Google+

Arama formu

YOGYAKARTA'DA BİR DEVASA TAVUK KİLİSESİ

Bu yazı Gezimanya üyesi Samsing tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Devasa Tavuk Kilisesi (Giant Chicken Church) Endonezya'nın Yogyakarta şehrine yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yağmur ormanlarının içinde, hiçliğin ortasında, bir tepede yapımına başlanılan ibadethane uzun yıllar kaderine terk edilmiş vaziyette beklemiş. İnternette popüler olması ile birlikte, ziyaretçiler bu sürreal yapıyı görmeye gidiyor. Gitmek için motosikletinizi veya aracınızı otoparka park edip, yaklaşık 15 dakika ormanın içinde yürüyorsunuz.

Ziyaretçi sayısının artması bir bilet gişesi ihtiyacı doğurmuş. Eskiden terk edilmiş bir yapı olan Devasa Tavuk Kilisesi'ne girmek için artık bilet almanız gerekiyor. Bilet gişesinden sonra 5 dakika daha yürüyorsunuz ve kilise tüm ihtişamı ile karşınızda. 

Yogyakarta

Kilisenin içinde yapım aşamaları ile ilgili bilgilendirici metinler mevcut. En güzel tarafı ise tavuğun başındaki tacın tepesine kadar merdivenlerle çıkabiliyorsunuz. Tepeden manzara inanılmaz güzel. Ama neden tavuk diyeceksiniz, haydi hikayeye geçelim.

Yogyakarta bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Jakarta’da yaşayan Daniel Alamsjah bir gün, güvercin şeklinde bir ibadethane yapması yönünde ilahi bir mesaj alıyor. 
‘Belki ben Hristiyanım diye insanlar bu ibadethanenin kilise olduğunu düşünüyor, ama ben bu ibadethaneyi Tanrı'ya inanan herkes gelsin ve ibadet etsin diye yaptım.’ diyor. 

Yogyakarta-1

1989 yılında, eşinin ailesini ziyaret ettikleri bir gün, gördüğü arazi yapısı ile rüyalarında gördüğünün aynı olduğunu fark ediyor. Daniel, o gün, orada ibadet ediyor. Ertesi gün yapmayı düşündüğü ibadethane için uygun yerin burası olduğundan emin bir şekilde araziden ayrılıyor.

Yogyakarta şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Benetta House, Palem Kipas Homestay, Kali Kala Yogyakarta güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Surfrider Yogyakarta, Rumah Jawa Guest House (Syariah), TILEM - Halal Guesthouse. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Airy Sardonoharjo Rejodani Yogyakarta, Rumah Limas, Monica Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Yez Yez Yez All Good Hostel, Mone House Jogja, Arjuna 31 tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Yogyakarta aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bu ibadethaneyi yapabilecek parası yoktu, ama inancı ve umudu vardı. İlk önce kilisenin bulunduğu araziyi satın alıyor. Ödemelerin tamamlanması dört yıl sürüyor. 1994 yılında inşaata başlanıyor. 2000 yılında, maddi yetersizlikler sebebiyle inşaat durduruluyor. Yıllar içinde bina terk edilmiş bir şekilde bekliyor. Ama bu süre zarfında birçok ziyaretçi kiliseyi görmeye geliyor.
Bahsetmiştim, artık ziyaretçiler kiliseyi ziyaret etmek için bilet alıyorlar. Bu da kilisenin tamamlanması için maddi bir kaynak sağlıyor. Birkaç yıl içinde Daniel’in hayali gerçekleşecek gibi duruyor. Darısı hepinizin hayallerinin başına.

Etiketler


Samsing kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Samsing

Yıllardır hayalini kurduğu dünya turu hayalini gerçekleştiren bir avare ;)