Dünyanın En Tehlikeli 10 Şehri

Dünyayı gezmek ve tatilinizi bu yolda kullanmak en güzelidir her zaman. Fakat şehirler her zaman broşürlerde göründüğü kadar müşfik ve güvenli değillerdir. Her şehrin kendine göre problemleri olduğu muhakkak ama bazıları diğerlerinden daha farklı kulvardalar. İşte en tehlikeli ve dikkat gerektiren şehirler.

1.Barquisimeto, Venezuela

Barquisimeto 1 milyonu aşkın oturana sahip, fakat bu kadar az nüfusu olmasına rağmen her gün bir cinayete sahne oluyor. Şehir tam bir çelişki yumağı çünkü en iyi üniversite ve eğitim burada veriliyor. Turistler bölgeye sık sık geliyor ve çok sayıda önlem alınsa da bazen yeterli olmayabiliyor. Burada kendinizi gerçekten sakınmalısınız, 20. katın balkonuna dahi parmaklık taktıran bir ülkede olduğunuzu unutmamakta fayda var. 

2.Peshawar, Pakistan

Dünya üzerindeki bir diğer tehlikeli yer Peshawar. Aşiretler ve diktatörler arasında süregelen üstünlük savaşı burayı acımasız bir yer haline getirmiş. Peshawar hiç güvenli değil özellikle de turistler için. Şehir, parkları ve önemli yerleriyle övünse de, her an saldırmaya hazır güçleri ve intihar bombacılarıyla herşey değerini yitiriyor. Bu da Peshawar’ı dünyanın en tehlikeli şehirlerinden biri yapıyor. 

Peshawar

3.Sana, Yemen

Sana, politik olarak stabilitesini bir türlü oturtamadığı için her an patlamaya hazır bir bomba kıvamında. Ayrıca kadınların giyim, kuşamına dikkat etmesi de oldukça önemli, diz ve dirsek ölçüsünü kaçırmamak gerek, bu yüzden bir turla gitmek her zaman daha faydalı olacaktır. Şehrin koruma altındaki eski yapıları ve mimari dokuları geçmişte olan barış zamanını adeta hissettiriyor. 

Sana

4.Acapulco, Meksika

Acapulco son yılların en popüler destinasyonlarından biri fakat bir kaç yıldır tabiri caizse sadece bir avuç turisti ağırlayabildi. Burada uyuşturucu kartelleri ciddi bir problem teşkil ediyor, aslına bakılırsa Meksika’nın genelinde böyle bir sorun var. Geçen son on yılda işler daha da kötüye gitti denilebilir. Liman bölgesinde ortaya çıkan öle bedenler sinirleri son raddesine kadar geriyor. 

Acapulco

5.Distrito Merkezi, Honduras

Burada şiddet kelimenin tam anlamıyla kol geziyor. Yapılan hesaplamalara göre 100.000 yerleşimci başına 101 cinayet düşüyor. 

6.Maceio, Brezilya

Brezilya dünyanın şiddetle anılan şehirlerinin 14 tanesine sahip. Maceio’da bunlardan biri. Burada oturan 100.000 kişi başına her yıl 135 cinayet düşüyor.

7.Mogadishu, Somali

Burada Shabaab militanları dolayısıyla güvenlik rafa kalkıyor. Amerika etkisi, yerel karşı koyan güçler derken bölge, kabul etmemesine rağmen güvenli bir alan teşkil etmiyor. 

Mogadishu

8.Nairobi, Kenya

Afrika genel olarak şiddet ve savaşın eşliğinde uzun bir geçmişe sahip. Nairobi de son yıllarda ciddi acılar çekmiş bir şehir. Özellikle geceleri burada yürümek deli işi, tek başına gezmek ise son derece tehlikeli. Al Shabaab militanları sürekli bir tehdit oluşturuyorlar. Soyulmak, en kötüsü canınızdan olmak istemiyorsanız, mutlaka güneş ışığını bekleyin ve gideceğiniz yolu iyi belirleyin. 

9.Chihuahua, Meksika

Listeden, Meksika’nın genel olarak sağlam kazık olmadığını anlamışsınızdır. Bu ülke gerçekten tehlikeli, suç oranı yüksek ve enfes yemeklere sahip. Fakat Chihuahua’nın özel bir tarafı var, burası kokainin, uyuşturucunun ABD’ye giden yolunu oluşturuyor, bu yüzden karteller daha bir hakim bölgeye.

10.Cali, Kolombiya

Burada da uyuşturucu kartelleri hakim durumda. Cali yıl içerisinde işlenen cinayetleriyle, yaşamak için hiç güvenli değil. Turist sayısının son zamanlarda düşmeye başladığı Cali, ilerleyen yıllarda daha da kötü duruma gelebilir. 

Cali