Google+

Arama formu

Ceren Türetken: “Interrail biletimizi ve vizemizi aldıktan sonra tek işimiz hayal kurmak ve nerede ne yapacağımızı araştırmaktı”

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
Merhabalar : ) 1993 İstanbul doğumluyum. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Matematik bölümü öğrencisiyim. Koyu bir Beşiktaş taraftarıyım. Beni en çok mutlu eden şey; gezmek, yeni şeyler görmek, yeni kültürler tanımak.

Ceren Türetken: “Interrail biletimizi ve vizemizi aldıktan sonra tek işimiz hayal kurmak ve nerede ne yapacağımızı araştırmaktı”

Gezmek size ne ifade ediyor? Seyahatlerin hayatınızdaki yeri nedir?
Gezmek benim için hayatın amacı oldu diyebilirim, okulda derslerime çalışırken bile sürekli “çalışmalıyım ki sonra rahat rahat gezebilmeliyim” diye motive ediyorum kendimi : ) Küçükken ailemle gittiğimiz birkaç yer olmuştu ancak tek başıma ilk seyahatime 4 yıl önce çıktım. Boston’a dil kursuna gitmiştim ve hiç bilmediğim bir yerde, kıt kanaat İngilizcem ve sırt çantamla 1 ay geçirdim. İlk gittiğim gün elimde sadece bir harita vardı ve çıkıp sokaklarda kaybolmanın, kendi kendine bir şehri keşfetmenin tadı çok başkaydı. O gün anladım ki gezmek çok başka bir tutku, insana hissettirdiği kendine güven duygusu çok başka. Sonraki yıl ailemle İspanya’ya gittim ve daha sonra Interrail… Şimdi ise o kadar alıştım ki gezmeye, Şubat tatilindeki rotam hazır bile.

Ceren Türetken: “Interrail biletimizi ve vizemizi aldıktan sonra tek işimiz hayal kurmak ve nerede ne yapacağımızı araştırmaktı”-1
Yapmış olduğunuz Interrail gezinizle ilgili ayrıntıları bize anlatır mısınız? Nasıl karar verdiniz, süreç nasıl gelişti?
Interrail, yıllardır çok istediğim bir şeydi ancak cesaret edemiyordum. İki yakın arkadaşımın da “hadi Interrail yapalım” demesi üzerine karar verdik. Öncelikle süreyi belirledik, yorulacaktık ama değeceğini düşünüyorduk; 26 günde karar kıldık. Sonrasında gezmek istediğimiz yerlerden bir rota oluşturduk, Interrail biletimizi ve vizemizi aldıktan sonra tek işimiz hayal kurmak ve nerede ne yapacağımızı araştırmaktı. Gerisi kendiliğinden gelişiyor zaten : )

Ceren Türetken: “Interrail biletimizi ve vizemizi aldıktan sonra tek işimiz hayal kurmak ve nerede ne yapacağımızı araştırmaktı”-2

Interrail gezinizde hangi şehirleri gezdiniz? Neresi sizi en çok etkiledi?
Toplamda 18 şehir gezdim, rotam da şu şekildeydi: Belgrad-Budapeşte-Viyana-Prag-Berlin-Nijmegen-Amsterdam-Brugge-Brüksel-Paris-Cannes-Nice-Portofino-Cinque Terre-Pisa-Floransa-Venedik-Roma. En çok Brugge, Portofino, Amsterdam, Floransa ve Venedik’i beğendim. Aralarında sıralama yapmak çok zor ancak Brugge ve Portofino küçük olmasına rağmen aşırı sevimli, huzurlu yerler. Amsterdam’ın ise kültürü, hayatı çok başka. Floransa ise büyülü bir şehir gibi geldi bana, çok başka bir havası var. Ayrıca alışveriş yapmak için adeta bir cennet.

Ceren Türetken: “Interrail biletimizi ve vizemizi aldıktan sonra tek işimiz hayal kurmak ve nerede ne yapacağımızı araştırmaktı”-3

Interrail ile ilgili ne gibi önerileriniz olur? Böyle bir gezi yapmak isteyenlere neler söylemek istersiniz?
Yol arkadaşlarınızı iyi seçin, zevklerinizin aynı olması çok önemli. Yatıp kalkacağınız saatten yiyeceğiniz yemeğe kadar her şeye birlikte karar veriyorsunuz. Tek çıkmak da iyi bir seçenek, çok daha özgür olabilirsiniz. Bir de ayakkabı ve çanta hayati önem taşıyor. İyisini alın, çok yürüyeceksiniz ve çok taşıyacaksınız o çantayı. Maddi olarak sakın şu kadar parayla Interrail yapamam diye düşünmeyin, her şeyin kontrolü sizde; paranız yoksa sokakta yatarsınız, yemek az yersiniz.  Ama tavsiyem, ne yapın ne edin Interrail yapın. “Bu gece Floransa’da mı kalalım Venedik’e mi gidelim?” diyebilmenin özgürlüğü çok başka : ) Interrail candır.

Ceren Türetken: “Interrail biletimizi ve vizemizi aldıktan sonra tek işimiz hayal kurmak ve nerede ne yapacağımızı araştırmaktı”-4

Gezi deneyimlerinizi paylaştığınız blog ya da websiteniz var mı?
Çiçeği burnunda birkaç aylık bir blogum var, hepinizi beklerim: http://sirtcantasiyladevrialem.blogspot.com.tr/

Gezilerinizde yemek yemek için nasıl yerler tercih ediyorsunuz?
Gezdiğim yerlerde oraya özgü yemekleri mutlaka yemeye çalışıyorum, daha önce denemediğim lezzetleri tatmak hoşuma gidiyor. Özellikle Türkiye’de olmayan yiyecekleri tercih ediyorum. Eğer maddi olarak tutumlu olmam gerekiyorsa da gittiğim yerdeki marketlerden yiyecek bir şeyler alıyorum. Marketlerde de oldukça ilginç yiyeceklerle karşılaşılabiliyor.

Ceren Türetken: “Interrail biletimizi ve vizemizi aldıktan sonra tek işimiz hayal kurmak ve nerede ne yapacağımızı araştırmaktı”-5

Farklı bir ülkeye yerleşmeyi hiç düşündünüz mü? Düşündüyseniz neresi ve neden?
Okulum bittikten sonra Amerika’da yaşamayı çok istiyorum. Avrupa’yı gezip gördüm çok beğendim ancak yaşamak söz konusu olunca Amerika daha ağır basıyor. Tabii ki daha görmediğim birçok yer var, belki görünce fikrim değişir.

Ceren Türetken: “Interrail biletimizi ve vizemizi aldıktan sonra tek işimiz hayal kurmak ve nerede ne yapacağımızı araştırmaktı”-6

Eğer imkânınız olsa 1 sene izin ve limitsiz para verseler, haydi gez deseler, neler yapar nerelere giderdiniz?
Öncelikle Afrika, Japonya, Çin, İran ve Irak’ı gezmek isterdim. Niye bilmiyorum, hep çok istedim buraları görmeyi. 1 senem olsa dünyada gezilmedik yer bırakmam sanırım : ) Kafama neresi esiyorsa oraya gidip karış karış gezerim. Hayal etmesi bile güzel, başka hiçbir dert olmadan sadece gezmek mükemmel olurdu : )

Etiketler