Dalış Tutkunlarının Mutlaka Görmesi Gereken 9 Muhteşem Yer

Eğer dalış gibi bir hobiniz yoksa ya da yüzmekten, su altından pek hoşlanmıyorsanız bu fotoğraflardan sonra fikriniz değişecektir.

1.Christ of the Abyss – San Fruttuosa,İtalya

Bu İsa heykelinin birkaç farklı yerde birkaç farklı versiyonu bulunuyor olsa da orijinali Akdeniz sularında San Fruttuosa kıyılarında yer alıyor. Heykel heykeltıraş Guido Galletti ve İtalyan dalgıç Duilio Marcante tarafından 1954’te yapılmış ve Marcante’nin isteğiyle yakın bir arkadaşının dalış yaparken hayatını kaybettiği bölgeye yerleştirilmiş. Böylelikle Christ of the Abyss doğmuş olmuş.

İtalya

2.Museo Subacuatico de Arte – Cancun,Meksika

Meksika Bu yenilikçi ve farklı müze 400 heykelden oluşuyor. Resif, mercan oluşumlarını arttırmaya yönelik amacı bulunan müzeyi şnorkel ve tüpü olan her insan ziyaret edebilir. Burası son zamanların favori destinasyonlarından biri ve gittikçe popülerleşiyor.

3.Dos Ojos – Tulum, Meksika

Pek çok belgesele konu olan bu mağara ‘’Two Eyes’’ olarak da biliniyor. Şnorkelle dalış sevenler için burası nefes kesici bir yer. Tüm bunlara ek olarak mağaranın yüzeyinde biraz cesarete ihtiyacınız olabilir çünkü burası aynı zamanda yarasaların evi konumunda.

4.The Underwater Room – Manta Resort, Zanzibar

4 metresi suyun altında yer alan bu resort müşterilerine oturdukları yerden müthiş sualtı manzaraları sunuyor. Bunun yanında isteyenler odalarının etrafında dalış yapıp su canlılarını yakından izleyebilirler.

Zanzibar

5.Grenada Underwater Sculpture Park – St. George’s

Grenada Sanatçı ve fotoğrafçı Jason deCaires Taylor bu heykelleri beton ve demir kullanarak yapmış. Böylelikle bugün dalış yapanların en eğlenceli rotalarından birini oluşturmuş olmuş.

6.The Great Blue Hole – Belize

Belize kıyılarının 60 mile kadar açığında bulunan The Great Blue Hole turkuaz suları, ürkütücü, sakin derinliği ve mercanları ile adeta eşsiz bir bölge. Dalış tutkunlarının hayatlarında en az bir kez bunu yaşamaları gerek!

7.The Green Lake – Tragoess,Avusturya

Aslında fotoğraf bu noktanın ne kadar güzel olduğunu oldukça iyi anlatıyor. Özellikle bahar mevsiminde Green Lake muhteşem görüntülere bürünüyor.

Avusturya

8.Underwater Museum at Cape Tarkhanku – Ukrayna

Açık konuşmak gerekirse bu nokta bizce listenin en sükselilerinden biri. Sovyet Rusya döneminden sonra dalgıç Vladimir Borumensky yüzlerce ıskartaya çıkmış büst ve nesne toplamış. Bunların arasında komünizm döneminden kalma eşyalar, Lenin, Stalin büstleri, şehirlerin simgeleri gibi ilginç şeyler de bulunuyor. Kısacası mutlaka görülmeli!

9.USAT Liberty – Bali, Endonezya

İkinci Dünya Savaşı sırasında Japon torpidosunun çarpması sonucu karaya oturan bu gemi 1963’teki volkanın aktivitesi sonucu suların içine doğru itilmiş. Böylece doğanın da eliyle dalış tutkunları için yeni bir destinasyon oluşmuş.