Cruıse İle Dünyanın Keşfi- 3

Sabah saat 8'de  grubumuzun randevu yeri meşhur piyano başında buluşuyoruz ve gemi çıkışında bizi bekleyen otobüsümüze biraz gecikmeli olsa da biniyoruz. 1.5 saatlik bir yolculuktan sonra işte dünyanın en güzel ve heyecanlı şehri Roma’da ve de Vatikan’dayız. Bizi orada Türk rehberimiz Burcu Hanım karşılıyor. Artık ona teslimiz, onun anlatım ve tanıtımları ile önce San Pietro Meydanı, sonra panoramik şehir turu ile Venezia Şehitler Abidesi ve Meydanı ile Kolezyum ve Roman Forum, son olarak da İspanyol Merdivenleri'nde otobüsümüzden inerken gerekli Roma bilgilerini alıyoruz. Aşk Çeşmesi'ne (Trevi Fountain) yürüyoruz isteyenler alışveriş yapıyor, isteyenler bir daha Roma’ya gelmek için havuza para atıyorlar. İki saatlik bir mola sonrası da otobüsümüzün park ettiği noktaya ulaşıp geri dönüyoruz.

Buradan rehberimizin bizlere aktardığı tarih ve turizm bilgilerini sizlere anlatıp yormak istemiyorum. Bu yazıları zaten internette dolaşırken bulabilirsiniz. Ben sizlere gemiden Chivitaveccia Limanı'na inildiği andan itibaren okuyucularımın merak ettiği nasıl Roma turu yaparım sorusuna cevap vereceğim. Daha önceki gezilerimde sizlere Roma’nın bu küçük limanından kendi başınıza nasıl trene binip Vatikan ve Roma’ya ulaşacağınızı yazmıştım.


 
O zaman kendi başınıza neler yapabileceğinizi anlatmıştım. Ancak bu seferimizde kalabalık olduğumuzdan Roma’dan bulduğumuz Türk rehber ve otobüsü vasıtası ile turu gerçekleştirdik. İyi ki de böyle yapmışız. Hem önemli bilgiler aldık, hem de rahat ettik. Gemide de satılan bu turun bedeli 80 Euro civarında idi. Biz ise iki saatlik yol, Türkçe rehberlik hizmeti, şehrin belirli yerlerinde mola, tanıtımlar ve yine iki saatlik dönüşü 60 Euro bedelle gerçekleştirdik. İşte şimdi  gemimizin demirlediği Chivitaveccia Limanı'na varıyoruz ve size bugünün gezi fotoğraflarını veriyorum.

Günün yorgunluğunu bu akşam eğlenerek atmayı planlıyoruz. İşte size bu geceden seçilmiş kareler. Kimisi kızların peşinde, kimi tiyatronun,  kimileri de Casino’da eğlenmenin ve rüyalarını gerçekleştirme peşinde

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.