Google+

Arama formu

DÜNYANIN EN MÜTHİŞ FİORDU: GEİRANGER

Bu yazı Gezimanya üyesi Pınar Bulut tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

‘'Başka bir dünya mümkün' diye tekrarlıyor içimdeki ses sürekli. Yıllarca rüyasında gördüğü aşkıyla ilk karşılaşan bir ergen kız gibiyim. 5 yıldızlı bir cruise gemisinin 13. katındaki güverteden büyülenmiş gibi etrafa bakıyorum.

DÜNYANIN EN MÜTHİŞ FİORDU: GEİRANGER

Sanki tüm atmosfer açık yeşil bir filtreden geçmiş gibi... Hava ilk defa şeffaf değil. Tuhaf, yeşil mavi bir rengi var. Dünyanın en müthiş fiordu olan Geiranger'den çıkıyoruz.

DÜNYANIN EN MÜTHİŞ FİORDU: GEİRANGER-1

Herkes güvertede yeni keşfedilmiş bir gezegeni izler gibi hayran izliyor etrafı. Kalbimin atışını duyuyorum. Fonda ünlü Norveçli besteci Edward Grieg'in o müthiş parçası çalıyor: http://youtube.com/wach?v=dyM2Aya96yE

DÜNYANIN EN MÜTHİŞ FİORDU: GEİRANGER-2

Etraftaki onlarca şelale arasından yavaşça yol alıyoruz. Solumuzda bütün heybetiyle ve tüm coşkusuyla akan Seven Sisters şelaleleri, hemen çaprazında çağıldayan dev başka bir şelaleyi selamlıyor.

DÜNYANIN EN MÜTHİŞ FİORDU: GEİRANGER-3

DÜNYANIN EN MÜTHİŞ FİORDU: GEİRANGER-4

250 metrelik yemyeşil duvarlar arasında ilerliyoruz. Herkes büyülenmiş gibi, fısıldıyor birbirine. Sanki bambaşka bir gezegene ışınlanan ilk dünyalılar gibiyiz.

DÜNYANIN EN MÜTHİŞ FİORDU: GEİRANGER-5

Hislerim tarifsiz! Kalbim gümbür gümbür! İçimdeki ses sürekli tekrarlıyor: "Biliyordum, başka bir dünya mümkün..."

DÜNYANIN EN MÜTHİŞ FİORDU: GEİRANGER-6


Pınar Bulut kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Pınar Bulut

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası. Öyle çok fazla ansiklopedik bilgi yok. (Bir Wikipedia değilim yani) Açık bir vizyonu, gizli bir misyonu var. Gizli görev şu; Ben gezdim sen de gez, sen gördün o da...