Bilmeniz Gereken 10 Heykel

Öğrenmek, belki de gezip görmenin en güzel tarafı. Dünya'nın en önemli heykelleri hangi şehirde veya hangi müzede yer alıyor? Gidip görmek istediğiniz şehirlerin, kültürlerini daha derinden tanımak isterseniz sanat tarihi size bir çok ipucu verecektir...

1) ÖZGÜRLÜK ANITI

İlk olarak akla gelen özgürlük anıtı, New York'ta bulunuyor. Fransız sanatçı Frederic Auguste Bartholdi, 1870'de başlayan Fransa-Prusya Savaşı sonrasında ulusal duygulara hitap eden heykeller yaptı. Fransa'nın Amerikan Bağımsızlık Savaşı'na destek vermesiyle, Amerikan halkına hediye olarak düşünülen 'Özgürlük Anıtı'nı daha önce Süveyş Kanalı'na yapımı reddedilen heykelin benzeri olarak tasarlandı.

2) NEFERTİTİ BÜSTÜ

Eski Mısır sanatçılarından Thutmose, M.Ö 1351-1334 yılları arasında hüküm süren Akhenaton'un heykeltıraşıydı. 1912'de Amarna'da yapılan kazı çalışmaları ile Thutmose'nin atölyesinde bulunan büstlerin en ünlüsü Akhenaton'un karısı Nefertiti'ye ait olanı. 1924'ten itibaren Berlin'de sergilenen Nefertiti Büstü, iade talep eden Mısır ile bunu reddeden Almanya arasında çekişmelere neden oldu. Berlin'deki Neues Museum'da sergilenen büst Berlin'in simgelerinden biri.

3) İSA HEYKELİ

Brezilya'nın Rio de Janerio kentinde bulunan İsa Heykeli, 653 ton ağırlığı ve yaklaşık 40 metrelik boyu ile dünyanın en büyük heykellerinden biri. 2006'da heykelin altına 75. yıl şerefine bir şapel açıldı. Şapel, evlenmek isteyenlerin ilk tercihlerinden. 2008'de ise yıldırım düşmesi ile zarar gören heykel restore edildi.

4) DÖRT IRMAK ÇEŞMESİ

İtalyan Barok üslubunun önemli isimlerinden Bernini'nin en bilinen yapıtlarından biridir. Dört kıtadan dört nehri ( Nil, Ganj, Tuna ve Gümüş Nehri) sembolize eden figürlerin bulunduğu çeşmenin ortasında ise Roma İmparatoru Caracalla'nın Mısır'dan getirdiği obelisk yer alıyor. Dört Irmak Çeşmesi, Roma-Navona Meydanı'nda bulunuyor.

5) CUPID VE PSYKHE

Venedikli sanatçı Canova'nın ilk dönemine ait bir eser. Heykelde, hayatını kaybeden Psykhe'nin Cupid'in bir öpücüğüyle canlanması konu ediliyor. (Hermitage Müzesi, St. Petersburg)

6) DANS

Fransız sanatçı Jean-Baptiste Carpeaux tarafından Paris Opera Binası'nın ön cephesine yapılan heykel, 1964 yılında kopyası ile değiştirilerek d'Orsay Müzesi'nde sergilenmeye başladı. Dans eden genç kızların heykeldeki gerçekçi çıplaklıkları, dönem dönem muhafazakarlar tarafından mürekkepli saldırılara uğradı.

7) DÜŞÜNEN ADAM

Auguste Rodin tarafından yapılan heykel ilk kez 1904 yılında sergilendi. Bugün 20'den fazla kopyası bulunan eserin orjinali ise Paris'teki Rodin Müzesi'nde sergileniyor.

8) KRAL VE KRALİÇE

Henry Moore, 11 yaşında Michelangelo ile ilgili bir kitap okumasıyla heykeltıraş olmaya karar verdi. Sanatçının figürlerinde soyutlamalara rastlanıyor. Güç ve yalnızlığa anıtsallıkla vurgu yapılıyor. Heykel, bugün Washington'da Hirshhorn Müzesi'nde sergileniyor.

9) ANNE

Louise Josephine Bourgeois'in 'Anne' isimli  büyük örümcek heykeli çok sevdiği ve genç yaşta kaybettiği annesinin anısına yaptığı eseridir. Ortasında, içinde mermerden yapılan yumurtaların bulunduğu bir kese yer alan örümcek, Bilboa'da Guggenheim Müzesi'nde bulunuyor.

10) DİSK ATICISI

Heykel M.Ö 450 yıllarında Myron tarafından yapıldı. Heykelin orjinali kayıp olduğu için günümüze sadece Roma dönemi mermer kopyaları ulaşabildi. Roma Ulusal Müzesi, Vatikan Müzeleri ve British Museum gibi kurumlarda kopyaları sergileniyor.