İlginç Seyahat Rotaları Bölüm 1: Nereye Neden Seyahat Ediyoruz?

Seyahat etmeyi, gezmeyi, yeni ülkeler, ilginç yerler görmeyi kim sevmez, kim istemez ki…
O halde bir seyahat planlayalım; iyi ama nereye gidelim? Bence çok zor bir soru. Zira seçmekte zorlanacağınız o kadar sınırsız seçenek ve olanaklar var ki… Kocaman sandığımız dünya artık küçüldü. Bir zamanlar sadece birkaç ilimize uçabiliyorken şimdi hemen her şehre, her ülkeye uçuş var. Yıllar önce yurt dışına çıkmak pek de kolay değildi. Şimdi ise tur firmaları, oteller çok uygun taksitler ve erken rezervasyon fırsatlarıyla hem yurt içi hem de yurt dışına seyahat etmemize olanaklar sunuyor.
 
Seyahat denince herkesin tercihleri farklı olsa da genellikle yeni yerler görme düşüncesiyle yola çıkılır, gidilecek yerdeki tarihi ve ilginç yerleri de programımız içine alırız. Son yıllarda seyahatler, geziler, turlar o kadar değişik anlamlar kazandı ve öylesine ilginç turlar yapılmaya başlandı ki hangisine katılalım, karar vermek zor. İşte bana zaman zaman “yine nereye gidiyorsun” diyen dostlarıma yanıtım şu:
“Gezecek öyle çok yer, görecek o kadar çok güzellikler varken neden gezmeyelim?”
 
Seyahat özgürlüktür, cesarettir, maceradır. Okuduğumuz, fotoğraflarda beğendiğimiz yerleri görmek, doğayı kucaklamak, tarihe kucak açmak, ufkumuzu genişletmek için gezelim diyorum.


 
Son yıllarda çok değişik rotalara, çeşitli nedenlerle çok ilginç ve değişik turlar düzenleniyor. Nedir bu ilginç turlar ve değişik rotalar derseniz, saymakla bitmez. Eminim bilmediğim duymadığım çok daha ilginç rotalar vardır ama aklıma hemen gelen birkaç tanesini sizlerle de paylaşmak istedim.
 
‘Klasik Kültür Turları’ hemen hemen her ülkenin değişik yörelerine, şehirlerine yapılsa da turları daha cazip hale getirmek için yapılan ‘Kültür ve Lezzet Turları’ da çok ilgi çekmeye başladı.
 
Bunların dışında;
*Gurme Turları - Şarap Severler için Bağ bozumu ve Şarap tadımı Turları

*Michelin Yıldızlı Restoranda ve Michelin Yıldızlı Şeflerin sunumunda Gurme Turları

*Sağlık Turları, Doğal ve Organik Gıda Çiftlikleri Turları, Zeytin Kültürü turları
*Doğa Olaylarına ilgi duyanlar için Buzullar, Kutuplar, Kuzey Işıkları, Antarktika’yı Keşif
*Doğa ve Spor Severler için Tracking, Hiking, Kano, Kayak, Golf, Dağcılık vb. turlar
*Afrika’da Safari Turları

*Cruise - Nehirde Gemi Turları, Mavi Yolculuk

*Nostaljik Tren turları – Sibirya, Afrika, İpek Yolu, Doğudan Batıya Kanada, Orient Express gibi ilginç rotalarda lüks, konforlu kompartımanlarda seyahat.  
*Yurt içinde Kurtalan Ekspresi ile Doğu Turu, Kar manzaraları eşliğinde Nostaljik Şark        
  Ekspresi ile Kars gibi turlar da son yıllarda oldukça popüler.
*Festival Turları – Folklorik Yaşam

*Dans ve Müzik Turları – Balkanlarda Ege Dansları, Arjantin’de Tango, Küba’da Latin Dansları Turları

*Balayı Turları – Balayına turla gitmek isteyenler de oluyordur elbette…
*Yılbaşı Turları – Bu özel geceye iki ayrı kıtada girelim şeklinde turlar duyuyorum, bu deneyim katılanlarına unutulmayacak anılar bırakacaktır mutlaka.
 
Bir de değişik ilgi alanları olan, farklı bir şeyler görmek için gezenler ve “gezginler” var. Örneğin ben (kendimi bir gezgin olarak gördüğüm için) yukarıda saydığım gezilerin çoğuna ilgi duymakla birlikte gideceğim ülkedeki “Unesco Dünya Mirası” yerlerini de görecek şekilde çiziyorum rotamı. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu konuya ilgi duyan çok sayıda dostum var.
Bunun yanı sıra bildiğim bazı ilginç gezgin grupları ise şöyle: Deniz feneri gezginleri, milli parklar gezginleri, günbatımı/gündoğumu gezginleri, sosyal sorumluluk gezginleri, lüks seyahat gezginleri, moda gezginleri… Ve daha bilmediğimiz kadar çok gezginler…

 

Yukarıda sıraladığımız gezilerden bazıları hakkında daha fazla detay isteyenler ve ilgi duyanlar yarın “Yurt içi Gurme Turları” başlıklı yazımı okuyabilir. Yazıda hangi şehrimizde ne yenir, hangi şehrimiz hangi yemekleriyle ünlü, gezilecek tarihi alanlarını anlatıyor olacağım.
 
Son bir bilgi daha, seyahat sektörü uzmanları olduğunu ve bu uzmanların insanların nasıl, hangi sebeplerle seyahat ettiklerini, ileriki yıllarda neden edeceklerini, seyahat sektörünün hangi alanlarının daha fazla gelişeceği gibi konularda incelemeler yaptıklarını biliyor muydunuz?
 
Görüşmek üzere sevgiyle…

Etiketler

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.