Aberdeen Hakkında Bilinmesi Gerekenler

IMG_6361.jpg

Diğer adıyla Granit Şehir olan Aberdeen, İskoçya’nın başkenti Edinburgh ve en büyük kenti Glasgow’dan sonra en önemli üçüncü şehri kabul edilir. 18. ve 19. yüzyıl itibariyle bugünkü granit yapılarına sahip görünümüne kavuşmuştur. Aberdeen 1970 itibariyle Kuzey Deniz petrolünün bulunmasıyla Avrupa’nın enerji başkenti konumuna gelmiştir.

Şehir 1179 yılında Aslan William’ın izniyle ve sonrasında I. David’in onayıyla kurulmuş, 1319 yılında Robert the Bruce ile birlikte Aberdeen olarak geliştirilmiştir. İskoçya Bağımsızlık Savaşları sırasında İngilizlerin elinde olan şehir büyük bir kıyım yaşamıştır. Şehir III. Edward tarafından 1336 yılında yakılmış ve büyütülerek tekrar inşa edilmiştir.

18. yüzyıl itibariyle şehirde sosyal hizmetler için yeni Town Hall kurulmuş ve devamında yol çalışmaları başlamıştır. George Street, King Street ve Union Street gibi merkez noktalar 19. yüzyılın başına kadar inşası tamamlanmıştır. Bu büyük yapı çalışmaları sonucu Napolyon Savaşları sonrası yaşanan ekonomik kriz şehri çöküşe götürmüştür. Bir süre sonra toparlanan ekonomiye artı olarak tersaneler ve liman yapılmıştır.

Şehirde günümüzde din olarak Protestan İskoç Kilisesi hâkim olmakla beraber şehrin yüzde 43 gibi büyük bir bölümü kendini dini olmayan sıfatıyla tanımlar. Bunun dışında şehir bir zamanlar balıkçılık, tekstil, gemi inşası ve kâğıt yapımıyla ekonomisini oluştururken, şimdilerde elektronik, tasarım, teknolojik ürün yapımı, tarım araştırmaları ve petrol endüstrisi ile iş imkânı sağlamaktadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=rLgXbb8JgcY