Google+

Arama formu

CRUISE İLE DÜNYANIN KEŞFİ-1

Bu yazı Gezimanya üyesi H. OĞUZ ESEN tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

2009 yılında denize indirilen 133.500 gross tonluk 333 metre boyundaki 3300 yolcu 1300 personelin hizmet verdiği lüks gemimiz MSC Splendida ile gezi yapma fikrimiz, benim www.gezimanya.com sitesindeki gezi anı yazılarımı okuyan arkadaşların birlikte geziye gitme istekleri üzerine gelişti. Dostlar ile birlikte olmak, bu güzellikleri onlara da tattırmak ve tanıtmak doğrultusunda birlikte bu seyahati yapmaya karar verdik. Haydi o zaman uygun bir tur yapalım ve yola koyulalım dedik. Önerdiğim turlar arasından seçimimizi yaptık ve 24 kişilik bir grup ve aile fertlerim olarak iki ayrı grupta gemi ve uçak biletlerimiz alarak  gezi günümüzü beklemeye başladık. Bu arada 9 kişilik ailem ile yine bu geminin 1 hafta önceki turunda Cenova’dan kalkıp Malaga, Lizbon, Kazablanka, Barselona, Marsilya limanlarını dolaşmış ve 9 gecelik bir turu ailece nefis anılarla tamamlamıştık. Bu iki Cruise turunu birleştirerek anlatacağım ve böylece iki defa gittiğimiz limanları sizlere anlatmayı tekrarlamamış olacağım.

CRUISE İLE DÜNYANIN KEŞFİ-1

Bu yazılarımı sizlerin bu tatlı ve keyifli gezimizi her zaman hatırlamak ve dostlarımız ile birlikte paylaşarak herkese yol göstermek amacıyla yazıyorum. 

SEYAHAT GÜNÜ

2 Kasım 2016 ve 19 Kasım 2016 sabahı İzmir’den hareket ederek İstanbul aktarmalı THY'nin Cenova yerine bizi yönlendirdiği Milano’ya hareket ile her iki yolculuğumuz da aynı şekilde başladı.  

CRUISE İLE DÜNYANIN KEŞFİ-1-1

Gemi kalkış tarihimizin 1 gün öncesinden yola çıktığımız için o gün 2 saatlik Milano – Cenova otobüs yolculuğu sonucu önceden ayırttığımız otelimize yerleştik. Tam Cenova’nın göbeğinde bulunan otelimize gider gitmez, o cıvıl cıvıl sokaklara dağıldık ve gecenin keyfini yaşadık. Bazılarımız limana kadar yürüdü, bazılarımız bir spagetti restoranında maç izledi, bazılarımız pizza ve şarap keyfi yaptı bazılarımız da vitrinleri gezerek gecenin kalabalığına karıştılar. Biz de meşhur Cenova San Lorenzo Katedrali'ni şöyle bir tavaf ettik. Sabah erkenden kahvaltıda tekrar buluştuğumuzda herkes dinlenmiş, çakı gibi Cenova’yı gündüz keşfetmeye ve gemimize binmeye hazırdı. Şimdi sizlere yazılarımdan çok resimler ile bu anları anlatmaya çalışacağım. Her zaman resimler ile bu hatıraları anlatmak hem güzel hem de kolay olacaktır. Aile turumuzda Cenova’nın sahil kesiminde ayırttığımız Morali Palace muhteşem bir oteldi. Eski bir dükün sarayı olan bina daha sonra restore edilmiş ve şimdi otel olarak hizmet vermekte. Esas bahsetmek istediğim sabah kahvaltısının muhteşemliği ve saray ortamının korunmuş olması hepimizi hayran bıraktı. Bu otele bu kahvaltı için bile gelinir. Tabii 2. turumuzda 24 kişi olduğumuzdan ve otel kapasitesi yeterli olmadığından burada yer ayırtamamıştım. 

Cenova

CRUISE İLE DÜNYANIN KEŞFİ-1-2

Cenova, İtalya’nın Batı Akdeniz’deki doğal limanı, aynı zamanda liman imkanları bakımından en önemli ve işlek limanıdır. Bizim yaptığımız gibi Cenova’nın tarihi mekanlarını, caddelerini, turistik merkezlerini rahatlıkla yürüyerek kendi başınıza keşfedebilirsiniz. İtiraf etmeliyim ki ben Cenova’yı bu kadar güzel, temiz ve görülesi bir yer olarak tahmin etmiyordum. MSC'nin homeportu olan bu limandan kruvaziyerlere bineceklere bir gün önce buraya gelip şehri keşfetmelerini tavsiye ediyorum. Sokaklarında dolaşmak ve hele gece o ışıl ışıl sokaklarında dolaşıp bir şeyler yemek çok keyifli oluyor. Hele Luccoli Caddelesi'nin lüks mağazaları ve kaldırımların mozaik  döşemelerinde gezinmek ve etrafı seyretmek insana değişik bir haz veriyor. Ayrıca Ferrari Meydanı ve istasyona yakın olan lokal market de görülmeye değer.

CRUISE İLE DÜNYANIN KEŞFİ-1-3

Cenova’nı tarihine gelirsek; Cenevizliler’in 10. yüzyılda Arapları, Sardunya ve Korsika Adaları'ndan atacak kadar çok güçlü bir donanmaları varmış. Daha sonra Sardunya Adası'na hükmetmek için Pisa’lılarla da büyük mücadele vermişler. Bundan sonraki yıllarda ise Venediklilerle Akdeniz hakimiyeti için savaşmışlar. Cenova’nın meşhur komutanı Andre Dorya 1500'lü yıllarda Cenova’nın ilk cumhuriyet devletini kurmuş ve ailesi uzun yıllar burayı yönetmiş.

CRUISE İLE DÜNYANIN KEŞFİ-1-4

Hala ayakta olan ve restore edimiş aile evleri San Matteo Meydanı'nda görülebilir. Ayrıca hala korunan ve Porta Soprana’da ziyaret edilen diğer bir ünlünün evi de Kristof Kolomb’un 1451 yılında doğduğu ev. Bu ev aynı zamanda Cenova’nın 12. yüzyılda inşa edilen eski Roma yolunun geçtiği tarihi kapının yanında.  Diğer görülecek yerlerin içerisinde 12. yüzyıl yapısı dış cephesi siyah ve beyaz mermerlerle kaplı olan San Lorenzo Katedrali, hemen yanında 16. yüzyılda yapılmış Dükler Sarayı, Carlo Felice Tiyatrosu ve Güzel Sanatlar Akademisi sayılabilir. Hepsi güzel ve hepsi görülmeye değer. Ayrıca sahile indiğinizde 1992 yılınca açılan dev modern bir mimariye de sahip Cenova Akvaryumu ile marinayı da gezmelisiniz.

CRUISE İLE DÜNYANIN KEŞFİ-1-5

Asıl macera gemiye binişimizle başlıyor elbette. Yazının bir sonraki bölümünde bundan bahsedeceğim. 
 


H. OĞUZ ESEN kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim. Cruise ile tüm dünyayı dolaşıp, tüm limanları hatırlayarak yaşlanmayı seçtim.  Cruise tutkum 1980 li yıllarda İstanbul Barselona seferi ile başladı. Son 5 yıldır tüm hızı ile devam etmekte olup her...