Bagajınız Kaybolduğunda Yolcu Haklarınız Nelerdir?

Tatile gittiniz veya dönüyorsunuz bir baktınız ki valiziniz yok. Giyecekleriniz, elektronik eşyalarınız, hediyeleriniz, ilaçlarınız ve belki paranız… Büyük bir panik size bekliyor demek değil tabii ki. Siz sakin kalın ve bu durumlarda ne olabilir bilerek gidin diye hepsini derledik sizin için.

Öncelikle karışmaması veya herhangi bir durumda size geri dönmesi için üzerinde dikkat çekici bir renkte ve adınız, soyadınız, ülkeniz ve numaranızın okunaklı yazılmış olduğu bir etiketin olduğundan emin olun. Bu işlerinizi daha çok kolaylaştıracaktır. Baktınız ki bagajınız gelmiyor o zaman sakin olun ve yapılması gerekenleri adım adım yapmaya başlayın. Çünkü valizinizin size geri dönememe olasılığı oldukça az.

Hemen kayboldu diye düşünmek yerine karışmış olma ihtimalini göz önünde bulundurun ve diğer konveyörlere bir göz atın. Belki de tek başına sahibini bekliyor olabilir. Eğer diğer konveyörlerde de yoksa varış salonunda yer alan havayolunuzun ofisine uğrayın ve sorununuzu dile getirerek rapor tutulması isteğinde bulunun. Yanınızda biletiniz, kimliğiniz ve bagaj etiketiniz bulunmalıdır. Bu durumlarda özellikle de check-in sırasında size verilen bagaj etiketini en önemlisidir. Çünkü bu etiket üzerinde yer alan kodlar ve numaralar sayesinde bavulunuzu bulabilir veya tazminat talep edebilirsiniz. Bu raporda valinizde etiket olduğunu, üzerinde yazan bilgilerin, valiz renginizin, boyutunun, şeklinin yer aldığına dikkat edin.  Daha sonra valizinizin yeri tespit edilecek ve yakınlarda değil ise ücretsiz olarak otelinize/evinize teslim edilecektir. Tabii ki de bu bir günde gerçekleşmeyecek en az 2 gün sürecektir. Bu yüzden valizinizin kaybolmasında sorumlu olan şirket temel ihtiyaçlarınızı karşılamak zorundadır. Tıraş bıçağı, diş fırçası hatta paranız valizinizde kaldıysa o da. Bu hakkınız.

Doldurulan formun adı PIR’dır. Valizini ise daha sonra PIR kodunuz ile World Tracer sitesinden takip edebilirsiniz. 24 saat içerisinde bulunmadıysa ise konu hukuki boyuta geçecektir.

Çantanızda olmayan bir şeyi var gibi gösterir ve bunun için ödeme alırsanız daha sonra başınız belaya girecektir. Çünkü bu durumlarda valiziniz açılır ve kontrol edilir. Bahsettiğiniz eşyalar valizinizde yer almıyor ise cezalı görülürsünüz ve havayolu tarafından dava edilirsiniz.

IATA'da belirtildiği gibi kayıp bagaj için havayolu şirketi yolcuya kilogramına en fazla 30 Dolar ödüyor. Örneğin 20 kilogramlık bavulunuz kayboldu. İçindekilere bakılmadan size 600 Dolar ödeme gerçekleştiriliyor.

Valiziniz size hasarlı bir şekilde ulaşır ise yine birçok hakkınız bulunmaktadır. Bunların başında ise tazminat talebi bulunmaktadır. Yenisini isteme ya da tamir talebinde bulunmakta haklarınız arasında yer  almaktadır.