Depoyu Fullerken İki Kez Düşünmeniz Gereken 10 Ülke

Norveç

Galonuna 9,22 dolar vererek, dünyanın en pahalı benzinini kullanıyor olsalar da inanın bu durum Norveçlilere koymuyor. Günlük ortalama gelirin 272 dolar olduğu ülkede, benzine verilen para gelirin % 3,2'sini oluşturuyor.

Norveç

Türkiye

8,44 dolar ile dünyadaki en pahalı 2. benzini kullanıyoruz. Petrol yataklarına çok yakın olduğumuz için olsa gerek! Fakat Norveçlilerin aksine bu durum bize oldukça koyuyor. Günlük ortalama kazancın 29 dolar olduğu ülkemizde, benzin için gelirimizin % 29’unu harcıyoruz.

Hong Kong

Çin’e bağlı olmasına rağmen, ekonomik ve yönetimsel anlamda kendi kuralları var. 8,12 dolar ile listede 3. sırada. Fakat günlük ortalama gelirin 110 dolar olduğu Hong Kong’da, benzin fiyatları inanın sinek ısırığı gibi geliyor. Olan yine biz Türklere oluyor.

İtalya

8,11 dolar ile listeye giren İtalya’da son yıllarda artan ekonomik gerileme petrol fiyatlarına da yansımış durumda. Araç sahipliğinin çok yüksek oranlarda olduğu ülkede, günlük ortalama gelir 97 dolar ve insanlar gelirlerinin % 8’ini petrol için harcıyorlar.

İtalya

Hollanda

Petrol vergisinin en yüksek olduğu Avrupa ülkesi olan Hollanda’da, bu durum insanları çok etkilemiyor. Ülkede motorlu taşıttan çok, bisiklet kullanımı yaygın. Günlük ortalama gelirin de 143 dolar olduğunu düşünürsek, petrol fiyatları devede kulak kalıyor.

İsrail

7,76 dolar ile listeye giren İsrail’de, günlük ortalama geliri 104 dolar. İnsanlar gelirlerinin % 7,5’ini benzine veriyorlar.

Danimarka

Petrol fiyatının 7,64 dolar olduğu ülkede, bisiklet kullanımı oldukça yüksek. Başkent Kopenhag’da insanların yarısı işe ve okula bisiklet ile gidiyor. Günlük ortalama gelirin 170 dolar olduğu ülkede, insanlar gelirlerinin % 4,5’ini benzine veriyorlar.

İngiltere

Son yıllarda benzin fiyatlarının % 20 düşmesine rağmen, hala komşularına göre çok yüksek fiyatlarda benzin kullanıyor. Günlük ortalama gelirin 120 dolar olduğu ülkede, benzinin galonu 7,33 dolar.

İngiltere

Portekiz

Geliri daha çok tarıma dayanan ülkede, çevre kirliliklerini azaltmak için benzin fiyatlarına zam yapıldı. 7,18 dolardan satılan benzin, komşu İspanya’da daha ucuz olduğu için, birçok Portekizli sınırı geçip İspanya’dan benzin alıyor.

Belçika

Son yıllarda % 18’lik bir düşüş ile 7,15 dolar seviyesine gelen benzin fiyatları, ülkede inanın kimsenin umrunda değil. Günlük gelirin 129 dolar olduğu ülkede, zaten benzine talep de oldukça az.

Verethragna

Yazar Hakkında

Verethragna

Gezer, Analog fotoğraflar çeker. Klasik bisikletleri restore eder. Müzik dinler, şarkı söyler.