Tecrübeyle Sabit Interrail Tren Yolculuğunun İncelikleri

Interrail diye bir gerçek var ve bu gerçek birçok kişinin hayali. Nasıl gidilir, bilet fiyatı ne kadar, nerelere gidilecek, kaç gün sürecek, eğlenceli mi olacak, kiminle gidilecek gibi birçok soruyu atlattıktan sonra geriye çok önemli bir soru daha kalıyor. Yanımızda ne götürmeli, yolculuk sırasında nelere dikkat etmeli? Yanınızda götüreceğiniz çoğu şey yolculuk esnasında ihtiyacınız olacak birçok maddeye yardımcı olacak.

Öncelikle yanınızda bir rehber kitap almalısınız. Bu hem gideceğiniz yerleri öğrenmek, hem gezdiğiniz yerde kaybolmamak, hem de tren yolculuklarınızda sıkılmamak için birebir bir çözüm. Hava durumu Avrupa'da sık sık değişiklik gösterebiliyor. O yüzden bir gün terliyorsanız diğer gün sırılsıklam olabileceğiniz ihtimalini göz önünde bulundurarak şemsiye, kazak, şapka gibi unsurları eksik etmeyin.
Çok da büyük çantalar almamaya ve aldığınız çantaların sırtta taşınabilir olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü bunları taşıması, trende yerleştirmesi gibi sorunlar peşinizi bırakmayabilir. Küçük çantalar ve az malzemeler seyahatinizi daha çok kolaylaştıracak. Zaten her yerde bulabileceğiniz çamaşırhanelerde hemen yıkayabilirsiniz eşyalarınızı.

Bazı şehirlerde dışarıda kalmayı göz önüne alıyorsanız iyi bir araştırma yapmalısınız. Çünkü genelde planlanan şehrin tren istasyonunda kalmak oluyor. Ancak bazı şehirlerin tren istasyonları belli saatlerde kapanabiliyor ve dışarda kalma riski sizi bekliyor. Bu durumlarda merkezde ya da merkeze çok uzak olmayan hostelleri seçmek en akıl karı seçenek oluyor. Tabii ki merkezden uzaklaştıkça hostel fiyatları düşüyor ancak ne kadar merkezde olursanız o kadar eğlenme şansı bulunuyor. Hostel diyoruz çünkü Interrail’in tadı gerçekten de böyle çıkıyor. Çoğu kişinin sizin gibi gezdiğini düşünürseniz zevkli bir konaklama seçeneği... Bir de hosteller için asma kilit tabi ki. Eşyalarınızı güvenle dolaplara kilitleyebilirsiniz. Ama pasaport ve paranızı daha güvenli saklamanın yolları da bulunuyor.

Tren saatleri ve gideceğiniz yere göre hangi istasyonu seçeceğiniz deçok önemli. Avrupa'da her tren dakikasında kalkıyor. Saatinize bakıp 18.13 görürseniz 13 olur mu 15'e kadar bekler gibi bir düşünceye kapılmamalısınız. Çünkü 13’te kalkıyor. İstasyonunuzun nerede olduğunu da önceden bilmenizde fayda var. Saat yaklaştıkça bilmemenin verdiği stresle geç kalabilirsiniz.

Trenle ilgili önemli bir unsur da koltuk numarası. Interrail bileti olanların bir koltuk numarası olmuyor ne yazık ki. Ancak o gün içinde bir yerden bir başka yere giden diğer yolcuların numaraları olabiliyor. Yani sizin oturduğunuz koltuk başkasının olabilir. Koltuğun sahibi gelirse tabii ki yer değiştirmeniz gerekiyor. Ancak erken gidebilir şansınızı deneyebilir veya bir iki durak boyunca ayakta durarak boş olan koltukları belirleyebilirsiniz. Bir de bilet kontrolü var. Muhakkak biletinizdeki biniş saatinizin, nereden nereye gittiğinizin yazılı olduğuna dikkat edin. Sorun yaşayabilirsiniz.

Tren seyahatinizde bir de kendinize set oluşturabilirsiniz. Daha rahat bir yolculuk için şişme boyun yastığı, göz bandı, kulak tıkacı  gibi eşyalar gününüzü kurtarabilir. Bir de biraz atıştırmalık alırsanız daha kolay bir yolculuk sizi bekliyor demek.

Eğer teknolojik aletlerinizle gidiyorsanız yanınızda taşınabilir şarj aleti olmasının ne kadar önemli olduğunu fark edeceksiniz. Her trende priz bulunmayabilir, hostellerde bir adet priz bulunabilir, girişiniz uyum göstermeyebilir. Bu konuda hem taşınabilir şarj aleti hem de çoklu priz taşımak hayat kurtarabiliyor. İlaçlar da önemli bir unsur. Kişisel veya genel ilaçlarınızı yanınıza almanızda yarar oluyor. Özellikle kişisel olanları. Her eczane size ilaçları temin etmeyebilir. Sorun yaşamamak adına dikkat etmelisiniz.

Etiketler