Fildişi Sahili’nin otantik yemeklerini pek çok yerde bulabilirsiniz. Kimi kaldırımda kimi de yol kenarında sıralanmaktadır. Restorana gittiğinizde ise oturmadan önce fiyatları sormanızda fayda var zira yemek sonrası tuzlu bir sürprizle karşılaşmanız muhtemeldir. Pirinç, manyok, yer elması ve ekmek bölgenin ana yemekleridir. Ekmek genelde kahvaltının yanında yenmektedir ya da yemeğe eşlik eder. Manyok ise iyice pişirilip muz ile karıştırılarak püre halinde tüketilmektedir. Bu yemeğe “plakali” denmektedir. Fildişi Sahili’ndeki en ucuz yemek ise balıktır. Avrupa mutfağına ait yemekleri Plateau, Cocody, Deux Plateaux ve Zone 4 gibi kalburüstü bölgelerde bulabilirsiniz.

Popüler restoranlar

Aboussouan: Fildişi Sahili’nin en güzel yemeklerinin en iyi şefler tarafından yenilikçi bir şekilde hazırlandığı Aboussouan adeta bir yemek cennetidir. Restoranın şarap listesi de mükemmeldir. Öğle ve akşam yemekleri sunan Aboussouan salıdan cumartesiye açıktır.

Des Gateaux et Du Pain: Abidjan’ın bir numaralı pastanesi olan Des Gateaux et Du Pain taze ekmekleri, çikolatalı pudingleri ve meyveli kekleri ile ünlüdür. Pastane, pazartesi-cumartesi günleri arasında 07.00-20.00 arası açıktır.

Diğer restoranlar: Le Nandjelet, Restaurant des Combattants, Hippopotamus, Abidjan Cafe, Hypermarché Sococé, Urban Chic, Allocodrome.

Bahşiş

Fildişi Sahili restoranlarında bahşiş genellikle hesaba eklenir. Eğer eklenmemişse hesabın yüzde 10 ya da 15’ini bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır.