İhtiyaç Duyanlar İçin Çift Pasaport Alma Yöntemleri

Her ne kadar corona nedeniyle şu an sıklıkla seyahat etmek mümkün olmasa da normal bir zamanda çok sık seyahat ediyorsanız siz de ikinci bir pasaporta sahip olmayı istemiş ve “çift pasaport nasıl alınır sorusunun cevabını merak etmişsinizdir. Bugün hazırladığımız içerikte bu sorunun cevabına yönelik yöntemleri sıralayacağız. Keyifli okumalar.

1

Kimler İkinci Pasaport Alabilir?

İkinci pasaport nasıl alınır sorusunun yanıtından önce başka bir pasaport almak istediğinde kimlerin başvurusu olumlu sonuçlanır konusunun cevabını bulmak daha mantıklı olacaktır. İkinci pasaport başvurusu olumlu sonuçlanacak kişiler;

-Sıklıkla seyahat eden kişiler ikinci pasaport alabilir. Tabii burada sıklıkla seyahat denirken kast edilen etmen tek pasaport yetmeyecek kadar çok yurt dışına çıkmak… Genellikle yurt dışında çalışan iş insanları bu kategoriye dahil olup ikinci pasaportlarını alabiliyor. Fakat ikinci pasaportunuza sahip olmak için yalnızca yurt dışında çalışmanıza gerek yok. Sıklıkla seyahat ettiğini kanıtlayan kişilerin başvurusu da olumlu sonuçlanıyor.

-Yurt dışında ikamet eden ve yine sıklıkla seyahat eden kişiler de çift pasaport başvurusu yapabilirler.

-Arasında sorunlar bulunan iki ülkeye sıklıkla seyahat eden kişiler de bu iki ülkenin arasındaki sorunu mazeret göstererek ikinci pasaport başvurusu yapabilirler ve bu sayede de çift pasaport sahibi olabilirler. Örnek verecek olursak İran ve ABD’ye sıklıkla giden kişiler ülkelerin arasındaki sıkıntılar nedeniyle mutlaka çift pasaport sahibi olmak durumundalar. Çünkü İran damgası olan bir pasaport ile ABD’ye giriş yapmak mümkün değil.

2

İkinci Pasaport Nasıl Alınır?

Aslında ikinci pasaportunuzu almak için izlemeniz gereken yolun ilk pasaportunuzu alırken izlediğiniz yoldan pek bir farkı yok. Ama bu noktada ikinci pasaport başvurusu yapmaya bir mazeretle gitmeniz gerektiğini ve mazeretinizin kabul edilip edilmeyeceğinin de görüştüğünüz memurun tutumuna kaldığını belirtmek isteriz. Dilerseniz mazeretiniz kabul edilene kadar farklı merkezlerdeki memurlar ile görüşebilir ve mazeretiniz kabul olunca başvuru adımlarını izlemeye başlayabilirsiniz.

Sonraki adımlar ise başta da bahsettiğimiz gibi ilk pasaportu alırken izlediğiniz adımların birebir aynısı… Yani randevunuzu almalı, belgelerinizi hazır ederek randevu saatinizde yetkili kişilerle görüşmeli ve sonrasında da pasaportunuzun çıkmasını beklemelisiniz. Pasaport alırken izlenecek yolu detaylarıyla keşfetmek için “Pasaport Nasıl Alınır” yazımızı okuyabilirsiniz.

3

Çift Pasaport Almak ile İlgili Önemli Bilgiler

-Pasaportunu harç ödemeden almış öğrenciler ikinci pasaport çıkarmak istediklerinde harç parası ödemek zorundalar.

-İkinci pasaportu almak istediğinizi belirttiğinizde size oradaki memur tarafından bir mazeret belgesi verilecek. Bu mazeret belgesini kısa ve öz bir anlatımla neden ikinci bir pasaporta ihtiyaç duyduğunuzu anlatan birkaç cümle ile doldurmanız yeterli.

Kısaca özetleyecek olursak ikinci bir pasaporta sahip olmak için ikinci pasaporta gerçekten ihtiyaç duymanız ve ihtiyaç duyduğunuzu da yetkili kişiyle konuşarak kanıtlamanız yeterli. Sonrasında ikinci pasaportunuza sahip olmak oldukça kolay olacak!