Google+

Arama formu

Zehra Simay Serdaroğlu: “Fes görülmeden, Fas anlaşılmaz”

Geçtiğimiz aylarda bir Fas seyahatiniz oldu? Gitmeye nasıl karar verdiniz? 
Evet, geçtiğimiz Kasım ayında 9 günlük bir Fas seyahatim oldu. Pek güzel, bir o kadar da enteresan bir gezi oldu benim için. Açıkçası hem Avrupa’dan farklı, hem de sıcak bir ülkeye gitmek istiyordum. Kasımla beraber soğuyan havalar bana hemen yazı özletmişti. En yakın neresi var, ne yapsam diye kısa bir süre düşündükten sonra, uzun süredir görmek istediğim Fas’ a seyahat etmeye karar verdim.

Zehra Simay Serdaroğlu: “Fes görülmeden, Fas anlaşılmaz”

Zehra Simay Serdaroğlu: “Fes görülmeden, Fas anlaşılmaz”-1

Fas seyahatiniz öncesinde nasıl bir hazırlık yaptınız?
Fas’a gitmeden tedbirlerimi aldım. Önce ev doktoruma gidip, aşı yaptırmam gerekip gerekmediğimi öğrendim. Gerekmiyormuş. Ama bana gıda zehirlenmesini engelleyici ilaç verdi. Gerçi hiç içmedim. Onun dışında gerekebilecek ilaçlarımı yanıma aldım. Klasik zaten herhangi bir seyahate çıkarken mutlaka yanıma aldığım ilaçlar; ağrı kesici, ateş düşürücü, boğaz pastili gibi. İlaçların haricinde; dezenfeksiyon solüsyonları, mendiller aldım. İnanılmaz işime yaradı. Ayrıca sivrisineklere karşı vücut spreyi, güneş kremi, şapka… Hepsi kurtarıcım oldu. Bir de naneli krem. Vicks gibi bir krem yanınıza alırsanız, Fes’te deri tabakhanelerini gezerken çok rahat edersiniz.

Zehra Simay Serdaroğlu: “Fes görülmeden, Fas anlaşılmaz”-2

Zehra Simay Serdaroğlu: “Fes görülmeden, Fas anlaşılmaz”-3

Fas’ta nerelerde kaldınız? Şehir içi ulaşımı nasıl sağladınız?
Fas’ta 4 tane şehir gezdik; Agadir, Fes, Kazablanka ve Marakeş. Şehir içinde hep taksi kullandık. Taksiler inanılmaz uygun fiyatlıydı. Sarı renkli Petit Taxilere binmenizi tavsiye ederim. Yaklaşık 5 km 1 Euro tutuyor. Önemli olan kazıklanmamak. Zaten Türk olduğunuzu belli ederseniz, turist muamelesi yapmıyorlar. Yoksa vay halinize! Dikkatli olmak, fiyatı önceden aşağı yukarı tahmin etmek lazım. Beni bir seferinde kandırmaya çalıştılar. Taksimetre cıt cıt cıt artıyor. 5 saniyede bir. Neyse hemen fark ettim zaten. Ödemeden indim. Yani taksimetreler de pek güvenilir değil. Peki, toplu taşıma derseniz? Şehirlerde henüz gelişmiş bir toplu taşıma mantığı yok.

Zehra Simay Serdaroğlu: “Fes görülmeden, Fas anlaşılmaz”-4

Zehra Simay Serdaroğlu: “Fes görülmeden, Fas anlaşılmaz”-5

Gezdiğiniz şehirlerde ne kadar süre kaldınız?
Agadir’de 3 gün, Fes’te 2 gün, Kasablanka’da 1 gün, Marakeş’te 3 gün kaldım.

Zehra Simay Serdaroğlu: “Fes görülmeden, Fas anlaşılmaz”-6

Zehra Simay Serdaroğlu: “Fes görülmeden, Fas anlaşılmaz”-7

Fas’ta yeme-içme alışkanlıkları nasıl? Mutlaka tadın diyeceğiniz değişik bir lezzet var mı?
Bol bol balık bulmanız mümkün. Ayrıca yemekler, bizim yemeklerden çok farklı değil. Et, sebze yemekleri kolayca bulabilirsiniz. Tatlılarda Fransız esintileri var. Pastanelerde bol bol kuru pasta çeşitleri var. Ben Fes haricinde hiçbir yerde sıkıntı çekmedim. Ancak Fes’te temiz yemek bulmakta zorlandım. Aç kaldım mı? Hayır. Zehirlendim mi? hayır. Ama çok rahat bulamadım.

Zehra Simay Serdaroğlu: “Fes görülmeden, Fas anlaşılmaz”-8

Zehra Simay Serdaroğlu: “Fes görülmeden, Fas anlaşılmaz”-9

Zehra Simay Serdaroğlu: “Fes görülmeden, Fas anlaşılmaz”-10

Zehra Simay Serdaroğlu: “Fes görülmeden, Fas anlaşılmaz”-11

Fas’ta karşılaştığınız herhangi bir tehlike oldu mu?
Hayır, hiçbir tehlikeyle karşılaşmadım. Ancak oldukça dikkatli davrandım.

Zehra Simay Serdaroğlu: “Fes görülmeden, Fas anlaşılmaz”-12

Fas seyahatinizde "asla unutmam" dediğiniz bir anınız oldu mu?
Önünde evcil şahin bulunan bir dükkânın büyücü dükkânı olduğunu anladığımda ve büyü yapan insanların çok olduğunu duyduğumda çok şaşırmıştım.

Zehra Simay Serdaroğlu: “Fes görülmeden, Fas anlaşılmaz”-13

Fas’a gidecek olanlara tavsiyeleriniz neler olur?
Mutlaka Fes şehrini gezinize ekleyin. Fes görülmeden, Fas anlaşılmaz. Hijyeniniz için yanınıza eşyalarınızı mutlaka alın. Gezi sırasında süper kurtarıcı oluyorlar. Ayrıca şehirlerarası yolculuklarınızı tren veya otobüsle yapmanızı tavsiye ederim. Ancak trende 1. sınıf ve otobüste de lüks olanları seçiniz. Ücret olarak sadece 3-4 Euro fazla ödüyorsunuz ama inanılmaz rahat bir şekilde seyahat etmiş olursunuz.