Zirvesini Rüyanızda Görebileceğiniz Tırmanması En Zor Dağlar

Annapurna, Nepal

8,091 metre ile Himalayalarda bulunan zirvelerden sadece biri. Everest kadar çok bilinmese de teknik olarak ondan daha zordur. Hatta zirveye ilk başarılı tırmanış ancak 1950’de gerçekleşmiştir. O zamana kadar tırmanılan en yüksek zirve olan Annapurna, 3 yıl sonra bu özelliğini Everest’e kaybetmiştir. 

1

Mount Khuiten, Moğolistan

4,374 metre yüksekliği ile aslında listedeki dağlardan oldukça kısa. Fakat bu yeri tehlikeli yapan şey yakınlarda yardım alabileceğiniz hiçbir yer olmaması. Rusya, Çin ve Moğolistan sınırlarının kesişiminde bulunan dağa ulaşılması oldukça zor. 

Matterhorn, İsviçre

Alpler’de yer alan bu zirve yaklaşık 4,478 metre yüksekliğe sahip. Bu zirveyi zor kılan ise tamamen seçtiğiniz rotaya bağlı. Orta düzey dağcıların Horni Ridge ya da Lion denilen rotaları izleyerek rahatça çıkabileceği zirve, Furggen Ridges ya da the North Face rotaları izlenerek çıkılmaya çalışılırsa tam bir baş belası haline gelebilir. Hava durumunun sürekli değiştiği dağda, bu durum da ayrıcı büyük zorluklara neden olmaktadır. 

2

McKinley Dağı, Alaska

6,195 metre ile Kuzey Amerika’nın en yüksek dağı. Bu dağın en zor kısmı ise kısa mesafelerde oldukça dik bir şekilde artan yüksekliği. Hava koşullarının oldukça zorlayıcı olduğu dağa tırmanmakta yürek istiyor. 

Cerro Torre, Arjantin-Şili

3,133 metre yüksekliğinde bir granit dağ. Kulağa çok kısa gibi geliyor fakat tırmanması teknik açıdan en zor dağlardan biri. İlk defa 1959 yılında tırmanıldığı söylense de bu tırmanış kanıtlanamadığı için kimse tarafından dikkate alınmamıştır. Tırmanmak o kadar zordur ki ancak 2005 yılında; Alessandro Beltrami, Ermanno Salvaterra ve Rolando Garibotti tarafından zirveye ulaşılır. 

3

Mont Blanck, Fransa

4,810 metre yüksekliği ile Avrupa’nın en yüksek noktasıdır. Zirve teknik anlamada tırmanması en zor olmasa da en ölümcül olanlarındandır. Her yıl onlarca kişi zirveye tırmanmaya çalışırken hayatını kaybediyor. 

Kançencunga Dağı, Hindistan- Nepal

8,586 metre ile dünyanın en yüksek 3. zirvesi. Hindistan ve Nepal arasında bulunan bu dağa, ilk kez 1955 yılında tırmanılmış. Zirvenin başlangıcı çok zor olmasa da son bölümleri oldukça zorlayıcı ve tehlikelidir.

Nanga Parpat Dağı, Pakistan

Nanga Parbat 8,125 metre ile dünyanın en yüksek 9. dağı. Urdu dilinde adının anlamı "Çıplak Dağ"dır. Karakurum Dağları'nın uzantısında bulunur. Dünyada tırmanması en tehlikeli dağlardan biri olarak kabul edilir. İlk kez 1953 yılında zirvesine tırmanılmıştır. Bu tarihe kadar kayıtlara geçen 31 tırmanıcı, zirve yolunda hayatını kaybetmiştir. 

Everest, Nepal – Çin

Himalayalar’ın en yüksek noktası olan bu dağ, yaklaşık 8,848 metre ile dünyanın zirvesidir. İlk olarak 1953 yılında zirveye çıkılabilmiştir. Bu zirveyi tehlikeli yapan şey ise yüksekliğinin yanı sıra oldukça soğuk hava koşulları ve insan bünyesini zorlayan koşullardır. Birçok milletten insan, zirveye tırmanmaya çalışırken hayatlarını kaybetmişlerdir. 

4

K2, Pakistan- Çin

8,611 metre ile dünyanın en yüksek 2. dağıdır. Buna rağmen en zorlu zirvesi olarak bilinir. % 30’a yakın ölüm oranı ile öldürücü dağ olarak bilinir. İlk başarılı tırmanış 1954 yılında bir İtalyan ekip tarafından gerçekleştirilmiştir. Oldukça dik olan tırmanış rotası, kaya kopmaları ve yüksek çığ oranı ile hem teknik hem de şans gerektiren bir tırmanıştır. Zirveye tırmanan ilk Türk ise 2001 yılında ki başarısı ile Nasuh Mahruki’dir. 

Verethragna

Yazar Hakkında

Verethragna

Gezer, Analog fotoğraflar çeker. Klasik bisikletleri restore eder. Müzik dinler, şarkı söyler.