Orta Çağ'ın Manhattan'ı: San Gimignano

Toscana Bölgesi’nde yer alan şehirlerin ortak özelliği nedir diye sorarsak, aklımıza şu 2 özellik gelir; Üzüm&Şarap, Orta Çağ&Unesco. Etrafı üzüm bağlarıyla çevrili ve bu bölgeye has dünyaca ünlü Vernaccia şarabının üretildiği, İtalya’nın bir çok yerinde duymaya alıştığımız “Unesco Dünya Mirası” listesinde yer alan, çok iyi korunmuş San Gimignano’ya hoş geldiniz.

Eğer Orta Çağ’da geçen bir film çekmek isterseniz prodüksiyon maliyetlerini düşürmek için kesinlikle San Gimignano’yu seçmeniz gerekir. Etrafı surlarla çevrili, ayak bastığınız yoldan gökyüzünü delen kulelerine kadar her yerinin taş olduğu bu kasaba sizi gerçekten büyülüyor. Özellikle Toscana Bölgesi’nde çok iyi korunmuş Orta Çağ kasabaları var ama San Gimignano kadar popüleri yoktur.

Bu popülerliğinin esas kaynağı, bu küçük kasabanın her tarafında gökdelen kulelerin yer alması. Özellikle 12-14. yüzyıllar arasında yani zengin bir şehir olduğu dönemlerde, zengin ailelerin güç simgeleriymiş. 14 tanesi günümüze kadar ulaşabilmiş ama bu sayının 76 olduğu tahmin ediliyor. Bu özelliğinden dolayı, son zamanlarda “Orta Çağ’ın Manhattan’ı” unvanını almış.

San Gimignano’yu San Gimignano yapan diğer bir özellik ise Vernaccia şarabı. Sadece buraya özgü olan bu beyaz şarap yüzyıllardır bölgenin geçim kaynağı. Kasabanın her köşesinde bulunan dükkanlarda bu şarabı tadabilir, fiyatının uygunluğunu görünce bavula kaç tane sıkıştırabilirim diye düşünebilirsiniz. Benim önerim ucuza bir de bavul almanız.

Surların arasından, giriş kapısından girdiğinizde daracık sokaklar ve ileride yükselen kuleyi gördüğünüz zaman Orta Çağ’ı iliklerinize kadar yaşamaya başlıyorsunuz. Bu kasabanın bir diğer Orta Çağ özelliği ise işkence müzeleri. Bu küçük kasabada 3 tane işkence müzesinin bulunduğunu öğrenmek, hediyelik eşya dükkanlarında kesici-delici aletlerin de satıldığını görmek bile sizi ürpertiyor.

Dar sokakların arasından geçip kasabanın tam ortasında, adını meydandaki kuyudan alan Piazza Del Cisterna’ya ulaşıyoruz. Burada küçük kafelerde ya da sağda solda bir taş üzerinde oturup kuleleri ve etrafı gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca dünyanın en iyi dondurmacısı da bu meydanda bulunuyor. Acıktıysanız, dilim pizza satan dükkan yine bu meydanda size göz kırpıyor. İtalya’da en ucuz karın doyurma yöntemi olan pizza burada dilim olarak satılarak sırt çantalıların takdirini kazanıyor. Ayrıca Palazzo Del Popolo ve Piazza Del Duomo, San Gimignano’da görmeniz gereken yerlerden diğerleri.

Akıllardaki ahırlı, traktörlü köy&kasaba formatından çok farklı bir durumla karşılaşacağınız San Gimignano’dan ayrılırken halkın ne kadar yaşlı olduğu ve yoğun bir turist popülasyonunda ne kadar çok Türk olduğunu görmek gibi ayrıntılar sizi hayrete düşüyor.