croce, Tenuta Croce di Bibbiano, Holiday home L Antica Cucina tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un San Gimignano aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

San Gimignano-2

Çevresi bağlarla çevrili San Gimignano işte tam da burası. Sizi alıyor bambaşka bir zamana götürüyor. San Gimignano adını tarihi kulelerinden alıyor.  Geçmişte sayısı 72’ymiş, bugüne ise 14’ü ulaşmış. San Gimignano delle Belle Torri (yani güzel kulelerin San Gimignano’su)

San Gimignano-3

Kasabaya ulaşım; Siena ve Floransa’dan tren ya da otobüsle Poggibonsi’ye, buradan da otobüsle 20 dakikada sonunda bir yolculukla gerçekleşiyor.

San Gimignano-4

Kasabaya ulaştığınızda, kendinizi Orta Çağ film setinde gibi hissedeceksiniz. Sokaklar ve evler muazzam, kentin mimarisi etkileyici. 

San Gimignano-5

İtalya’nın her yerinde dondurma yemelisiniz. Eğer sıra gözünüzü korkutmazsa bu meydandaki Gelateria di Piazza’dan dondurmalarınızı alın çünkü 2006-2007-2008-2009 senelerindeki ödüllü dondurmacısı bence kesinlikle harika!

San Gimignano-6

San Gimignano’da çok sayıda müze var. Genelde hafta içi 17.00’de, hafta sonları ise 19.00’da kapanıyorlar. 

San Gimignano-7

Ortaçağ işkence aletlerinin sergilendiği Museo della Tortura e di Criminologia Medievale, dikkat çekici fakat biraz ürkütücü!

San Gimignano-8

San Gimignano-9

Dondurmacının karşısındaki giyotin meydanında gelen geçeni izleyip turist olmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Giyotin meydanı dedim de bu kasabanın içinde var bir şiddet yanlılığı ama biz çözemedik.

Kasabanın tepesine çıktığınızda alabildiğince yeşil, eşsiz bir manzara sizi karşılıyor olacaktır.

San Gimignano-10

Kasabanın sokaklarını arşınladıkça Ortaçağ’ın dokusunu daha çok hissedeceksiniz; ben birkaç kareyle size o hissi yaşatabildiysem ne mutlu bana!

San Gimignano-11

Bir başka gezi yazısında görüşmek dileğiyle!

San Gimignano şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Floransa: Hop-off yolundaki Hop-Accademia Galerisi Tour & (65 €), Pienza: Palazzo Piccolomini Giriş Bilet (12 €), Galileo Müzesi Küçük Grup Turu (50 €), Uffizi Galerisi Skip-the-Line Kılavuzlu Tur (32 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar