Türkiye'de Adını Yazlara Yazdırmış En İyi 10 Dondurmacı

Havalar günden güne ısınmaya başlarken diyetlere, forma girmeye verilen önem ve alaka da tavan yapmış duruma geldi. Fakat bir yiyecek türü bu önem ve alakayı hiçe sayarak kalplerimizi ve beyinlerimizi adeta fethediyor. Rengarenk, meyveli, sütlü, çikolatalı envai çeşit dondurma hangimizin vazgeçilmezi olmuyor? Tabii dondurmadan bahsedipte dondurmacılardan bahsetmemek olmaz. İşte yıllardır bize parmaklarımızı yediren, dışarı bir dondurma yiyelim bahanesiyle çıkmamıza sebep olan yazlara adını yazdırmış über lezzetli dondurmacılar! 

1

1.Ali Usta, Moda, İstanbul

Ali Usta’yı bilmeyen, tanımayan, derecelerin artmasına paralel olarak uzayan sırasında beklemeyen var mı? Bir Moda klasiği olan Ali Usta’nın ciddi bir kitlesi ve müdavimi var.

2.Bitez Dondurmacısı, Muğla-İstanbul

Biliyorsunuz Muğla’dan İstanbul’a doğru uzanan Bitez Dondurmacısı’nın meyve tatlarını artık bu dev metropeolde de bulabiliyorsunuz. Waffle üzerinde servis edilme seçeneğinin yanında diyabetlileri de unutmamışlar. En çok aranan bilinen tatları ise Bodrum mandalinası, bal-badem ve vişne. 

3.Yaşar Usta, Bostancı, İstanbul

Özellikle meyvelide sınır tanımayan bir Bostancı klasiği. Çeşit oldukça fazla karar vermek zor. En iyisi birkaç on defa denemek favorilere karar vermek. Farklı yerlerde de şubeleri mevcut bir bakın deriz. 

2

4.Girandola, Arnavutköy, İstanbul

İtalyan usulü dondurmanın en iyi temsilcilerinden biri Girandola. Tabii şanı şöhreti sadece buradan gelmiyor. Çeşitlerin haddi hesabı yok. Mevsimine göre hareket ediyorlar o yüzden bazen kavun varken bazen olmayabiliyor. Yorucu günlerin en tatlı sonlanma noktası.  

5.Mini Dondurma, Bebek, İstanbul

1968’ten beri 4 kilometrekarelik dükkanıyla bebeğin gözdesi olmuş yerlerden biri. Fiyatı uygun, lezzeti eşsiz ve gece geç saatlere kadar açık. Önündeki kuyruklara aldırmayın bekleyin pişman olmak bu dükkana uğramıyor. 

6.Dondurmacci, Caddebostan, İstanbul

Geçmişi eski olmasa bile olacak yerlerden biri. Halk tarafından kısa sürede sevilen ve kendi müptela kitlesini oluşturan Dondurmacci armutlu, mesir macunlu gibi farklı tatlarla hizmet veriyor. Dondurma sevenlerdenseniz burayı kaçırmayın. 

3

7.Damla Dondurma, Kurtuluş, İstanbul

1994’te açılan Damla Dondurma aslında bir aile mesleğini devam ettiriyor. Artık klasiklerin arasında gösterilmeye başlanan dondurmacının en iyi olduğu çeşitler döneme uygun taze meyvelerle yapılanlar. Bunun yanında bozasını da denemenizi tavsiye ediyoruz. 

8.Giolitti, Beyoğlu, İstanbul

Lokasyonundan dolayı Giolitti’yi bilmeyen yoktur. Önünde genelde bir grup insan vardır. O keşmekeşte kararsız kalıp sıranızı kaptırmayın alacağınızı alın ve kenara geçip İtalyan dondurmasının tadına varın. 

9.Rumeli Pastanesi, Çeşme, İzmir

Sakızlı dondurmanın İzmir’deki adresi. Yazın önündeki kuyruklardan korkmayın girin sıraya. Keçi sütüyle yapılan sakızlı, Çeşme limonlu, Ovacık kavunlu çeşitlerini denemeden ayrılmayın. 

4

10.Veli Usta, Alaçatı, İzmir

İzmir’e gelmişken Veli Usta’dan bahsetmeden geçmek olmaz. Rengarenk, süt kokulu, taze dondurma topları aklınızı alabilir. Yaza anlam katan yerlerden biri.