Dünyada Kadınlara Yasaklanmış Garip Şeyler

Yasakların pek çok olaya kadir olduğunun pekala bilincindeyiz. Fakat bunu cinsiyet bazında irdeledeğimizde malesef ki bundan en çok payı alanın kadınlar olduğunu görüyoruz. Muhasır medeniyetler seviyesinden çok uzakta olmayı anımsatan garip yasaklara şöyle bir bakarsak karşımıza ilginç, üzücü ve sevabına onlar için akıl fikir istediğimiz şeyler çıkıyor.

1.Takma dişe ihtiyacınız varsa ilk önce kocanızın iznine ihtiyacınız var bayan. Amerika'nın Vermont şehrinde kadınlar eğer takma diş yaptırma gereği duyuyorlarsa kocalarından izin almak zorundalar.

Takma Diş

 2.Suudi kadınlar araba kullanamazlar çünkü.. Suudi erkeklere göre araba kullanmak fahişeliğe, homoseksüelliğe, pornografiye ve boşanmalara sebep oluyor. Eğer yasa kalkarsa birkaç on yıl içinde islami ülkelerde bakire kalmayacağını düşünenler mevcut. Ülkede araba kullanırken yakalanan bir kadın ağır kırbaç cezalarının yanı sıra hapis cezası da alıyor. 

3.Suudi kadınların erkeksiz bir şey yapmaları olanaksız. Bütün Suudi kadınlar erkek bir bireyle var oluyorlar. Resmi bir işe girmeleri, seyahat etmeleri gibi şeyler yasak, tabii izin almadıkları sürece. Ülkede bulunan kadınlar bu sebepten ötürü sosyal ve iş hayatlarından oldukça uzak yaşıyorlar. Ayrıca ülkede kadınların çarşaf giymeden sokağa çıkmaları imkansız.  

4.İranlı kadınların yasağı ise izlemek. İranlı kadınlar dünya kupası, futbol, voleybol gibi sporları stadyumda izleyemiyorlar. Bu yasak uzun süredir devam ediyor ancak son dönemlerde, cafe ve restoran gibi yerlerde kadın ve erkeklerin topluca spor müsabakaları izlemesi yasaklanmış durumda.

5.Yemen'de kadınlar "yarım insan" olarak görülüyor Yemen’de genellikle bekar kadınların şahitlikleri çok ciddiye alınmıyor ve yarım kişiye tekabül ediyor. Günümüzde halen Yemenli kadınlar zina, hırsızlık, iftira gibi durumlarda tanıklık edemiyorlar.

Yemen

6. Vatikan'da kadınlar oy kullanamıyor Vatikan şehrinde kadınlar oy kullanamıyor, oy hakkı sadece erkeklerde bulunuyor. Suudi Arabistan'da ise 2015'den bu yana kadınlara oy kullanma hakkı tanındı.  

7.Afgan kadınları Taliban tarafından izole edilmişler. Taliban Afgan kadınlarının evlerinin dışına çıkıp çalışmalarını yasaklamış, bunun yanında sokakta yürürken ses yapan ayakkabı da giymek yasak. Eğer evde bir kadın varsa camların da koyu renge boyanması ve kapatılması gerekiyor. Bu ülkede kadın olmak oldukça zor olsa gerek. 

8. Whitesville Delaware’da kadınların yapamayacağı şey ise evlilik teklifinde bulunmak. Amerika'nın Delaware eyaletinde bu davranış yasalara ve ahlaka aykırı olarak geçiyor. A.B.D.'de her eyaletin yasaları farklı olduğu için bu yasa sadece belli bir bölgede geçerli. 

9.Florida’da bazı kadınların pazar günleri paraşütle atlaması yasak. Yine Amerika'nın Florida eyaletinde boşanmış veya bekar kadınların pazar günleri paraşütle atlaması yasak. Eğer bunu yaparlarsa hapisle cezalandırılabilirler. Diğer yasakların yanında hafif görünse de kadınlara yönelik bir kısıtlama mevcut. 

Paraşüt

10. Alışverişin yasak olduğu yer. Hindistan'daki Asara olarak bilinen kasabada 40 yaş altı kadınların yanlarında bir erkek olmadan alışveriş yapması yasak. Bunun yanında genç kızlar caddelerde telefon kullanamıyorlar ve sokağa çıkarken başlarını örtmek zorundalar. 

11. Suudi Arabistan’da Barbi bebeklerin satışı yasaktır Evet Suudi Arabistan’da Barbi bebekler dekolte kıyafetleri ve cinselliği çağrıştırdığı gerekçesiyle yasaklanmıştır. İran’da da bu tür bir girişim yapılmış ancak başarılı olamayınca tesettürlü Barbiler piyasaya sürülmüş. 

12.Arcadia adlı yerleşim yerinde kahve belli bir saatten sonra yasak. Bunu gerçekten anlamak çok zor. Burada akşam saat 18.00’dan sonra kadınların kahve içmesi yasaklanmış. 

13.La Paz’da kadınların çok şarap içmesi yasak. La Paz’da çıkarılan bir yasağa göre kadınların fazla şarap tüketmesi yasak. Eğer kocasının yanında içiyorsa sorun yok fakat adam karısının alkolü fazla kaçırdığını düşünürse onu mahkemeye verebilir, boşanabilir, ilgisiz ve sorumsuz hallerinden şikayet edebilir.