Uçağımı Kaçırırsam Ne Olur?

Seyahate çıkacak olanlar en büyük korkusu ne diye sorarsak, herhalde uçağı kaçırmak ve devamında ne olacağını bilmemenin getirdiği belirsizlik olmalı. Dönüş biletim ne olacak, biletim iade edilecek mi, tarihi değiştirebilir miyim, hiç şansım yok mu, seyahat sigortam bu durumda ne işe yarar ve daha nicesi… Bu belirsizlikten sizi kurtarmak için başınıza gelebilecekleri ve durumu nasıl en kolay çözebilirsinizi araştırdık ve bir araya getirdik.

Trafik, sağlık durumu, unutulan bir eşya, bilette çıkan bir sorun ve benzeri birçok olay uçağınızı kaçırmanıza sebep olabilir. Bu durumları azaltmak için ise önceden online check-in yapmak, gerekli tüm belgelerinizi yanınızda tutmak gerekmektedir.  Başınıza gelmesi oldukça muhtemel olan bu durumun getirileri kaçırdığınız uçağın hangi havayolu şirketine ait olduğuyla ilgili olarak değişebiliyor. Bu yüzden ilk yapmanız gereken bileti aldığınız şirketin bilet satış ofisine en yakın zamanda gitmeniz olacaktır. Burada ilk önce öğrenebileceğiniz şey PNR kodunuzla birlikte biletiniz yandı mı yoksa iade edilebilir mi olacaktır. Bu ise biletinizin hangi sınıftan olduğuna göre değişiklik göstermektedir ve tabii ki havayolu şirketine göre…

Ve  gidiş uçak biletiniz yandıysa ne yazık ki dönüş biletiniz de otomatik olarak yanıyor. Çünkü uçuşu gerçekleştirmemiş kabul ediliyorsunuz ve dönüş biletiniz de tekrar satışa sunuluyor. En azından bu riski azaltmak istiyorsanız gidiş ve dönüş biletlerinizi ayrı ayrı alın. Böylelikle tekrar dönüş bileti alma durumundan kurtulmuş olursunuz.

Para iadesine gelindiğinde ise genellikle iade seçeneği es geçilmektedir. Ya yeni bilet alıyorsunuz ya da şansınız yaverse ek ücret ödeyip bir sonraki uçuşa yerinizi ayırtıyorsunuz. Ancak aktarmalı bir uçuşsa ve öbür uçuşsunuz başka bir şirkettense o da yanmış oluyor… Bu rötar durumlarında da geçerlidir. Aynı firma ise diğer uçuşunuzda ancak o zaman iade alabiliyorsunuz.

Tarih değişikliği de bir seçenek olarak bulunuyor. Ancak bu da havayolu şirketine karşı değişiklik gösteriyor. Seyahate çıkmadan önce bu yüzden seyahat sigortası yaptırmak büyük önem arz ediyor. Tabii ki sigortanızı yaptırırken bu kuralları kapsıyor mu ve hangi şirketlerde hangi durumları içine alıyor öğrenmeniz gerekmektedir. İade, tarih değişikliği gibi durumlar bu sigorta ile güvenceye alınabilmektedir.

Bir başka durumda kendi yarattığınız durumlar yüzünden değil de uçak şirketi yüzünden kaçırmış olmaktır. Valiziniz gecikmiş olabilir, uçağınız rötar yapmış olabilir. Bu durumlarda ise iade, tarih değişikliği mümkündür.