Bördübet – Cennet Burası Olsa Gerek

Yıllar öncesi, savaş yılları... İngiliz askerleri, Alman askerlerinden saklanmak için gizlenebilecekleri korunaklı, sakin, ıssız bir yer ararken tam da aradıkları gibi bir koy keşfediyor ve bu koyda saklandıkları süre içinde de koyun güzelliği ile büyüleniyorlar. Koydaki sayısız kuşlar, kuş türlerinin çeşitliliği (dağ güvercinleri, bülbüller, sakalar, atmaca, balıkçıl kuşları gibi) karşısında çok etkilenerek bu koya “Kuş Yatağı” anlamına gelen “Bird the Bed” adını verirler. Bu ad dilden dile değişime uğrayarak, günümüze “Bördübet” olarak gelmiş. 

Bodrum, Marmaris, Datça gibi beldelerimizden çıkarak mavi-yolculuk yapacaksanız ve Gökova Körfezi'ni tercih ettiyseniz, mutlaka bu koya gitmelisiniz. Yeşille mavinin kucaklaştığı, sessiz, sakin koyda yemyeşil çam ağaçlarının muhteşem manzarası ruhunuza huzur verirken, mavinin her tonunu sunan pırıl pırıl bir denizin koynunda, kuşların sizlere vereceği konser eşliğinde serinleyeceksiniz. 

Kuş ve hayvan çeşitleriyle (yaban domuzu, tavşan, sincap, tilki ve porsuk gibi yabani hayvanların bolluğu), yeşiliyle küçük bir "Amazon"u andıran eşsiz güzellikteki koyun özellikleri saymakla bitmiyor. 200 metre eninde ve 600 metre uzunluğunda bir kanalla sizi sık bir çam ormanının içine götüren deniz... koydan 20-25 dakikalık bir yürüyüşle Hisarönü Körfezinin cennet koylarından biri olan Bencik Koyu'na ulaşabilmek... bu yürüyüşü özellikle fotoğraf meraklılarına tavsiye ediyorum. Tamamen ormanlarla kaplı olması nedeniyle yazın en sıcak günlerinde dahi serinliği ise inanılmaz.

Marmaris'in Reşadiye yarımadasının Gökova körfezine bakan yüzünde yer alan, Hisarönü Köyü'ne bağlı küçük bir koy Bördübet, tertemiz havasını ruhunuzun derinliklerine kadar hissedeceğiniz, tertemiz, mavi sularda yüzeceğiniz, doğanın kalbinde, bize büyülü bir atmosfer sunan güzel koy ülkemizin cennet yerlerinden sadece biri. Güzel yurdumun güzellikleri anlatmakla bitmez derim her fırsatta. Yedi Adalar, İngiliz Limanı, KaracasöğütSaklıkoy ve Löngöz de cennet Gökova'nın görülmeye değer diğer koyları.

Kış ortasında neden size bir yazlık tatil yöresi anlattım derseniz...

Bu hafta sonu, Feng Shui Danışmanı yeğenim Meltem Özertem'inde bir sunum yapacağı  "Horoz Yılına Giriş" etkinliği, Bördübet'tecennet gibi bir mekanın sahibesi Sn. Şebnem Uyar'ın konuşması ile açılacak. Feng Shui öğretisini mekanlarında nasıl kullandıklarını, ne gibi faydalar sağladıklarını ve Feng Shui'nin otellerinde ve hayatındaki etkisini anlatacak.
Neşeli sunumlar, sürpriz eğlenceler, çekiliş ve hediyeler, Feng Shui ürünleri standları ve Ruffles Otelin nefis ikramlarının yer alacağı keyifli ve güzel bir organizasyon.. 

(18 Şubat Cumartesi - Zorlu Ruffles Hotel - 15:00 de. Organizasyon TEMA yararına yapılmakta olup her bilet için cennet vatanımızda yavaş yavaş yitirdiğimiz ormanlarımıza, yeşilliğe bir katkı olarak birer fidan dikilecek.)

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.