Google+

Arama formu

MUĞLA'DA YOL ÜSTÜNDEKİ YÜCE TANRIÇA – EUROMUS

Bu yazı Gezimanya üyesi SEMRA KADAİFÇİOĞLU YEŞİL tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Muğla

İzmir-Aydın otoyolunun Söke ayrımından çıkıp, Büyük Menderes’in alüvyonlarıyla doldurduğu eski körfez Latmos, pamuklar diyarı Söke Ovası'nı boydan boya kat edip, Beşparmak Dağları'nın yamacındaki Bafa Gölü'nün kıyısından önce Pınarcık, sonra Çamiçi köylerinden geçtikten sonra Heraklea tabelasını görerek devam edersiniz yolunuza…

Hedefiniz Milas üzerinden Bodrum’a ulaşmaktır çoğunlukla… Selimiye köyünü de geçtikten sonra eğer aceleniz varsa Milas’a yaklaşık on kilometre uzaklıktaki, soldaki “Euromus” tabelası gözünüzden kaçıverir.

Muğla bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Muğla

Oysaki orası Anadolu’daki en iyi korunmuş, 17 sütunundan 16’sı hala ayakta olan “ZEUS LEPYNOS TAPINAĞI”nın da içinde bulunduğu “KARİA”nın çok önemli antik kentlerinden biri olan “EUROMUS”dur.  

Bodrum’a sık sık gittiğim için, yıllar önce birkaç kez ziyaret ettiğim kenti, bu defa Bodrum’dan dönerken, bir kez daha ziyaret etme şansım oldu. Kazıları hala devam eden kent, bölgenin turizmi açısından son derece önemli olmasına rağmen bana göre tanıtımının yeterli yapılmaması nedeniyle hak ettiği yeri bulamamış…

KARİA

Günümüzdeki Büyük Menderes (Maiandros) Nehri'nin güneyini, Dalaman (Indos) çayının batısını, Muğla’nın iç ve kuzey bölümlerini kapsayan bölgenin eski çağlardaki ismi.

Bölgenin oluşumu Yunan kavimlerinin Anadolu'nun Ege kıyılarında koloniler kurmaya başlamasından öncesine dayanıyor.

Adını Anadolu’nun yerli halkı Kar’lardan alıyor. Bu halkın ismi de efsanevi kralları Kar'dan türemiş.

Karia kelimesinin "Uç ülke, sarp ülke" anlamına gelen, "karuwa"dan türediği de söylenceler arasında.

Muğla-2

Karlar, M.Ö 11. yüzyıldan M.Ö 545'e kadar bağımsızlıklarını korumuş ve uzun yıllar denizcilikle uğraşmışlar. Kıyılarda eski Yunan kolonilerinin kurulmaya başlamasından sonra da, iç bölgelerde hâkimiyetlerini devam ettirerek kültürlerini korumuşlar.
M.Ö 545 sonrasında Karia, Pers İmparatorluğu'na bağlanmış. Bu dönemin en önemli kenti Halikarnassos (Bodrum) olmuş, diğer önemli yerleşimleri arasında Mylasa (Milas), Herakleia (Bafa Gölü üzerindeki Kapıkırı köyü), Antiokheia (Isparta), Myndos (Gümüşlük) ve Alabanda (Aydın) yer almış. Ünlü Aphrodisias kenti de Karia’nın mermer ocağı olarak kurulmuş. 

EUROMOS

Kuruluşu M.Ö. 8. yüzyıla uzanan kent, denizden oldukça uzak olmasına rağmen Delos Deniz Birliği üyesi olarak uzun zaman “Hyromos” ve “Kyromos” adıyla anılmış. Kyromos isminin “Yüce Ana” veya “Yüce Tanrıça’nın halkı” anlamına gelen “karama” kelimesinden türetildiği ise söylenceler arasında.

Muğla-3

Makedonya Kralı Büyük İskender’in işgaline uğramış. Ancak Rodos’dan gelenlerin sayesinde özgürlüğüne kavuşarak, Mylasa (Milas) ile birlik olmuş.  Bu anlaşmadan rahatsızlık duyan komşusu Herakleia’nın saldırısına uğramış ve bütün mallarına el konulmuş. Kentin Euromos olarak anılması, bölgenin Yunan etkisinde kalması ile başlamış. Önem bakımından Mylasa (Milas)’ı izleyen Euromos, Roma İmparatorluğu döneminde eski önemini kazanmış ve günümüze ulaşan yapılarla bezenmiş. Üzerinde Zeus’un kabartma resmi olan sikkelerle ismini yaygın olarak duyurmuş.
 
Kentteki Zeus Tapınağı’nın bazı sütunlarında tamamlanmamış olduğunu gösteren belirtiler var. Tiyatrosu tapınaktan kuzeye doğru, yürüyerek kısa bir uzaklıkta. Yamaçtaki oldukça büyük olan tiyatro çok iyi durumda olmamasına rağmen görülmeye değer.  

Kent surları yamacın üzerinden ilerliyor ve aralıklı olarak burç harabeleri görünüyor. Harabelerin uzantısından da anladığımıza göre Euromos oldukça zengin bir kent. Agorası tiyatro ile bugünkü karayolu arasında.  

Muğla-4

Tapınak ve çevresinde yapılan araştırma ve kazılarda bulunan hayvan, at arabaları, çiçek figürleri ile süslü kalıntılar tapınağın olduğu noktada daha önceden de kutsal alanın var olduğunu kanısını doğuruyor.

Zeus Tapınağı, tiyatrosu, agorası ve sütunları ile yerli ve yabancı turistlerin kolaylıkla ziyaret edebileceği bir noktada olan Euromos Antik Kenti “Buradayım, beni fark edin, ziyaretime gelin” dercesine anayolun kenarından size sesleniyor…

Bir gün uğramak ister misiniz? Ne dersiniz?
 

Muğla şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavise edilenleri Michelangelo Boutique Hotel, Yaprak Hotel, Göcek Arion Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Dalyan Tezcan Hotel, Tuna Otel, Hotel Palme Dalyan. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları mereak ediyorsanız Palm Bay Beach Hotel, Dalyan Hotel Caria Royal, The One Club Hotel Sarıgerme tesislerini incelebilirsiniz. Bir de Tatilsepeti.com'un Muğla aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Etiketler


SEMRA KADAİFÇİOĞLU YEŞİL kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

SEMRA KADAİFÇİO...

YOLCULUK HİKAYELERİ... Çocukluğumdan bu yana yaşadığım yerden farklı coğrafyalardaki yaşam biçimlerine ve kültürlerine ilgi duymuşumdur… İnsanın gelişiminin ve düşünce şeklinin bu sayede zenginleşeceğine olan inancım ile gerek kendi ülkemdeki, gerekse diğer ülkelerdeki yaşamlara tanık olabilmek için bulduğum her fırsatta yola çıkmak...