10 Arkeolojik Kazı Bulgusu

Dünya tarihine baktığımız zaman insanların oldukça korkunç ve inanılmaz zamanlar geçirdiğini görüyoruz. Bu kazılardan çıkan bazı bulgular inanılmaz ve etkileyiciyken bazıları korkutucu ve üzerinde çok düşünülmek istenilmeyecek türden.  

1.Kannibalizm saldırısı

2010 yılında İspanya’da bir grup araştırmacı Neanderthal bir ailenin kannibalizme yani yamyamlığa kurban gittiğini keşfetti. Kulağa polisiye-gerilim dizisi gibi gelse de kalıntılardaki 3 erkek, 3 dişi, 3 genç ve 1 yenidoğanın kemiklerinde yeme, çiğneme izlerine rastlandı. Ölmek için oldukça kötü bir yol.

2.Yakılmış çocuk cesedi

Alaska’nın ıssız topraklarında yapılan bir kazıda, 3 yaşında olduğu tahmin edilen yakılmış bir çocuk bulundu. Araştırmacılar onun 11.500 yaşında olduğunu ve evin ocağında yakıldığını düşünüyorlar. Alanda bu şekilde birkaç kalıntı daha bulundu ve eldeki bulgular başka bir açıklamaya  imkan vermedi. 

Ateş

3.Kafasız Vikingler

Dorset County, İngiltere’de yol yapım çalışmaları sırasında işçiler bir takım ürkütücü, toplu insan kemiklerine rastladılar. Araştırmacılar bunların kafaları olmayan, yakılmış Vikingli savaşçılar olduğunu tespit ettiler. İlk zamanlar bu kalıntıların kasabaya gelen ve halkla çatışmaları sonucu ölen Vikinglere ait olduğunu düşünseler de yakından baktıklarında boyunlarındaki kesme izlerinin şüphe götürmez olduğunu anladılar. Vikingler önden keskin cisimlerle idam edilmişlerdi ve muhtemelen ne olduğunu anlamaya bile zamanları kalmamıştı. Bu da toplu mezarda neden kafa tası olmadığını açıklıyordu. 

4.Venedik vampiri

Geçmişte insanlar sevdiklerinin vampir olarak hayata geri döneceklerinden çok korkarlardı. Bu yüzden kimileri ölenleri yakar, kimileri yüzükoyun gömer, kimileri de ölülerin ağzına tuğla koyarlardı. Ağzında tuğla ile büyük bir mezarda bulunan bu iskelet Venedik’te keşfedildi. Sanıyoruz ki ağzına tuğla koyulduğu zaman vampir olarak dönen kişinin kan ememeyeceğini düşünüyorlardı. 

Vampir

5.Kurban edilen adam

İngiltere’de çok iyi mumyalanmış bir cesedin bulunması arkeologları heyecanlandırmıştı. Mumyanın ya da diğer adıyla ‘’grauballe man’’in saçları ve tırnakları dahi bozulmamıştı. Üzerinde yapılan incelemelerden ve mumyalama tekniğinden anlaşıldı ki bu adam kurban edilen bir adaktı. Boynundaki sarmalanmış yaranın anlamı ise daha iyi, bereketli bir hasat zamanı için kurban edildiği idi.

6.Delinmiş kafatasları

Motala, İsveç’te kurumuş bir göl yatağında 8.000 yıl öncesine ait kafatasları ve kalıntılar bulundu. İşin korkunç yanı bunların burada topluca bulunması değil kafataslarının kalın çubuklarla, cisimlerle delinmiş olmasıydı. Özellikle bir kafatasının diğerinin içine sıkıştırıldığının anlaşılması olayı daha da korkunç bir noktaya getiriyordu. 

Kafatası

7.Dev kuş pençesi

1986 yılında Yeni Zelanda’nın Owen Dağı’nda araştırmacılar dev bir canlı kalıntısı buldu daha doğrusu dev bir pençe. Mağaradan çıkarılıp laboratuara getirilen pençenin tarih öncesi dönemde yaşamış bir kuşa ait olduğu anlaşıldı. Şu an o pençeye bakıyorsunuz. 

8.Bebek kemikleri

İsrail’de eski Roma banyolarının altındaki kanalizasyon bölgesinde arkeologlar yüzlerce bebek kemiği buldular. Bu korkunç olayda bebeklerin kemiklerinin neden böyle bir yere atıldığı bilinmiyor ve bebeklerin buraya atıldıklarında en azından ölü oldukları umuluyor. 

Kemik

9.Eski kimyasal savaş kalıntıları

2.000 yıl önce Romalıların kontrol ettiği Suriye’nin Dura şehri İran’ın da istediği bir bölgeydi. İranlılar burayı almak için şehri kuşatmaya karar verdiler ve yeraltından tüneller kazarak şehrin içine girmek istediler. Fakat bunu gören Romalılar saldırıyı bertaraf etmek için ters taraftan tünel kazarak onların yollarını kesmeye çalıştılar. İran bu hareketi farkettiğinde tünellere kimyasal tuzaklar kurup geri çekildi. Romalılar bu tuzaklara gelipte ilerlemeye devam edince tünelleri zehirli bir kimyasal gaz doldurdu ve askerler bu gazın içerisinde boğularak öldüler. Bugün ne olduğu hala bilinmeyen bu gazın ciğerleri asitle dolduran bir etkisi olduğu tahmin ediliyor.  

10.Dünyanın ilk cüzzamlısı

Çok bulaşıcı olmamasına rağmen insanlık tarihi boyunca cüzzamlı kişiler dışlanmışlar bunun sonuçlarıyla yaşamak zorunda kalmışlardır. Hindistan’daki arkeolojik yıllıklarda araştırmacılar 4.000 yaşındaki bir iskeletin ilk cüzzamlı örnek olduğunu düşündüler. O zaman ki yönetimden dolayı öldüğünde yakılmış olan bu birey yaşamını sürdürmüş olsa da durumundan ötürü toplumdan dışlanmış bir hayat yaşamış. 

Cüzzam Hastalığı