Çocuklara Bilet Almalı Mıyım?

Reşit olmayan bireylerle yolculuğa çıkmanın getirdiği sorular olmuyor değil tabii ki. Bunların en başında gelen ise “çocuğuma bilet almam gerekiyor mu?” sorusu olmalı. Biz de sizi bu soru hakkında aydınlatmak için gerekli tüm bilgileri topladık.

İki ve 12 yaşları arasında olan tüm yolcular çocuk yolcu olarak kabul edilmektedir ve bilet alınması gerekmektedir. Bu bilet fiyatları genel olarak yüzde 50-60 indirimle tarihlendirilmektedir. Bilet alınması koltuk ayırılmaması anlamına gelmemektedir. Kendi biletinizi alırken mutlaka çocuğunuz içinde koltuk ayırtmalısınız.

Seyahat edeceğiniz çocuğunuz henüz 0-2 yaş aralığındaysa koşullar değişmektedir. Öncelikle çocuğunuz doğduktan sonraki iki gün boyunca uçağa kabul edilmemektedir en az bir haftalık olmalıdırlar ve bu yaş aralığında koltuk hakları bulunmamaktadır. Bebeğiniz sizinle birlikte kucağınızda kemerle seyahat etmektedir ve belli bir ücrete tabi tutulmaktadır. Bu ücret talebi ise her havayolunda geçerli değildir. Bu talep ediliyorsa biletler genel olarak yüzde 90 indirimli satılmaktadır. Koltuk hakları bulunmaması demek koltuk alamazsınız demek değil elbette. Ücretini ödeyerek koltuk alabilir ve çocuk koltuğunu tedarik edebiliyor olmanız gerekmektedir.

İki bebeğiniz var ve tek refakatçi sizseniz ikinci bebeğiniz için koltuk alınması ve çocuk koltuğunu tedarik edebiliyor olmanız gerekmektedir. Çocukların ve gençlerin genellikle yetişkinler ile aynı bagaj hakkına sahipken bebek yolcuların ayrı bir taşıma bagajına veya sınırlı miktarda valize izin verilmektedir. İlgili sınırlama havayolu şirketine bağılıdır.

7 yaşından itibaren ise çocuklarınız refakatçileri olmadan seyahat edebilmektedir. Çocuğunuz 12 yaşından büyük ise bilet ücretleri standarttır.