Google+

Arama formu

MASALLARDAN KALMA BİR ORTA ÇAĞ KASABASI: SAN GİMİGNANO

Az gittik uz gittik Toskana bölgesini arşınladık. İtalya’da Rönesans’ı yaşamak istiyorsanız Toskana bölgesinde olmalısınız. 

San Gimignano

Pisa bölgesini, Floransa’yı kapsayan ve İtalya’nın tarihinden kültürüne bütün zenginliklerine doyduğu Toskana'da bugünkü rotamız; San Gimignano.

San Gimignano-1

Bir yer düşünün; evlerinin taş oyuklarına kuşların yuva yaptığı, balkonlarda daracık alanlara iplere çamaşırların asıldığı, ufacık ama bir minik köy…

San Gimignano şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Casa Laura, Sangi Studio-Apartment, Locanda dei Logi. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz San Gimignano Apartment Sleeps 2 Air Con T218332, San Gimignano Apartment Sleeps 4 Air Con T218580, San Gimignano Apartment Sleeps 4 Air Con T218534 gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Camping Il Boschetto Di Piemma, Podere di Mezzo 401S, Podere di Mezzo 400S tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un San Gimignano aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

San Gimignano-2

Çevresi bağlarla çevrili San Gimignano işte tam da burası. Sizi alıyor bambaşka bir zamana götürüyor. San Gimignano adını tarihi kulelerinden alıyor.  Geçmişte sayısı 72’ymiş, bugüne ise 14’ü ulaşmış. San Gimignano delle Belle Torri (yani güzel kulelerin San Gimignano’su)

San Gimignano-3

Kasabaya ulaşım; Siena ve Floransa’dan tren ya da otobüsle Poggibonsi’ye, buradan da otobüsle 20 dakikada sonunda bir yolculukla gerçekleşiyor.

San Gimignano-4

Kasabaya ulaştığınızda, kendinizi Orta Çağ film setinde gibi hissedeceksiniz. Sokaklar ve evler muazzam, kentin mimarisi etkileyici. 

San Gimignano-5

İtalya’nın her yerinde dondurma yemelisiniz. Eğer sıra gözünüzü korkutmazsa bu meydandaki Gelateria di Piazza’dan dondurmalarınızı alın çünkü 2006-2007-2008-2009 senelerindeki ödüllü dondurmacısı bence kesinlikle harika!

San Gimignano-6

San Gimignano’da çok sayıda müze var. Genelde hafta içi 17.00’de, hafta sonları ise 19.00’da kapanıyorlar. 

San Gimignano-7

Ortaçağ işkence aletlerinin sergilendiği Museo della Tortura e di Criminologia Medievale, dikkat çekici fakat biraz ürkütücü!

San Gimignano-8

San Gimignano-9

Dondurmacının karşısındaki giyotin meydanında gelen geçeni izleyip turist olmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Giyotin meydanı dedim de bu kasabanın içinde var bir şiddet yanlılığı ama biz çözemedik.

Kasabanın tepesine çıktığınızda alabildiğince yeşil, eşsiz bir manzara sizi karşılıyor olacaktır.

San Gimignano-10

Kasabanın sokaklarını arşınladıkça Ortaçağ’ın dokusunu daha çok hissedeceksiniz; ben birkaç kareyle size o hissi yaşatabildiysem ne mutlu bana!

San Gimignano-11

Bir başka gezi yazısında görüşmek dileğiyle!