Hollanda'ya İlk Defa Gidecekleri Şok Edebilecek 10 Alışkanlık

Red Light District ve coffee shopsların ötesinde Hollanda ve Hollandalıların belli bazı özellikleri, alışkanlıkları  bulunuyor. Açıkçası pek çoğu kötü alışkanlıklar değil hatta son derece mantıklılar(birkaçı hariç). Nedir diye merak eden beri gelsin! 

1.Her yerde, herkese bisiklet! Evet evet bunu bildiğinizi biliyoruz. Fakat yine de söylememek olmaz. Hollanda insan nüfusundan daha fazla sayıda bisiklete sahip çünkü ortalama bir insanın kendine ait en az iki bisikleti oluyor. Hani tutumluydu bu adamlar gibi şeyler sormayın. Bu bisikletlerden bir tanesi günlük hayatın akışına hizmet ederken(kısmen daha kısa mesafeler) diğeri gezi, seyahat gibi profesyonel aktiviteler için kullanılıyor. Ayrıca Hollandalılar bisikletlerini çok sık görülen hırsızlığa karşı korumak için 2-3 kilit kullanıyorlar. Eğer sizde orada bir bisiklete sahipseniz bu kurala uymanızı tavsiye ediyoruz. 

1

2.Cimri ve tutumlu Hollandalılar or Dutchlar! Holandalılar çok cömert değildirler ve genelde bahşiş de bırakmazlar. Yemeklerini yanlarında getirmeleriyle bilinen bu güzel insanlar bu sayede çok para harcamaktan da kurtulmuş oluyorlar. Ayrıca topluca bir yemek yendiyse ödemenin herkes tarafından paylaşılacağını bilmelisiniz. ‘’Amaan abim ben ödicem! ’’ diye atak yapan geçnlerimize, süs bebeği gibi eli cüzdanına gitmeyen ata erkil topluma ‘’he’’ demiş kızlarımıza duyurulur. Ayrıca bizler dışarıda yemek yemeyi sükseli sayar pizzacılarda fink atarken, annemizin elimize tutuşturduğu azık çıkınını küçümserken elin Dutchları sandviçini yapıp ortamlara çıkar olmuş. 

3.Püreyi sevenlerin ülkesi Hollanda! Şimdi burada püre dediğimiz an sadece patatesi kastetmediğimizi anlamasınız. Hollandalılar püre kıvamlı yiyecekleri çok seviyorlar. Sebzeleri, makarnayı hatta patates kızartmasını dahi püre formuna sokabiliyorlar. Püre haline gelen yiyeceğin üzerine ise et koyuyorlar. Evet neden patates kızartmasını püre yapar bir insan bilemiyoruz belki de çok güzel, über bir şey oluyor. 

4.Ekmek üzerine çikolata parçacıkları serpmek istemez miydiniz? Fotoğrafta görülen çikolatalı serpiştirmelik tatlı şeylerin adı Hagelslag. Biz bunlara ülkecek eti puflardan, pastalardan aşina olsak da Hollandalılar Türkçe anlatım şekliyle, peynir ekmek gibi tüketiyorlar. Üstelik bu sadece çocuklar için değil yetişkinlerde bir o kadar tüketiyorlar.  

5.Burun karıştırmak bizde dededen geliyor. Tabii ki dededen gelme gibi bir durum mevzu bahis değil. Yani olmadığını umuyoruz en azından. Bizim canım Dutchlarımız özel mülk ya da umumi alan dinlemiyor karıştırıyor burnu. Anketler diyor ki, Hollandalıların neredeyse %90’ı bunu yapıyor. Garip değil mi?

2

6.Açık bırak pencereni örtme perdeyi bu gece dırı dırı dırı dırı dı Hollanda’nın bir diğer alışkın olmadığımız özelliği evlerin perdelerinin genellikle bütün gün açık olmasıdır ya da hiç olmamasıdır. Tam olarak nedeni nedir belli değil. Sadece bizim kültürümüzde olduğu gibi akşam kapatalım, içerisi görünmesin gibi bir dertleri yok. Son derece rahatlar. Tabii siz onları pencereden izlemediğiniz sürece. 

7.Gezellig! Hollanda’yı ziyaretiniz esnasında karşılacağınız ve sözlükte çevirisi olmayan iki kelime var ‘’gezellig’’ ve ‘’gezelligheid’’. Bu kelimeler nerede kullanılır diyorsanız şöyle ki; arkadaşlarınızla güzel bir clupta müzik diniliyorsunuz, eğleniyorsunuz ve her şey çok güzel gidiyor, son derece konforlu ve rahat bir ortam işte bu gezellig. Artık bu kelimeyi doyasıya kullanabilirsiniz.

8.Lafı kıvırmanın anlamı yok diyorsanız. Sevgili Hollandalılarımızın bir diğer güzel özelliği dobra oluşları. Hiç kem küm etmeden söylemek istediklerini söylüyorlar. Kırıcı, şaşırtıcı veya başka bir duyguyu barındırsa da laf sahibine o an gidiyor. Bu Hollandalıların dürüstlük ve samimiyete verdikleri önemle ilgili bir durum. Ayrıca belirtmeliyiz ki, pek çok Dutch İngiliz ve Amerikanların kibarlık dediği yolu samimiyetsiz ve iki yüzlü buluyor.  

2

9.Sadece kelimelerle yetinmeyenlerin ülkesi! Hollandalıların kendi aralarında bildikleri ama pek çok yabancının bilmediği kısaltmaları bulunur. Örneğin AS derler ve bunun anlamı ilerdeki demektir. Veya aub derler ki bu aslında  alstublieft demektir yani

10.Doğum gününüzü kutlarken bir kez daha düşünmez miydiniz? Hollandalı insanlar doğum gününe gelen bütün herkesi kutlarlar. Yani doğum gününe gelen kişiler kendi doğum günlerindeymiş gibi hissedebilirler. Ayrıca pastayı da doğum günü olan kişi hazırlar ya da alır.