INTERRAIL SEYAHATİNİZ SIRASINDA KARŞINIZA ÇIKMASI MUHTEMEL 7 TİP İNSAN

Interrail demek sadece şehir şehir dolaşıp yeni yerler keşfetmek değil elbette. Yeni insanlar tanımak, yeni hayatlarla karşılaşmak da demek. Bunca yer dolaşırken elbette birbirinden farklı pek çok insanla da karşılaşacak ve unutulmaz anılar biriktireceksiniz. Çünkü Interrail böyle bir şey.

Her Daim Eğlence Peşindeki Aşırı Sosyal Yeni Dostunuz

Bu insanlar dünyaya eğlenmeye gelmiş gibidir. Bulunduğunuz kentin neresinde ne etkinlik var hepsini bilir. Bir ortamda kaç kişi olursa olsun hepsiyle tanışıp kaynaşması için beş dakika yeterlidir. Şakacıdır, eğlencelidir, paylaşmayı sever, biraz gürültücüdür, ama zararsızdır. Adeta keyfinizi yerine getirmek, Interrail maceranıza unutulmaz birkaç anı eklemek için gönderilmiş gibidir. Bunu yapar sonra ortadan kaybolur. Çünkü tanışacağı başka insanlar, anlatacağı yeni hikâyeler vardır. Biraz çılgındı ama iyiydi diye bir gülümseme bırakır yüzünüzde. Fakat elbette sosyal medyadan çoktan arkadaş olunmuş, telefonlar alınmıştır. Olur da onun yaşadığı yere gidecek olursanız, kapısını çalacağınız ilk insan odur.

Dünyanın Sizden İbaret Olmadığını Anımsatan Aktivist Ruh

Makyaj ürünlerinizi test etmek için hayvanlara işkence yapılıyor. Sığır eti organik de olsa gezegeni yok ediyor, bir ineği beslemek için ne kadar su harcadığından haberiniz var mı? Çocuk işçilerin giysilerinizi dikerken ne kadar canının yandığına dair fikriniz var mı? Yolculuk sırasında karşınıza çıkacak bir aktivist ilk bakışta huzursuz ya da soğukkanlı gelebilir. Birden bire size sorduğu bir soruyla daha önce üzerine hiç kafa yormadığınız bir konuda konuşma da başlatabilir. Ama her daim iyi niyetlidir çünkü tek çabası dünyanın daha iyi bir yer olmasıdır. Velhasıl Avrupa’yı keşfetmek için çıktığınız bir Interrail yolculuğu sırasında karşınıza oturup hem ufkunuzu açar, hem de dünyanın sizden ibaret olmadığını ve dünya üzerindeki problemlerin neler olduğunun farkına varmadan çözüme erişmenin mümkün olamayacağını rakamlar, raporlar ve gerçek hikâyeler üzerinden önünüze serer.

Hayatın Anlamını Çözmüş Gizemli Yabancı

Muhtemelen bir köşede oturmuş kitap okuyor, arada kitabından başını kaldırdığında pencereden dışarıya göz gezdirip tekrar kitabına dönüyordur. O kadar kendinden emindir ki yanına yaklaşmaya çekinir ne yapıyor diye bakmaktan da kendinizi alıkoyamazsınız. Sanki hayatın sırrını çözmüş gibidir. Çok konuşmaz. Olur da sizle diyaloga girerse herhangi basit bir soru sormaz, “Nereye gidiyorsun?” demez mesela “Neden buradasın?” der. Vakur bir duruşu, saklı bir gülüşü vardır, ufku seyreder. Interrail’den döndüğünüzde bir gün trende şöyle birine rastladım diye tarif edersiniz, ama aslında hakkında hiçbir şey bilmiyorsunuzdur.

Kontrol Delisi Fazla Endişeli O İnsan

Karşınızda elinde gideceği tren istasyonlarının saat çizelgeleri, gideceği şehirlerin her birinin haritası, kalacağı hostele nasıl gideceğinin rotası, internet erişiminin kesilme ihtimaline karşılık ekran görüntüsü alınmış onlarca destinasyon bilgisi, acil telefonlar listesi, ilkyardım ekipmanları, birinin kırılma diğerinin kaybolma ihtimaline karşılık en az üç asma kilit, yedek çorapların bulunduğu ayrıca bir çanta, şemsiye, yağmurluk, yağmur botu, yağmura karşı çanta koruyucu bulunan, her türlü ihtimali göz önüne alınarak hazırlanmış bir insan var. Üstelik tüm bunlarla da kalmayıp sizde bunların bulunmaması konusunda endişelenecek kadar da iyi niyetli. Biraz tedirgin edici gelmekle beraber söz konusu iyi niyetiyle yine de kalbinizi kazanacak bu insanlar, bu kadar çok olasılığın peşinde neden bu kadar kendilerini hırpalıyorlar kimse bilmiyor.

Kafası Çok Karışık Aşırı Kararsız Tip

Gençtir, yaş olarak olmasa da ruh olarak gençtir. Hayatta ne yapacağına henüz tam olarak karar verebilmiş değildir. Belki okumakta olduğu bölümü bırakıp farklı bir bölüme geçmiştir, belki yaşadığı şehirden emin değildir. Hatta akşam ne yemek istediği konusunda bile kararsızdır. Onun kararsızlığı hem şaşırtıcıdır hem yorucu. Ama aslında konuşmaya en açık olan tiptir çünkü yeni fikirler duymaya, yeni insanlar tanımaya, yeni yollar aramaya diye başladığı Interrail yolculuğuna çıkma sebebi de tam olarak budur. Seyahat etmek insanı olgunlaştırır, sorumluluk sahibi yapar, bunu bilerek çıktığı yolculuğunda umarız aşırı kararsızlığından biraz olsun kurtulur dedirtecek türdendir.

Dünyayı Birlikte Dolaşmaya Ant İçmiş Gezgin Çift

Bir ilişkiyi canlı tutacak formülü çoktan bulmuş ve birlikte yollara düşmüş bu çift, kaprislerinden, kavgalarından arınmış, hayatı birlikte paylaşmaya kendini adamış, tüm yolculukları, keşifleri, maceraları paylaşan ideal çift gibi çıkar karşınıza. Rahattırlar, sohbete açıktırlar, güler yüzlüdürler, yemeklerini sizinle paylaşır, size muazzam tavsiyeler verirler. Çünkü dünyaya seyahat etmek için gelmiş iki ruh olup birbirlerini bulmuş ve tamamlanmıştırlar. Ortak hayallerinin peşinden giden bu çift sayesinde siz de umut dolarsınız.

Bir Anda Belirip Birkaç Saniyeliğine Hayatınızı Kolaylaştıran İnsan

Bir şehre vardığınızda gitmeniz gereken yere nasıl gideceğiniz konusunda kafanız karıştığında, metro bileti almak için karşısına geçtiğiniz aleti nasıl kullanacağınızı bir türlü anlayamadığınızda, çantanızın askısı kopup eşyalarınız sağa sola saçıldığında, market alışverişi sırasında kararsız kaldığınızda, bir yabancı tarafından rahatsız edildiğinizde, paranızı cebinizden düşürdüğünüzde, derdinizi bir türlü karşınızdaki ihtiyar görevliye anlatamadığınızda, bisikletle ters yöne saptığınızda, herhangi bir anda başınıza gelebilecek küçük ama can sıkıcı tüm talihsizliklerde ummadığınız anda omzunuza dokunan o el ya da karşınıza çıkan o yüz, o an için en büyük probleminiz haline gelmiş-gelebilecek şeyi parmak şıklatmasıyla çözer. Ve gider. Ama gününüzün geri kalanını iyi geçirmeniz için gereken iç rahatlamasını size çoktan bırakmıştır zaten.
 
 
 
 
 
 
 

Etiketler