Google+

Arama formu

​GEZERKEN TÜRK OLMAK

Bu yazı Gezimanya üyesi MURAT Z. ÖZBİLGİ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

“İstanbul çok güzel. Sultanahmet harika. Hele o Aya Sofya yok mu? Ben daha önce Antalya’ya gittim, muhteşemdi. Türkler çok misafirperver. Yemekler çok güzel. En çok pideyi sevdim...”

Tanıdık geldi mi? Yıllardır gezerken tanıştığımız yabancılardan duyduğumuz sözler bunlar. Birçoğu göğsümüzün kabarmasına neden olan, ülkemize, vatanımızın güzelliğine ve insanımızın güzel kalbine övgüler içeren...

Çünkü gerçekten de dünyanın en güzel noktalarından birindeyiz. Tropik sahiller ne kadar güzel olursa olsun, bizim güneybatı sahillerimizdeki eşsiz serin sular bambaşka. Grand Canyon ne kadar ihtişamlı olursa olsun Kapadokya’nın masalsı havası ve tarihi kokusu hiçbir yerde yok. Aynı mevsimde 80 kilometre güneyde denize girip, 80 kilometre kuzeyde kayak yapılabilen kaç yer var ki dünya üzerinde? Tarih bizde, deniz bizde, orman bizde, nehir, yayla, ova, bağ, bahçe hepsi bizim güzel ülkemizde.

Bir de insanımızın dillere destan misafirperverliği var tabii. Yabancılara evini ve gönlünü açan, gelen hangi millet, dil ve dinden olursa olsun “Tanrı misafiri” diye görüp başının üzerinde ağırlayan, elinde avcunda yoksa horozunu kesip yediren o altın kalpli Anadolu insanı... Birçok turistin, özellikle de Avrupalılar’ın yüzlerce Anadolu misafirperverlik hikayesi vardır. Siz de denk gelmişsinizdir.

Ülkemiz öyle bir cennet ki burayı ziyaret edenlerin yalnızca beyninde değil, aynı zamanda kalbinde izler bırakan bir büyüsü var Türkiye’nin. Yıllardır bizi ziyaret eden herkes tatlı anılarla dönüyor. Ve tabii ki sizinle bir yerde karşılaştığında da o anıları canlanıyor ve Türkiye ziyaretiyle ilgili güzel anılarını ve tüm Türklerle ilgili olumlu düşüncelerini size aktarıyor. Gerçekten bu çok güzel bir his ve özellikle çok gezenler olarak bizler bunu yıllardır yaşıyoruz.

​GEZERKEN TÜRK OLMAK

Peki son zamanlarda, örneğin bu sene, bir yabancıyla Türkiye’yi ve Türkler’i konuşan oldu mu hiç aranızda? Ben size kendi tecrübemden örnekler vereyim. İşin siyasi tarafına hiç girmek istemiyorum ama devletimizle, hükümetimizle ve dış ve iç politikalarımızla ilgili hiç sormayın bile. Bizi artık çok agresif, medeniyetsiz ve duyarsız insanlar olarak görüyorlar maalesef. İnsan haklarındaki karnemizi her fırsatta yüzümüze vuruyorlar. Devletimizin dış politikalarını da hepimize aynen mal ediyorlar. Hani ola ki kendinizi devletin ya da hükümetin politikalarıyla aynı tarafta ya da ters tarafta görürsünüz, hiç farketmez. Yurtdışına çıkıp da bir yabancıyla tanıştığınız anda siz iktidarıyla muhalefetiyle ve tüm devlet kurumlarıyla bir ülkenin temsilcisi oluyorsunuz.

Ha zannetmeyin ki bu sorunlar devletimizin son dönemde gerginlik yaşadığı Avrupa ve batıdan ibaret. İsterseniz Ortadoğulularla da bir konuşun, Asyalılarla da. Ülkemizde hiçkimse farkında değil ama son dönemde yaşadığımız iç sıkıntılar ve komşu ülkelerle ilişkilerimizdeki gerginlik Türkiye ve Türklerle ilgili çok olumsuz bir tablo çizmiş durumda dünya nezdinde. Gittiğiniz her yerde bu gerçek sizi takip ediyor. Eski Ayasofya methiyyelerinin ve Anadolu insanının iyi kalpli ve tatlı dilli misafirperverliği konuşmalarının yerini Suriye ve Irak politikamız, ülkemizin içindeki demokrasinin seviyesi tartışmaları ve sosyal medyada Türk ve Müslüman olmayan herkese küfreden yurttaşlarımızın yarattığı kara tablo almış durumda.

Eskiden dünyayı gezerken Türk olmak ne kadar güzel ve gurur vericiydiyse, şimdi o kadar zor ve sıkıntılı bir durum. Yola çıkacaksanız, haber vereyim dedim.
 

Mesut Toker kullanıcısının resmi
Mesut Toker
Pzt, 11/07/2016 - 21:06
Yakın zamanlarda pek çok kez bu sorulara maruz kaldım.En çok karşılaştığım soru da "güvenli mi" sizin oralar? Aslında kendilerince cevabı biliyorlar zaten de, sormuş olmak için sorulan cinsten.  Pek çok gezgini dinlerken de hissim sanki Foxnews izliyorum, ya da birisi İndependent'tan, New Yortk Times'dan bir manşet aktarıyor bana. Baştan uzun uzun anlatmaya çalışırken şimdi gelin kendiniz görün, kendi kararınızı verin diyorum. Şahsen işlerin yolunda gitmediğinin farkındayım, ama onlara aksettirilen kadar da kötü durumda değiliz diye düşünüyorum. Sonra sadece tv haberleriyle, gündem oluşturan gazete ve dergilerle ne kadar da kolay insanların etkilenebildiğine şaşıyorum.  
Berk Akgün kullanıcısının resmi
Berk Akgün
Cts, 04/08/2017 - 18:09
7 Aydır Almanya'dayım Erasmusla, buradaki bir arkadaşım sömestr tatilinde 2 günlüğüne İstanbul'a gitti ve ilk gün dolandırıldı, 1000 liraya yakın para kaybetti. Buraya döner dönmez bunu anlattı bana ve ben şok oldum. Arkadaşım çok iyi niyetli bir çocuk olduğu için bunu Türklere mâl etmedi hatta benim hatam çok saflık ettim falan deyip kendini suçladı ama ben gerçekten ülkem, milletim adına çok utandım ve hepimiz adına çok özür diledim. Umarım yakın zamanda bu mevcut durum değişir de eskisi gibi misafirperverlik özelliğimizle anılmaya başlarız. Almanya'dan sevgiler...
Usta organize kullanıcısının resmi
Usta organize
Cum, 04/28/2017 - 03:30
Ne diyim bende bilemiyorum... Kisaca Tatil yapmak istiyene saygi yoj.. Sitz Tatil modunda olabilirsiniz AMA bizimkiler herzaman ekip calisir.. Bende utaniyorum..cok gecmis olsun kendisini suclamasina enden Yok.. Tatilde yorulmus beynimizi dinlendirmek en dogal hakkimiz AMA malesef dolandiricilar bunu saflik bilip soyguna hazirlar...tatilcileri koruyan güvenlik York...