Corona Dönemi Uçak Yolculukları Hakkında Merak Edilenler

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle tüm dünyada duran uçak seferleri bilindiği üzere yeniden başladı. Salgının yayılma hızını artıracağı düşüncesiyle getirilen kısıtlamanın kalkması da, haliyle akla bir takım soruları da beraberinde getiriyor. Yurt içi ve yurt dışı seferleri başladıktan sonra bizi hangi değişiklikler bekliyor, seyahat konusundaki “yeni normal”imiz ne olacak? Hem Türkiye’deki hem de dünyadaki havayolu şirketlerinin almayı düşündükleri önlemler ve yolcuların uymaları gereken yeni kurallarla ilgili aklınıza takılan birçok şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

1

İstanbul Havalimanında Alınan Önlemler ve Yeni Normaller

Her zaman yoğun bir kalabalığa ev sahipliği yapanİstanbul Havalimanı kapılarını yeniden seyahat edenlere açmaya hazırlanırken, aynı zamanda salgının yeniden ivme kazanmaması için de çeşitli düzenlemeleri yürürlüğe sokacak. Bunlardan ilki havalimanına ulaşım ile ilgili; yolcu otobüslerinde yolcular yan yana oturamayacaklar, taksilerde ise şoför ve müşteri arasında bir ayırıcı bölme yer alacak.

2

Havalimanındaki görevli tüm personelin maske, siperlik ve eldiven kullanması zorunlu, bununla birlikte bazı alanlarda yolcular ve görevliler arasında yine taksilerde olduğu gibi bir seperatör yer alacak. Aynı zorunluluk yolcular için de geçerli, maskesi ve eldiveni olmayan yolcular alana alınmayacak. Yolcu yakınlarının girişine izin verilmeyen havalimanında, yolcular öncelikle uzman bir ekip tarafından sağlık taramasından geçirilecek, daha sonra beraberlerinde getirdikleri eşyalar bir ultraviyole cihazı ile dezenfekte edilecek.

Terminalin havasını sürekli olarak temizleyen cihazlar yirmi dört saat boyunca aktif halde olacak, oturma alanlarında ve check-in noktalarında sosyal mesafenin korunması için talimatlar konulacak.

İç hat uçuşlarının Haziran itibariyle başladığı ülkemizde, dış hat uçuşlarının ise yaz aylarına yayılarak kademeli olarak başlatılması planlanıyor.

Havayolu Firmalarının Aldıkları Covid-19 Önlemleri

Yurt içi ve Türkiye çıkışlı tüm uçuşlarda HES kodu alınması zorunlu hale getirilecek.

Sağlık Bakanlığının HES uygulamasındaki koda göre riskli grupta olduğu tespit edilen yolcular uçuşa alınmayacak.

Uçaklar, özel bir hijyen ekibi tarafından gerçekleştirilen detaylı bir dezenfeksiyonun ardından, ulusal ve uluslararası sivil havacılık otoritelerinin belirlediği kurallara uygun bir temizliğe tabi tutulacak.

Yolcuların temas halinde oldukları masa, emniyet kemeri, kabin bagajları gibi alanlar yoğun bir dezenfekte işleminden geçirilecek.

Uçaklardaki maske, eldiven ve dezenfektan sayıları artırılacak.

3

Hastalık belirtisi gözlemlenen yolcular, ilgili sağlık otoriteleri tarafından detaylı bir taramadan geçirilecek.

Kabin içerisindeki hava yüksek verimli partikül hava filtresiyle sürekli olarak temizlenecek.

Battaniye, koltuk kılıfı gibi tüm tekstil ürünleri her uçuşta alerjen içermeyen özel kimyasallarla temizlenecek ya da yenilenecek.

Uçak içerisine kabin bagajları kabul edilmeyecek, yolcular beraberlerinde yalnızca kadın el çantası, evrak çantası ve diz üstü bilgisayar çantası getirebilecek.

Çay ve kahve gibi açık servis edilen ürünlerin ikramı bir süreliğine durdurulacak ancak paketli ürünlerin ikramına devam edilecek.

Porsiyon yemeklerin ikramı ise yine bir süreliğine durdurulmuş durumda.

4

Covid-19 Seyahat Kısıtlamaları

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan “Yurt Dışından Planlı Uçuşlar İle Toplu Olarak Gelen Kişilere Yönelik Uygulamalar” başlıklı yazıya göre, artık yurt dışından gelen Türk vatandaşları için yurtlarda geçirilen karantina süresi sona erdi. Onun yerine havalimanında yapılan kontrol sonucunda Covid-19 pozitif tespit edilen vakalar direkt olarak hastanede tedavi altına alınacak, herhangi bir semptoma rastlanmayan yolcular ise 14 günlük karantina süresini kendilerini izole ederek geçirecekler.