Zihninizi Açacak Belgesel Önerileri

Malumunuz kış geliyor, sonbahar kapımızı çaldı – çalacak. Okullar, işler, güçler derken tatil planları pek çoğumuz için duraklama dönemine girdi. Yakında kışlık giysiler dolaplardan çıkacak ve dışarda yapılacak olan aktivitelere olan ilgi azalmaya başlarken ev ortamının ve sıcak bir bardak çayın değeri artacak. İşte bu zamanlarda beyninizi açacak, sizi günlük hayatın hayhuyundan uzaklaştırıp dünyanın ilginç bölgelerine götürecek belgeselleri seçtik, derledik. Afiyet olsun! 

1

1.Planet Earth

Bu devasa belgesel yediden yetmişe herkesin izlemesi gereken bir baş yapıt aslında. İçinde özellikle ekstrem koşullara ve bölgelere dair bölümler bulunan dev sette size David Attenborough’un sesi eşlik ediyor. Planet Eart From Pole To Pole, Mountains, Fresh Water, Caves, Deserts, Ice Worlds, Great Plains, Jungles, Shallow Seas, Seasonal Forests ve Ocean Deeps gibi size pek çok bilgi ve etkileyici görüntü sunan spesifik bölümlerden oluşuyor. 

2.Africa

Yine David Attenboroug ve yine bilinmeyene doğru giden bir yolculuk. Afrika belgeselinde bu vahşi kıtanın çöllerine, savanlarına, junglelerine ve birbirinden farklı pek çok yere seyahat edeceksiniz. Doğanın ve farklı bölgelerin sizi nasıl etkilediğine kendiniz bile şaşırabilirsiniz. 

3.South Pacific – Wild Pacific

Pasifik Okyanusu’nun güneyine ait olan bölgeyi anlatan belgeselde hem vahşi yaşama hem de insan kültürü ve gelişimine dair pek çok şey bulabilirsiniz.

4.Human Planet

İkinci devimiz Human Planet. Burada da Oceans –Into The Blue, Deserts – Life in the Furnace, Arctic-Life in the Deep Frize, Jungles-People of the Trees, Mountains-Life in Thin Air, Grasslands-Roots of Power, Rivers-Friend and Foe ve Cities-Surviving the Urban Jungle gibi şahane bölümler bulunuyor. Adaptasyondan, insan yaşamına, doğanın derinliklerinden varoluşa bolca bilgiyi ağzınız açık izleyebilirsiniz.

5.Madagaskar

Hayvan ve bitki türleri bakımından dünyanın en renkli ve çeşitli bölgesi olan Madagaskar’ı bu belgeselin kadrajından mutlaka izlemelisiniz. Sıcacık koltuğunuzda Madagaskar’ın çeşitliliğini keşfederken, evrimin burada nasıl koşarak ilerlediğini görebilirsiniz. John Brown, Rainer Dolch ve David Attenborough ile oldukça etkileyici bir yapım. 

2

6.Cosmos: A SpaceTime Odyssey

Cosmos bu listedeki belgesellerden birazcık daha farklı bir kulvarda yürüyor olabilir. Fakat duyduğumuz büyük saygıdan ötürü buraya eklemeden, adını geçirmeden edemedik. Doğa kanunları, keşifler, uzay, zaman, dünya, tarih ve tarihe yön vermiş kişiler gibi her türlü bilgiden bir şeyler bulabileceğiniz bu dev yapımı eğer hala izlemediyseniz mutlaka izleyin ve izlettirin. 

7.Frozen Planet

Arctic ve Antarktik yaşama odaklanan bu belgeselde karşımıza yine David Attenborough çıkıyor. Bu yapımında beyninizi açacağına emin olabilirsiniz. Zorlu koşulları ve beyazı sevenler kaçırmamalı.

8.Galapagos

Galapagos canlı çeşitliliği ve evrim teorisine olan katkılarından dolayı her daim ilgi konusu olacaktır. Bir adanın dünyayı değiştirme hikayesi diyebileceğimiz Galapagos’u mutlaka izleyin. 

9.Wild China

Çin hakkına yeni şeyler öğrenmek, bilmediğiniz topraklara ve geçmişe ziyaret etmek istiyorsanız Wild China’yı kaçırmayın. İmparatorluklardan çarpıcı doğal güzelliklere, ipek yolundan kültür derinliklerine oldukça etkileyici bu yapımı es geçmeyin diyoruz.

10.Nature’s Great Events-Nature’s Most Amazing Events

Bakış açınızı değiştirecek ve size doğanın çarpıcı güzelliklerini gösterecek olan bu belgeselde aynı zamanda küresel ısınmayı, buzulların erimesini ve yok olmayı da görebilirsiniz. 

3

11.Wild Arabia

İngiliz biyolog ve ordu emeklisi Steve Backshall Arap yarımadasını ziyaret ettiğinde beklediğinin aksine, çöl yaşamı ve büyük bir çeşitlilikle karşılaştı. Kendine has iklim kuşağı ve yabancı topraklarıyla bu bölgeyi bir de bu kadrajdan izleyin deriz. 

12.The Life of Mammals

David Attenborough’un kapsamlı ve dikkat çekici çalışmasının bir ürünü olan bu belgeselde, memelilerin çeşitliliği ve evrimi hakkında pek çok şey öğrenebilirsiniz. Tabii bu gruba dahil olan bizleri de anlattığını düşünürsek kendiniz hakkında da yeni şeyler bulabileceğiniz aşikar. 

13.The Blue Planet

Mavilerin, dalgaların, diplerin, geçmişin ve okyanusların zenginliğini merak edenler için Blue Planet harika bir rehber olacaktır. 

14.Life in Cold Bloods

Yine David Attenborough’un elinden çıkmış olan bu belgeselde reptillerin ve amfibilerin yani soğuk kanlı canlıların hayatına tanık oluyorsunuz. Evrimin basamaklarını, yaşam şekillerini, adapte olmanın muhteşemliğini ve yaşama direnmenin anlamını bu yapımda görebilirsiniz.

15.Life in the Undergrowth

Sayıca çok fazla olmalarına rağmen dikkatleri kolayca üzerlerine toplayamayan muhteşem canlılar, omurgasızlar. David Attenborough’un eliyle bu farklı dünyaya adım atın ve etkilenin. 

15

16.Life

Yine David Attenborough’u göreceğiniz bu dev belgeselde, canlılara, yaşam mücadelesine ve hayata dair pek çok şeye rastlayacaksınız. İzlemediyseniz listenize eklemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

17.How the Universe Work

Kulvar dışına çıkan bu belgeseli de sevdiğimiz için listenin sonuna eklemek istedik. Çok soru soran, cevaplar arayanlar için..

18.Zeitgeist

En babalardan birini en sona koyduk. Hayata, paraya ve gerçeklere dair bir şeyler öğrenmek, farkındalık durumuna geçmek için bu belgesel serisini kaçırmayın. Defalarca izlenebilecek nitelikte olan Zeitgeist yeni bir bakış açısı kazanmak isteyenler için biçilmiş kaftan.