Vizesiz Seyahate Sınırlama Geliyor

Yeşil ve gri pasaport sahiplerinin Shengen bölgesine vizesiz gidebilme haklarına sınırlama getiriliyor. Avrupa Parlamentosu yaptığı açıklamada kararın ardındaki gerekçelerin başında güvenlik riskinin geldiğini duyurdu.

Vize uygulaması 2021’de Başlayacak

Vize hizmetleri merkezi EuroAsia’nın verdiği bilgiye göre; daha önceden Shengen bölgesine yapılan seyahatlerde vize muafiyeti hakkına sahip olan Yeşil ve Gri pasaportlu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları birtakım işlemleri yerine getirmekle yükümlü olacaklar. Kararın 2021 yılında uygulamaya geçeceği bildirildi.

Harç Bedeli 7 Euro Olacak

Karar uyarınca yeşil ve gri pasaport sahipleri seyahatleri öncesinde ETIAS sistemine girerek kayıt yaptırmakla mükellef olacaklar. Kayıt işleminin yanı sıra mükelleflerden bir harç bedeli de ödemesi istenecek. Harç bedelinin miktarı ise 7 euro olarak belirlendi. Seyahate çıkacaklar arasında 18 yaş altı ve 70 yaş üstü olan yolcular, harç bedelinden muaf olacak.

Bu kararla birlikte yeşil ve gri pasaport sahiplerinin Shengen bölgesine yönelik seyahatlerinde sahip oldukları yüzde yüz vize muafiyeti birtakım kısıtlamalara tabi tutulmuş oluyor. Kararı uygulamaya geçeceği 2021 yılından itibaren mükellefler sisteme kayıt olmak ve harç ödemek zorunda. Karar vizesiz gidilen ülkeler ile ilgili bir bağlayıcılık taşımıyor. 

Avrupa Parlamentosu kararla ilgili yaptığı açıklamada söz konusu değişikliği almalarının başında gelen sebebin güvenlik olduğunu duyurdu. Yasadışı ve denetlenemeyen göç riski, salgın tehlikesi, sınır kontrolünün daha sıkı yapılması gibi gerekçelerle alınan karar, yeşil ve gri pasaport sahiplerine yeni yükümlülükler getirmekle birlikte vizesiz seyahat haklarını saklı tutuyor. 

Kayıt İşlemi, 3 Yıl Geçerli Sayılacak

Yeşil ve gri pasaport sahiplerinin sisteme bir kez kayıt yaptırmaları sonucunda başvuruları 3 yıl boyunca geçerli sayılacak. Bahsi geçen pasaportlara sahip T.C vatandaşları kayıt ve harç ödeme işlemlerini yerine getirdikleri takdirde şimdi olduğu gibi 2021 yılı ve sonrasında da Shengen bölgesine vizesiz seyahat edebilecekler. Bununla birlikte incelemede tespit edilecek herhangi bir güvenlik tehdidi, başvurularının reddedilmesi için sebep oluşturabilecek.

Pasaport sahiplerinin vizesiz ülkeler listesinde bulunan ülkelere seyahatlerinde ise bir değişikliğe gidilmiyor.