25 Ülke Hakkında 25 İlginç Bilgi

Dünya üzerinde milyarlarca insanız ve her medeniyetin, her ülkenin kendine has özellikleri ve kültürü var. Hatta Türkiye'yi düşünecek olursak doğusundan batısına tüm şehirlerinde birbirinden farklı olan birçok ilginç yaşayış alışkanlığı, farklı kültürler kendini gösteriyor. İşte dünya genelinde ilginç kabul edilmiş, alışılmışın dışında durumlara ev sahipliği eden kim bilir kaç tane ülke var. Sizler için dünyadaki ilginç, duyduğunuzda şaşıracağınız hatta belki de "ne alakası var?" diye düşüneceğiniz 25 ülke hakkında 25 ilginç bilgi hazırladık.

Dünyanın En Genç Nüfusa Sahip Ülkesi: Nijerya

Evet, duyunca bir küçük şok etkisi yaratsa da 15 yaş altı birey popülasyonu %49 olan Nijerya, dünyadaki en genç nüfuslu ülkedir.

Üzerinde 800’ün Üzerinde Farklı Dil Konuşulan Ülke: Papua Yeni Gine

Konuşmada kullanılan dil çeşitliliğinin binlere ulaştığı bilinen Papua Yeni Gine, dünyanın en çok dilsel farklılığı olan ülke.

Dünyaya En Yüksek Oksijeni Sağlayan Ülke: Rusya

Dünya üzerindeki orman popülasyonunun %25’inin sahibi olan Rusya, adeta bir oksijen merkezi.

İnşası Piramitlerden Daha Uzun Süren Sagrada Familia’nın Memleketi: Barselona, İspanya

Mısır’ın antik piramitlerinin M.Ö. 2589 ve M.Ö. 2504 yılları arasında yapıldığı biliniyor. Barselona’nın meşhur yapısı, Gaudi’nin muhteşem tasarımı Sagrada Familia ise 1882 yılında başlayan ve 2026 yılında bitmesi planlanan inşasıyla piramitlerden sonra dünyada yapımı en uzun süren yapı olarak kayıtlara geçmiş. 144 yıl sürmüş olacak inşasıyla yapının planlanan bitiş yılı olan 2026 aynı zamanda eserin sahibi Gaudi’nin de ölümünün 100. Yılına denk geliyor.

Hükümetlerin Çocuk İsimlerini Belirleyebildiği Ülke: Danimarka

Danimarka Hükümeti çocuklar için 5 yasaklı, 7 bin adet onaylı isme sahip. Yani Danimarka’da bir çocuk sahibi oldunuz ve ismini koyacaksanız bu 7 bin isim arasından seçim yapmak zorundasınız. Eğer daha farklı ve eşsiz bir isim koyma hayaliniz varsa önünüzde birkaç engel bulunuyor. Öncelikle hükümetten çocuğunuza koymayı düşündüğünüz bu isim için izin almak için gerekli prosedürleri yerine getirmelisiniz. Monkey, Jakobp, Pluto, Anus ve Ashleiy ise yasaklı isimler.

Dünyanın En Uzun İsimli Kasabası’nın Ev Sahibi: Bangkok, Tayland

Melekler Şehri unvanıyla tanınan Tayland’ın başkenti Bangkok, gerçek adıyla Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer almaya hak kazanmış. Harf sayısının uzunluğu kadar bilmeyenlerin kolay kolay nasıl okunduğuna dair fikir de yürütemeyeceği isim ise şöyle yazılıyor: Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit. Yapılan çalışmalar bu ismin Bangkok’un başkentliğinin başladığı 1782 yılından bu yana kırallar tarafından bu şehre bahşedilen övgü ve güzel betimlemeleri kapsadığını gösteriyor.

Evcil Hayvan Sahiplenme Yasaları Olan Ülke: İsviçre

Gine pig isimli fare türü, tavşan ve papağan gibi ‘sosyal hayvan’ kabul edilen hayvanları İsviçre’de evinizde bakmanız tek bir şartla mümkün: Bu hayvanların birden fazlasına bakıyor olmalısınız. Hatta öyle bir şey ki; bir tane papağanınız olsun istiyorsanız sosyal hayvan kiralayan firmalara giderek bir tane kiralayacak, sizinmiş gibi gösterip izin alacak ve sonunda papağanınızı alabileceksiniz. İç mekanda besleyeceğiniz kediniz bir adet olabilir ancak diğer hayvanları görebileceği ve dışarıda zaman geçirmesine olanak tanıyan pencere açıklığı veya belli bir alanı olmalı.

Sivrisinek Olmayan Ülke: İzlanda

İzlanda’da sivrisineklerin var olmayışına olanak tanıyan iki neden sığ göletlerin eksikliği ve sıcaklığın hayvanların yaşama ve üreme koşullarına elverişsiz olması.

En Eski Avrupa Ülkesi: Bulgaristan

Ülkemizden de sık sık ziyaretçi ağırlayan Bulgaristan, isminin M.S. 681 yılından beri hiç değişmemiş olması sayesinde Avrupa’nın en eski ülkesi ünvanına sahip. Bunun asıl nedeni ise Avrupa tarihindeki savaşların ardından sürekli ülkelerin adını değiştirmesi. Fakat Bulgaristan’da böyle bir değişiklik gerçekleşmemiş.

Bu Ülkede Okyanusa Tuvalet Yapmak Yasalarla Yasaklanmış: Portekiz

Bunu görünce insanın aklına hemen kim nasıl anlayacak ki? Gibi bir soru gelse de Portekiz’de gerçekten bu kural yasalarla resmileştirmiş.

Yaşam Süresi Beklentisi En Yüksek Ülke: Monako

Akdeniz sahillerinde boylu boyunca uzanan Monako, 35 bin kişilik nüfusa sahip küçük bir ülkedir. Dünyadaki yaşam beklentisi oranının daha üstünde kalan Monako’da ortalama yaşam süresi 89.4 yıl. Bunun sebeplerinin nüfusunun yüksek eğitimli doktorlardan ve medikal görevlilerinden oluşmasını veya konumu nedeniyle adeta güneşle yıkanmasının etkisi olabileceği söyleniyor.

Üzerinde Tarım Yapılmayan Ülke: Singapur

Singapur’da tarım faaliyetlerinin kapladığı alan diğer iş gücü kollarına bakılarak 0.5 olarak hesaplanmış. Böylece dünya genelinde tarım faaliyeti olmayan en büyük ülke ünvanına da Singapur sahip olmuş.

Parmaklıklar Ardındaki Nüfus Popülasyonu En Yüksek Ülke: Amerika

Amerika’yı birçok farklı özelliğiyle duymaya alışığız ancak bu biraz göz korkutucu ve üzücü özelliklerinden bir tanesi denilebilir. 2.2 milyon tutuklu popülasyonu ile hapiste olan insan sayısı en yüksek olan ülke ilan edilmiştir.

Yenilikçi Düşünceleri Benimseyenlerin Huzurlu Ülkesi: Bhutan

Gross National Happiness sürdürülebilir ekonomisi ve sosyal gelişimiyle aynı zamanda çevre koruma kültürü gibi ülkenin refah seviyesini üst seviyelere taşımayı başarmak üzere benimsenen felsefedir. Bizdeki karşılığı gayri safi yurtiçi hasıla olan ‘Gross Domestic Product’ felsefesi yerine ‘Gross National Happiness’ felsefesini belirlemiş olan ilk ülke Bhutan’dır.  

Dünyanın Eğitim Seviyesi En Yüksek Ülkesi: Kanada

Şaşırdık mı? Tabii ki hayır. Huzurlu ve sakin yaşam koşulları, yüksek refahı ile Kanada her zaman en beğenilen ülkelerden bir tanesi. Böyle olmasını muhtemelen nüfusunun %50 üzerinde üniversite mezunu olmasına borçlu.

Birbirinden Farklı Zaman Dilimlerinde Aynı Anda Var Olan Ülke: Fransa

Ülkemizin doğusuyla batısındaki gün doğumu ve batımı arasındaki saat farkı bile şaşırtıcı olurken, farklı bir zaman diliminde yer almak nasıl olabilir? Fransa’da tam 12 farklı zaman dilimi kullanılıyor. Dünyada, sınırları içinde en fazla zaman dilimi kullanan ülke unvanını taşıyan Fransa’nın sonrasında sırayı 11 zaman dilimiyle Amerika Birleşik Devletleri, 9 zaman dilimiyle ise Rusya takip ediyor.

Dünyadaki En Şişman Nüfus Burada: Nauru

Ülke genelindeki ortalama kilonun 100 kg olduğu Nauru’da aşırı kilolu nüfus oranı tam tamına %95. Güney Pasifik’te yer alan oldukça küçük bir ada ülkesi olan Nauru bu unvanı, insanlarının dünya genelindeki aşırı fast food tüketim çılgınlığı nedeniyle almış.

Kesinlikle Kola Satın Alamayacağınız Ülkeler: Küba ve Güney Kore

Dünyaca ünlü bir marka olan Coca Cola’nın satışının yasak olduğu bir yer düşünebiliyor musunuz? Resmi olarak satışı mümkün olmayan Güney Kore ve Küba ülkelerinde Amerika Birleşik Devletleri ticaret ambargosu altında olduğu için bu sorun kaynaklanıyor.

Dünyanın En Kısa Boylu İnsanlarının Olduğu Ülke: Endonezya

En güzel Asya ülkelerinden bir tanesi olan Endonezya’da insanların boy ortalamaları dünya genelin göre oldukça kısa olduğundan ‘kısa boyluların ülkesi’ olarak tanınıyor. Kadınlarda ortalama boy uzunluğu 157 cm iken erkeklerde ise 161 cm olarak ölçülmüş.

Dünyanın Deprem Eğilimi En Yüksek Ülkesi: Japonya

Çin, Türkiye, Endonezya ve İran önemli deprem beklenen ülkeler arasında yer alsa da dünyada deprem riski en yüksek olan ülke Japonya’dır.

Mercanlarla Kaplı Yolları Olan Ülke: Guam

Guam Adası’nda yollar kumla değil, mercanlarla kaplı. O kadar ki yollar dışarıdan ithal edilen kumlarla değil, yağ ve mercan karışımıyla yapılıyor.

Komşuluk İlişkileri En Az Gelişmiş Ülke: Moğolistan

Moğolistan dünya üzerindeki insan popülasyonunun en az olduğu ülke olarak biliniyor. Her 1,5 kilometre kareye 4 kişi düşmesi de bunun ispatı niteliğinde. Bu yüzden ülkede herhangi bir komşuluk ilişkisi görmek pek mümkün değil.

Dev Bir Çöl Olan Ülke: Libya

Bazı yıllarda bir damla bile yağmur görmeyen Libya, dünyanın en kurak ülkesidir. Ülkenin %95'i çöllerle ve kurak arazilerle kaplıdır.

En Fazla Kaleye Sahip Ülke: Çekya

Çekya’daki tüm kaleleri ziyaret etmeye kalksanız bu muhtemelen 3 yılınızı alacaktır. Bin 187 tanesi görkemli ev ve 932 kalesi ile dünyadaki en fazla kalenin bulunduğu ülke Çekya’dır.

Dünyanın En Eski Hayvanat Bahçesine Ev Sahipliği Yapan Ülke: Avusturya

Viyana Schönbrunn Hayvanat Bahçesi, 1752 yılından beri var olan dünyanın en eski hayvanat bahçesi olarak biliniyor.