Zamanın Durduğu Pitoresk Makedonya Köyleri

Eşsiz doğası ve zengin kültürü ile bizi her zaman büyülemeyi başaran Makedonya’da bir zaman yolculuğuna çıkmaya ne dersiniz? Tablo gibi manzaralara sahip kırsal alanlarda yer alan ve özgün mimarileriyle dikkatleri çeken Makedonya köyleri, özellikle son yıllarda farklı ve alternatif bir rota arayışında olan gezginlerin gözdesi. Peki bu köyleri bu kadar özel yapan şey nedir, merak ediyor musunuz? O halde hadi gelin onları biraz daha yakından tanıyalım.

Makovo Köyü

Makedonya’nın köylerini gezmeye tanıdık bir yerle başlayalım istedik. Uzun yıllar boyunca, yaklaşık altı yüz yıl Osmanlı İmparatorluğu içerisinde varlık gösteren Makedonya’nın her yerinde bizden izler görmek mümkün. Manastır şehri de bunlardan bir tanesi. Eski çarşısına adım attığınız an ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız. Çarşıdaki dükkanların çoğu Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyor, çarşının ortasındaki cami de öyle. Dar sokaklarını gezerken, kendinizi geçmişe doğru bir yolculuk yaparken bulmanız işten bile değil.

Bu küçük ve sevimli Manastır şehrine yakın, oldukça da meşhur bir köyden bahsedeceğiz şimdi size. Neden bu kadar meşhur dediğinizi duyar gibiyiz. 2007 yılında, hepimizin evine konuk olan ve sıcacık hikayesiyle, karakterleriyle içimize işleyen Elveda Rumeli dizisini hatırlayanlarınız vardır mutlaka. İşte burası, bu diziye set olan o köy, tabi biz onu Pürsıçan adıyla daha iyi biliyoruz. Şimdilerde çok kişinin yaşadığı bir köy değil ama eski günleri yad etmek, nostaljik izler bulmak ve Sütçü Ramiz’i yeniden hatırlamak için Makovo köyü mutlaka ama mutlaka ziyaret edilmeli.

Manastır

Radojda  

Burası, Makedonya’nın güneybatı kesiminde, huzurun yaşayan bir kanıtı olarak ayakta duran bir balıkçı köyü. Misafirperver bir sahil şeridinde, Ohrid Gölü’nün kıyısında bulunan Radojda, özellikle el değmemiş doğasıyla sizi mest edecek, doğal mağaralarla inşa edilen Michael Mağara Kilisesi ve çevresindeki yedi kutsal tapınak ile tarihe doymanızı sağlayacak, çok ama çok özel bir köy. Bir parça dinginlik ve huzur almak için yolunuzu mutlaka bu köye düşürmelisiniz.

brajcino.jpg

Brayçino (Brajčino)

Yunanistan sınırında, Pelister Ulusal Milli Parkı yakınında bulunan Brayçino köyü, tertemiz dağ havası alabileceğiniz, özgün mimarisi ile zamanın ötesinde hissettiren oldukça samimi ve keyifli bir köy. 134 kişinin yaşadığı Brayçino köyü, dağ yürüyüşlerinin yapıldığı doğa parkurlarına, asırlık bir manastır olan St. Petka’ya ve Pelister Ulusal Parkı’nı birbirine bağlayarak güzel bir dağ manzarası sunan Prespa Gölü’ne ev sahipliği yapar. 

Luboyno (Lubojno)

Brayçino köyünün yakınlarında, diğer köylere nazaran bir parça daha turistik sayılabilecek bir diğer köyde sıra: Luboyno. Prespa gölüne 2- 3 km uzaklıkta, Yunanistan’a 5 km uzaklıkta yer alan bu köyün çevresi eko-bölge ilan edilmiş. Konaklamak için de oldukça cazip ve çekici imkanlar sunan -St. Petka Manastırı’nın konaklarında gecelemek gibi- Luboyno, aynı zamanda geleneksel yemekleri deneyebileceğiniz mekanların fazlalığı ile de ünlü. Köy ve çevresinde çok fazla turistik gezi rotası bulunduğu gibi, işaretlenmiş yürüyüş parkurları da doğanın tadını çıkarmak için ideal. Tabi geniş balkonlu ve renkli cepheli evlerin yer aldığı köy merkezinde de zaman geçirmek isteyebilir veya civardaki çok sayıda kiliseyi ve manastırı ziyaret edebilirsiniz. Eğer karnınız acıkırsa özel ev yapımı sosislerden tatmayı sakın unutmayın.

babino

Babino 

Babino köyü, Makedonya’nın Demir Hisar kasabasında yer alan küçük bir köydür. Köy, içinde 20 binden fazla kitabın bulunduğu en büyük özel bir kütüphaneye sahip turizm merkezidir. Antik çağlardan beri yerleşim yeri olan Babino köyü, doğal güzellikleriyle turistler tarafından ilgi görürken, özel kütüphanesiyle akademisyen ve yazarlar tarafından da yoğun ilgi görmektedir. Bazerniçka nehri kıyısında yer alan balık çiftliğinde pek çok balık lezzetinin yanında geleneksel Makedon yemeklerini tatmak mümkün.

Staro Nagoriçane (Staro Nagoričane)

Staro Nagoriçane köyü, Ruen Dağı’nın eteğinde yer alır. Bizans dönemi inşa edilen 11. yüzyıldan kalma St. George Kilisesi ile tanınan köy tarihi açıdan önemli bir yere sahiptir. Kilisenin üzerinde keşiş St. Prohor Pchinski’nin mağarası yer almaktadır. Kültürel ve tarihi anıtların yer aldığı Staro Nagoriçane köyünün yukarısında bulunan çam ağaçlarında yürüyüşler yapılmaktadır. 

kolesino.jpg

Koleşino (Kolečino)

Koleşino köyü, Makedonya’nın Novo Selo bölgesinde yer almaktadır. Gezginler için ilham kaynağı olan köyde 4 farklı dine ait tapınak bulunur. Pitoresk Kolesinski Şelalesi ile ünlü olan Koleşino, turistler tarafından ilgi görmektedir. Şelaleye gidilen yolda güzel doğa manzarasının yanı sıra piknik ve barbekü alanları bulunmaktadır.

manastir-treskavec-zoran-sekerov.jpg

Lesnovo 

Doğal ve kültürel hazinelerin bir araya gelip güçlü bir karışıma dönüştüğü yerler vardır. Lesnovo köyü de o nadir yerlerden biri. Makedonya topraklarında yer alan eşsiz olan bu köy volkanik krater içinde konumu değişmeyen en eski köyler arasında tek yerleşim yeri yeridir. Bu krater, nadir bir doğa oluşumu olması nedeniyle oldukça kıymetlidir.

Ünlü orta çağ Leskova Okulu’nun değerli edebi çalışmaları, özellikle birçok edebiyatçıyı bu köye çeker. Aynı zamanda burası, orta çağdaki din adamlarının sığındığı yerlerden biri olması nedeniyle de tarihi bir öneme sahip. 

Birkaç mağara kilisenin yer aldığı Lesnovo köyü, geleneksel tarzla inşa edilen çeşmeleri ve el yazmalarının yer aldığı tarihi Lesnovo Manastırı'yla ziyaretçilerin ilgisini çeker. Gidenlerin mutlaka doğal bala, duta ve taze sıkılmış meyve sularına doyduğunu da ekleyelim.

Yançe (Janče)

Yançe köyü, Makedonya’nın güzel nehri Radika nehrinin eğri kanyonunda yer alır. Köy, otantik görünümlü evleriyle geleneksel mimariye bağlı kalır. Köyde her yıl çevre köylerden yetenekli yemek ustalarının katıldığı yarışmaların yer aldığı börek festivali düzenlenir. Doğa güzellikleriyle öne çıkan köyün bitki çayları ve Mavrova peyniri meşhurdur.

trpejca-.jpg

Trpeyca (Trpejca)

Trpeyca, Makedonya’nın Ohrid Gölü kıyısında yer alan bir balıkçı köyüdür. Yaz aylarında turistler tarafından yoğun ilgi gören köy lüks bir tatil yeri haline gelir. Yaz mevsiminin başlarında müzik, dans ve yemeğin buluştuğu Günbatımı Festivali’ne ev sahipliği yapan Trpeyça köyünde yöresel lezzetlerinin yanında yürüyüş, güneşlenme, yüzme gibi pek çok aktivite bulunmaktadır. Köyün ayrıca bir ulusal parkı ve tekneyle ulaşımı sağlanan Zaum adlı bir küçük manastırı yer almaktadır. 

27-galicka-svadba-emilija-manevska.jpg

Galiçnik (Galičnik)

Galiçnik köyü, Makedonya’nın Mijak bölgesindeki Bistra Dağı’nın eteklerinde yer almaktadır. En eski iki Mijak köyünden biri olan Galiçnik’in meydanında geleneksel mimariye sahip bir amfi tiyatro, Galicnik Sanat Kolonisi ve çevresinde kırsal alanlar bulunmaktadır. Bölgede üretilen kaşar ve beyaz peynir meşhur lezzetler arasında yer alır. Galiçnik köyünde her yıl temmuz ayında halka açık geleneksel bir düğün geleneği olan Galiçnik Düğün Festivali (Galicka Svadba) düzenlenir.

vevcanski-karneval

Vevcani (Vevčani)

Vevcani köyü için Makedonya’nın Venedik’i desek herhalde yanlış olmaz çünkü köyde o kadar çok su kaynağı var ki kendinizi İtalya’daymış gibi hissedebilirsiniz. Ama inanın bize, burada keşfedebileceğiniz çok daha fazla şey var. Diğer detaylara geçmeden önce, köyün asırlık bir ritüeli olan Vevcani Karnavalı’ndan bahsetmek istiyoruz. Yeni yılı kutlamak için ocak ayında düzenlenen ve pagan geleneklerinin temeline dayanan bu renkli karnaval, yerli ve yabancı birçok turistin de ilgi odağı haline geliyor.

Sakinliği, gurme lezzetleri, köklü manastırları ve buzul gölleriyle son derece pitoresk manzaralara ev sahipliği yapan köy, Ohrid Gölü’ne de oldukça yakın bir konumda.

Krklino

Krklino köyü, Makedonya’nın Bitola yakınlarında yer almaktadır. Köyde harika manzaralar sunan manastırlar turistler tarafından ilgi çekmektedir. Köy yakınında araba, motosiklet ve bisiklet koleksiyonlarının yer aldığı özel oto-etno müzesi yer almaktadır. Köyde binicilik sporlarına meraklı ziyaretçiler için hipodrom alanı bulunmaktadır.

lesnovo-tradicija.jpg

Smolare

Smolare köyü, Makedonya’nın Novo Selo bölgesinde yer alan Somolare şelalesinin bulunduğu bir köydür. Smolare köyü üzerinde yer alan Smolare şelalesi Lomnica Nehri’nin bir parçasıdır. Eşi benzeri görülmeyen yüzyıllık kayın ağaçlarıyla çevrili şelale turistler tarafından yoğun bir ilgi görmektedir. Ziyaretçiler patikanın piknik ve kamp alanlarından faydalanır, yerel meyve ve el işi ürünlerin satıldığı pazardan alışveriş yapabilirler. 

Mavrova

Mavrova köyü, Makedonya’nın dağlık bölgesinde yer alan turistik bir köydür. Mavrova Gölü ve Mavrova Ulusal Parkı’nı içeren bölgede çok sayıda şelale ve akarsu yer alır. Unutulmaz bir konaklama yeri sunan Mavrova köyünde çam ormanları, yürüyüş parkurları, tarihi kiliseler ve yerel restoranlar bulunmaktadır.