Google+

Arama formu

DÜNYADA EN ÇOK KONUŞULAN DİLLER

Bu yazı Gezimanya üyesi Dilara Seven tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Dünya’da en çok konuşulan diller sıralamasında sizi sürprizler bekliyor. Düşündüğünüzün aksine dünya’da en çok konuşulan dil İngilizce değil, işte liste.

01 – Çince (Mandarin)
DÜNYADA EN ÇOK KONUŞULAN DİLLER
İşte karşınızda dünya’da tam 1 milyar kişinin konuştuğu Mandarin dili. Bu kadar çok insanın bu dili konuşmasına bakıp ta bu dili sakın kolay sanmayın! Örneğin her bir kelimenin 4 farklı söylenme şekli var ve ilk öğrenenler için bu söylenme şekillerini birbirinden ayırmak ise oldukça güç. Ama eğer 1 milyar insan bunu yapabiliyorsa siz de yapabilirsiniz değil mi?
Tahmini konuşan insan sayısı: 1 milyar
Konuşulduğu yerler: Çin, Malezya, Tayvan

02 – İngilizce
DÜNYADA EN ÇOK KONUŞULAN DİLLER-1
İngilizce her nekadar Dünya’da en çok konuşulan dil olmasa da; kesinlikle dünya’nın en popüler dili. Dünya’nın bir çok yerinde İngilice konuşanların yanı sıra; Amerika, İngiltere, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, Hong Kong, Singapur İngilizce’nin konuşulduğu ülkelerden sadece bir kısmı.
Tahmini konuşan insan sayısı: 750 milyon
Konuşulduğu yerler: Amerika, Avustralya, İngiltere, İrlanda, Kanada, Yeni Zelanda, Hong Kong, Singapur, Güney Afrika

03 – Hintçe
DÜNYADA EN ÇOK KONUŞULAN DİLLER-2
Kalabalık Hindistan’ın ana dili. En çok konuşulan lehçesi Hindu dışında onlarca farklı lehçeye sahip. Tahminlere göre yakın bir gelecekte Hindistan Çin’in nüfusunu geçecek . Ancak İngilizce’nin ünü yüzünden popüleritesinin yeteri kadar artmayacağı da aşikar.
Tahmini konuşan insan sayısı: 497 milyon
Konuşulduğu yerler:  Hindistan, Nepal

04 – İspanyolca
DÜNYADA EN ÇOK KONUŞULAN DİLLER-3
Tüm Güney Amerika’da , İspanya’da ve Küba’da İspanyolca konuşuluyor. İngilizce’nin de İspanyolcaya bir ilgisinin olduğu aşikar çünkü bir çok ingilizce kelime , ispanyolcadan alınmış. Örneğin: Enchilada, Taco ve taco grande supreme.
Tahmini konuşan insan sayısı: 392 milyon
Konuşulduğu yerler: İspanya, Latin Amerika

05 – Rusça
DÜNYADA EN ÇOK KONUŞULAN DİLLER-4
20. yüzyılda politik açıdan önemli bir dil olan Rusya, Birleşmiş Milletlerin de resmi dilllerinden biri kabul ediliyor. Ayrıca Rusça sadece anavatanı olan Rusya’da da konuşulmuyor. Kazakistan, Beyaz Rusya ve hatta Amerika da bu dilin konuşulduğu yerlerden sadece bir kısmı.
Tahmini konuşan insan sayısı: 277 milyon
Konuşulduğu yerler: Rusya, Türki Cumhuriyetler, Ukrayna, Belarus

06 – Arapça
DÜNYADA EN ÇOK KONUŞULAN DİLLER-5
Arapça, Dünya’da konuşulan en eski dillerden biri. Suudi Arabistan, Kuveyt,Irak, Suriye, Lübnan ve Mısır Arapça’nın en çok konuşulduğu ülkeler arasında. İslam dininin dili olan Arapça bu sayede Ortadoğu ülkelerin yerel dillerini asimile etmiş ve bu bölgelerin de ana dili haline gelmiş. 1974’den bu yana Arapça Dünya’daki 6. Resmi dil kabul ediliyor.
Tahmini konuşan insan sayısı: 246 milyon
Konuşulduğu yerler: Ortadoğu, Arabistan, Kuzey Afrika

07 – Bengalce
DÜNYADA EN ÇOK KONUŞULAN DİLLER-6
Bangladeş ve Doğu Hindistan’da 210 milyon insan sadece Bengal dilini konuşuyor.
Tahmini konuşan insan sayısı: 210 milyon
Konuşulduğu yerler: Bangladeş, Doğu Hindistan

08 – Portekizce
DÜNYADA EN ÇOK KONUŞULAN DİLLER-7
12.yy ‘da İspanya’dan bağımsızlığını ilan eden Portekiz, hızlı bir şekilde tüm Dünya’ya yayıldı.  Portekiz’in erken kazandığı  bağımsızlığı, dilinin de çok hızlı bir şekilde yayılmasına olanak sağladı.
Tahmini konuşan insan sayısı: 196 milyon
Konuşulduğu yerler: Brezilya, Portekiz, Macau, Goa

09 – Türkçe
DÜNYADA EN ÇOK KONUŞULAN DİLLER-8
Türkçe ve lehçeleri Balkanlar’dan Rusya’nın Yakut Özerk Cumhuriyetine kadar geniş bir coğrafyada konuşulmaktadır. Bu dili tahmini 190 milyon kişinin konuştuğunu düşünüyoruz.
Tahmini konuşan insan sayısı: 190 milyon
Konuşulduğu yerler:  Balkanlar, Türkiye, Türki Cumhuriyetler, Yakutistan

10 – Fransızca
DÜNYADA EN ÇOK KONUŞULAN DİLLER-9
Dünya’nın en romantik ülkesinin doğal olarak en romantik dili fransızca; Belçika, Kanada, Batı Afrika, Batı Hint Adaları ve tabi ki Fransa’da konuşuluyor.
Tahmini konuşan insan sayısı: 129 milyon

Konuşulduğu yerler: Fransa, Kanada, Batı Afrika, Orta Afrika, Batı Hint Adaları